26
نوامبر

آشنایی با ابزار و وسایل آجرچینی

به طور کلی در صورت استفاده از وسایل مخصوص کار، ضمن افزایش ایمنی باعث بهبود اهداف پروژه همچون کیفیت، زمان و هزینه خواهد شد. در این میان آجرچینی نیز همانند گچ کاری و سیمان کاری، از جمله کارهای ساختمانی است که وسایل خاص خود را می طلبد. در این نوشتار سعی می کنیم تا با وسایل استاندارد و مخصوص آجرچینی آشنا گردیم. در این رابط با ما همراه باشید:

۱- ماله بنایی

ماله بنایی را همه می شناسند. حتما تاکنون در گچ کاری و سیمان کاری نام ماله بنایی را شنیده اید. این ابزار در حقیقت از یک ورق فنر تخت با کلاف پشت برای نگهداری دسته در اشکال گوناگون تولید می گردد. برای ساخت دسته این وسیله، معمولا از چوب و پلاستیک استفاده می شود. به طور کلی از این وسیله برای پهن کردن ملات، اندودکاری گچ و خاک، اندود ماسه سیمان، اندود کاهگل،  گچ کاری و هم چنین موارد دیگر استفاده می گردد. در شکل زیر می توانید انواع ماله را ملاحظه بفرمایید:

انواع ماله بنایی
انواع ماله بنایی

۲- تیشه

تیشه در حقیقت وسیله ای برای شکستن یا ضربه زدن و یا حتی تنظیم آجر روی ملات است. از تیشه هم چنین برای استقرار موزاییک و برخی کنده کاری ها استفاده می گردد. در شکل زیر می توانید انواع تیشه را مشاهده فرمایید:

انواع تیشه
انواع تیشه

ساختار تیشه

در واقع تیشه از دو بخش کلی تشکیل شده است:

بخش اول

بخش اول تیشه، همان قسمت فلزی تیشه است که از فولاد ساخته می شود. این بخش دارای دو لبه تیز و هم چنین چکش مانند است. وزن یک تیشه در میان ۴۵۰ الی ۹۰۰ گرم است. نکته ای که بایستی در آن دقت نمود، بحث تمیزی تیشه می باشد. بایستی حتما پس از کار تیشه را تمیز کرده و آن را در جعبه ابزار قرار داد. چرا که پس از گیرش مصالح، دیگر جدا کردن مصالح از تیشه کار آسانی نخواهد بود. در شکل زیر می توانید قسمت های مختلف تیشه را به صورت شماتیک ملاحظه فرمایید:

قسمت های مختلف تیشه و ابعاد آن ها
قسمت های مختلف تیشه و ابعاد آن ها

بخش دوم

بخش دوم تیشه، دسته چوبی آن است. این دسته حدودا ۳۰ سانتی متر طول داشته و قطر آن نیز بین ۲٫۵ الی ۳ سانتی متر می باشد. این بخش به صورت گرد و استوانه ای طراحی می گردد.

تیشه

۳- کمچه

کمچه، نام وسیله ای برای پهن و یکنواخت کردن ملات روی دیوار است. این وسیله هم چنین برای کارهای دیگر بنایی بالاخص سیمان کاری استفاده می گردد. در اشکال زیر می توانید دو نوع کمچه را به صورت شماتیک مشاهده فرمایید:

کمچه لبه تخت
کمچه لبه تخت
کمچه لبه گرد
کمچه لبه گرد

کمچه اشکال گوناگون و مختلفی دارد. این وسیله دارای یک صفحه فولادی از فنر به شکل مثلث یا ذوزنقه به علاوه یک دسته چوبی یا پلاستیکی است که به وسیله میله ای، به صفحه متصل می باشد. دسته این وسیله، به شکل ساده یا خمیده بوده و برای راحتی کار ساخته می شود تا بتوان با آن روی ملات به صورت فنری و با انعطاف نسبتا بیشتر کار کرد. نوک این صفحه فلزی نیز در اشکال گرد، تخت و تیز ساخته می شود.

البته این مسئله نوک کمچه، بستگی زیادی به نوع کاربری آن دارد. به عنوان مثال، کمچه سیمان کاری نوکی تیز دارد.

امروزه کمچه های کوچک با عرض کم تری ساخته می شوند که این نوع کمچه ها برای کارهای ساختمانی نظیر بندکشی و همچنین ماهیچه کشی مناسب می باشند. در شکل زیر می توانید انواع کمچه را ملاحظه فرمایید.

انواع کمچه
انواع کمچه

۴- شمشه ملات

شمشه ملات
شمشه ملات

شمشه ملات، در حقیقت نام وسیله ای چوبی و یا فلزی است که به وسیله آن مقدار ملات روی هر رج تنظیم می گردد. در نتیجه بندکشی کار میزان خواهد شد. طول این وسیله حداکثر یک متر بوده و حداقل نیز ۶۰ سانتی متر است. مقطع این وسیله به صورت L شکل بوده که یک لبه آن ضخامت و عمق ملات را از لبه ی کار مشخص می نماید.

شمشه ملات
شمشه ملات

شمشه ملات از وسایلی است که نگهداری از آن بسیار مهم است. چرا که در صورت تاب برداشتن کارایی خود را به کلی از دست خواهد داد. از این رو برای صاف ماندن جلوگیری از تاب برداشتن این وسیله، همیشه بایستی سعی شود که این وسیله با روغن نفتی چرب گردد. هم چنین هرگز نبایست این وسیله روی زمین انداخته شود. چرا که این امر به مرور باعث از بین رفتن لبه های صاف آن خواهد شد.

در شکل زیر شخصی در حال چرب نمودن این وسیله مشاهده می شود:

چرب کردن شمشه ملات
چرب کردن شمشه ملات

گروه خانه ایرانی – مرکز تخصصی طراحی مجتمع گردشگری