دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی (ایران وال)

  • صفحه اصلی
  • /
  • دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی (ایران وال)

۱- مشخصات بلوک سیمانی ایران وال

۱-۱- ابعاد و لایه‌ها

دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی گروه سازه و معماری خانه ایرانی با نام تجاری ایران وال به صورت قطعاتی در ابعاد ۷۰×۵۰ با ضخامت‌های ۱۵ و ۱۷ سانتیمتر تولید می‌شود. این دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی دارای ۵ لایه شامل ۳ لایه کامپوزیت سیمانی و بتن سنگدانه سبک، ۱ لایه‌ی پلی استایرن و ۱ لایه‌ی هوا می‌باشد. داشتن چنین مشخصاتی باعث می‌شود که این دیوار عایق، بسیار مقاوم در برابر نفوذ رطوبت، حرارت و برودت و نیز صوت باشد. این ویژگی‌ها مناسب دیوارهای پیرامونی سازه‌ها و ساختمان‌هاست. با نصب و اجرای ایران وال برای دیوارهای خارجی یا پیرامونی می‌توان این اطمینان را داشت که نفوذ رطوبت به داخل سازه به طور چشمگیر و معجزه‌آسایی کاهش خواهد یافت.

بلوک‌های ایران وال بر اساس استاندارد ملی ایران شماره ۷۷۸۲ تهیّه شده‌اند و نوع کاربری آن‌ها به عنوان دیوارهای غیرباربر می‌باشد. تجهیزات به‌روز و پیشرفته‌ی ساخت بلوک سیمانی ایران وال کیفیت،استاندارد، یکنواختی و عملکرد آن را تضمین می‌کند. این بلوک‌ها نوعی اتصال نر و مادگی دارند که پس از چینش، استحکام این دیوار پیش ساخته را بسیار زیاد می‌کنند.

بلوک سیمانی پنج لایه یونولیت دار
ایران وال با ضخامت ۱۵ سانتیمتر
بلوک سیمانی پنج لایه یونولیت دار
ایران وال با ضخامت ۱۷ سانتیمتر

۲-۱- مصالح

در تولید دیوار سبک بتنی، سبک‌سازی بتن با استفاده از مواد حباب‌ساز و یا سنگدانه‌ی طبیعی مانند لیکا، پوکه معدنی تبریز، پوکه معدنی قروه، پرلیت و … انجام می‌شود. امّا در صورت استفاده از مادّه حباب‌ساز یا سبک کننده هوایی، پس از مدتی ترک بروز خواهد کرد. همچنین بعضی از سنگدانه‌ها برای محیط زیست مضر می‌باشند. با توجه به این دلایل در تولید بلوک سیمانی ایران وال از هیچ نوع مادّه حباب‌ساز یا سبک کننده هوایی که بعداً موجب ترک شود، استفاده نشده و نیز سعی شده است که از ترکیب سنگدانه‌هایی استفاده شود که برای محیط زیست کاملاً بی‌ضرر باشند. به همین دلیل بلوک سیمانی ایران وال نوعی کامپوزیت پیشرفته‌ی سیمانی است.

۲- مزایای دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال (با نام اختصاری i2)

شاید در گذشته تصور بر این بوده است که استفاده از پنجره دو جداره می‌تواند مشکل عایق بودن ساختمان در برابر صدا و حرارت را حل نماید. امّا واقعیت این است که ۷۰ درصد سطح تماس یک ساختمان با محیط خارجی از طریق دیوارهای پیرامونی یا خارجی است؛ بنابراین توجه سازندگان به سمت دیوارهای خارجی یا پیرامونی ساختمان جلب شده است.

تمام متخصصان صنعت ساختمان معتقد هستند که به دلیل عملکرد لرزه‌ای، تعیین کننده بودن در قیمت تمام شده، هزینه‌های پس از ساخت، آسایش و امنیت ساکنین باعث می‌شود که دیوارها از مهم‌ترین اجزاء تشکیل دهنده‌ی یک ساختمان محسوب شوند. در ساخت دیوارهای کامپوزیت سیمانی ایران وال سعی شده است که تمامی این موارد رعایت شود و در عین حال از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه باشد.

نخستین مشخصه‌ی یک دیوار مناسب تحمل ضربه‌های وارد شده به آن است. داشتن مقاومت کافی و نداشتن آوار هنگام زلزله مشخصه مهم دیگر آن است. افزون بر این یک دیوار مناسب باید عایق صوت و حرارت نیز باشد. دیواری که بتواند به خوبی از خروج انرژی ساختمان جلوگیری نماید و به طور قابل توجهّی هزینه‌ی مصرف انرژی ساختمان را کاهش دهد و سازگاری لازم با محیط زیست داشته باشد. از دیگر ویژگی‌های یک دیوار مناسب سرعت اجرا و تسهیل در نصب تأسیسات بر روی آن می‌باشد تا زمان ساخت کم شود و سود ناشی از ساخت ساختمان افزایش یابد.

دیوارهای مقرون به صرفه ایران وال امتیازات زیادی در کاهش هزینه‌های ساخت به همراه دارند. این بلوک دیواری سیمانی بدون نیاز به زیرسازی‌های گران و با استفاده از چسب کامپوزیتی پایه جنس خود، بلوکی را به بلوک دیگر می‌چسباند و اجرای سریع بدون مصالح بنایی را آسان می‌سازد. این دیوار همچنین قابلیت اتصال با ملات معمولی را نیز دارا است. در این نوع از دیوار هزینه‌ی گچ و خاک دیوار حذف یا کاهش می‌یابد. همچنین زمان انتظار غیر مفید برای خشک شدن گچ بر روی دیوار نیز حذف می‌گردد.

پس از زلزله کرمانشاه و آسیب دیدن منازل مسکونی و حتی اماکن عمومی مانند بیمارستان‌ها، حساسیّت زیادی روی انتخاب دیوارها اعمال شد. یکی از بزرگترین بیمارستان‌های غرب کشور، پس از زلزله با نسل دوم ایران وال یعنی i2 ساخته شد.

استفاده از دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال
استفاده از دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال در بیمارستان شفا خرم آباد
استفاده از دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال
بکارگیری ایران وال جهت دیوارهای پیرامونی یا خارجی

۳- مقایسه فنی دیوارهای رایج در ایران با ایران وال

در ادامه دیوارهای پیش ساخته سبک بلوک سیمانی فوم دار ایران وال را که مناسب دیوارهای خارجی در تمامی مناطق به خصوص مناطق سردسیر و گرمسیر هستند، را بررسی نموده و سپس به بیان معایب و مزایای بلوک هوادار اتوکلاو شده (AAC)، بلوک گازی بدون اتوکلاو، بلوک‌های بتنی سبک اسفنجی، بلوک سیمانی لیکا، بلوک سفالی، دیوار تریدی پانل و پانل گچی پرداخته می‌شود.

۱-۳- بررسی بلوکAAC بلوک هوادار اتوکلاو شده (معایب و مزایای بلوک هبلکس)

بلوک سبک بتنی هوادار اتوکلاو شده یا بتن هوادار اتوکلاوی، بتن گازی سبک یا متخلخل می‌باشد که در سال ۱۹۲۴ میلادی توسط معماری از کشور سوئد ابداع و به جامعه مهندسین معرفی گردید. هبلکس نام تجاری است که برای بتن هوادار اتوکلاوی تولید شده در اروپا قرار داده‌اند. بلوک‌های AAC بلوک‌هایی هستند که با ایجاد تخلخل ناشی از واکنش شیمیایی یک عامل حباب‌زا مانند پودر آلومینیوم، بعد از گیرش اوّلیّه و برش و عمل‌آوری در محیط‌های تحت فشار بخار ساخته می‌شود. از این نوع بلوک‌ها می‌توان در سازه‌ها به‌عنوان دیوارهای غیرباربر خارجی و داخلی استفاده کرد. بلوک‌های ACC از نظر رده‌ی مقاومتی به سه دسته با مقاومت‌های ۲٫۵، ۵ و ۷٫۵ مگاپاسکال تقسیم می‌شوند. این بلوک‌ها دارای جرم حجمی اسمی ۴۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب هستند و در طبقه‌بندی بتن‌های سبک، در میان رده یک و دو قرار می‌گیرند.

ساخت بلوک ACC از طریق اختلاط و پخت مواد اوّلیّه مانند ماسه‌ی سیلیسی، آهک، سیمان، پودر آلومینیوم و آب انجام می‌گیرد. برای این کار مصالح اوّلیّه را با یکدیگر مخلوط می‌کنند و سپس در قالب می‌ریزند. این مخلوط پف می‌کند، داخل قالب بالا می‌آید و به شکل کیک می‌شود. بعد از این فرآیند برای ساخت قطعات بنایی به ابعاد مورد نیاز قرار می‌دهند. سپس آن را با استفاده از فشار زیاد بخار در اتوکلاو، عمل‌آوری می‌کنند. از برندهای معتبر در تولید این بلوک می‌توان به هبلکس رضوی یا هبلکس بیرجند، بلوک پرین بتن نیشابور، بلوک اردکان یزد یا هبلکس اصفهان اشاره کرد. اتصال این نوع دیوارها با چسب مخصوص می‌باشد. مثلاً شرکت هبلکس چسب هبلکس اختصاصی یا پرین بتن چسب مخصوص به خود را تولید می‌کنند.

قیمت بلوک پرین بتن و قیمت هبلکس در مقایسه با سایر دیوارها نسبت به مزایایی که دارند، مناسب می‌باشد.

۲-۳- بلوک گازی بدون اتوکلاو N.AAC

N.AAC بلوک سبک گازی بدون اتوکلاو از گروه بلوک‌های سبک گازی است. این محصول پس از بتن‌ریزی در قالب‌های مخصوص به روش بدون اتوکلاو فرآوری می‌شود‌. بلوک بتن گازی اتوکلاو نشده در ابعاد (‌۳۰×۱۰×۶۰‌)‌، (‌۳۰×۱۲×۶۰‌) و (‌۳۰×۱۵×۶۰‌) سانتیمتر در بازار وجود دارد. شرکت خانه‌های پیش‌ ساخته‌ی ایران و گروه تولیدی نوین‌سازان، سما بتن‌، بتن سبک قدس، تکنیکال سازه و هارد بتن از جمله تولیدکنندگان بزرگ بلوک‌های بتن سبک می‌باشند. تفاوت بین بلوک سبک با بلوک AAC در اتوکلاو بودن یا نبودن است. قیمت بتن گازی N.ACC معمولاً در بازار کم‌تر از بلوک AAC می‌باشد.

۳-۳- بلوک‌های بتنی سبک اسفنجی CLC

بلوک‌های بتنی هوادار یا CLC که مخفف بلوک سبک بتنی سلولار است از جمله بلوک‌های سبک به شمار می‌رود که متشکل از سیمان، ماسه، پوکه‌ی معدنی، فوم پروتئینه، آب و حباب هوا با اندازه‌های مختلف با شرایط دپوی خاص به دست می‌آید. تخلخل در این بلوک با استفاده از یک نوع ماده افزودنی کف‌ساز و یا در اثر یک فرآیند شیمیایی که منجر به تشکیل گاز در بتن، بدون فرآیند اتوکلاو می‌شود، ایجاد می‌گردد.

تاریخچه این بلوک‌ها مربوط به سال ۱۹۲۰ است که بلوک‌های اتوکلاو شده یا AAC تولیدشده‌اند. ایده‌ی تولید بلوک‌های AAC برای تولید بلوک‌های سبک‌وزن و مقاوم بسیار خوب بودند اما با گذشت زمان مشخص شد که بتن‌های AAC به جز در نواحی بسیار خشک و گرم کارایی ندارند چرا که این بلوک‌ها با جذب رطوبت محیط شکل اولیه خود را از دست داده و منجر به ترک خوردن دیوار یا جداره خواهند شد. مهندسین هلندی با رفع مشکلات و نقاط ضعف بلوک‌های سبک AAC و بهبود بخشیدن به خاصیت‌ها و ویژگی‌های مهم آن مثل سبکی وزن، نسل جدید بلوک‌های سبک یعنی CLC را ایجاد کردند.

بلوک‌های سبک اسفنجی یا بلوک‌های (CLC) از نظر رده مقاومتی به چهار دسته با مقاومت‌های ۶٫۵، ۳٫۵، ۲٫۵، ۲ مگاپاسکال تقسیم می‌شوند. همچنین از نظر جرم حجمی خشک، این بتن می‌تواند دارای جرم حجمی اسمی ۴۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

بلوک‌های سلولی و سبک CLC نسبت به پدر خود یعنی AAC چند برتری مهم دارند. اولین و شاید مهمترین برتری، کارایی است. این بلوک‌ها هیچ محدودیتی در مورد محیط استفاده ندارند و به‌سادگی می‌توان آن‌ها را در اقلیم‌های مختلف مرطوب یا خشک استفاده کرد. مشکل دیگری که بلوک‌های AAC داشتند اما بلوک‌های CLC تا حد زیادی آن را ندارند، مسئله‌ی مستعد بودن جهت رشد انواع قارچ، باکتری و دیگر عوامل بیماری‌زا و حساسیت‌زا است. بلوک AAC به خاطر اینکه اصطلاحاً تشنه است، رطوبت محیط را به خود جذب می‌کند. رطوبت و محیط مرطوب و تاریک جداره‌های این دیوار، محل مناسبی برای رشد انواع باکتری و قارچ است. از طرف دیگر بلوک CLC به خاطر ماهیّت سیمانی-فومی پس از گذراندن دوره‌ی بلوغ یک ماهه در کارگاه‌های تولیدی، دیگر رطوبت جذب نمی‌کند. امّا هنوز ترک یکی از مشکلات عمده دیوارهای CLC است که جزو معدود معایب دیوار با بلوک CLC محسوب می‌شود.

۴-۳- بلوک سیمانی

انواع بلوک سیمانی بسته به نوع کاربری و نیز سبک و سنگینی آن می‌تواند تغییر کند. بلوک سیمانی از ترکیب سیمان، ماسه، آب و سنگدانه ساخته می‌شود و در اجرای دیوار و سقف کاربرد دارد. بلوک‌های سیمانی در اندازه‌ها و ابعاد بسته به نیاز، ساخته می‌شوند. ممکن است برای سبک کردن وزن بلوک از پوکه معدنی قروه یا تبریز یا لیکا نیز استفاده شود.

۵-۳- بلوک سیمانی لیکا

لیکا نوعی سنگدانه سبک می‌باشد که از خاک رس و حرارت دادن آن در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد ایجاد می‌شود.