دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی پنج لایه و سوپر عایق (ایران وال)

 • صفحه اصلی
 • /
 • دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی پنج لایه و سوپر عایق (ایران وال)

۱- مشخصات بلوک سیمانی ایران وال

۱-۱- ابعاد و لایه‌ها

دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی گروه سازه و معماری خانه ایرانی با نام تجاری ایران وال به صورت قطعاتی در ابعاد ۷۰×۵۰ با ضخامت‌های ۱۵ و ۱۷ سانتیمتر تولید می‌شود. این دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی دارای ۵ لایه شامل ۳ لایه کامپوزیت سیمانی و بتن سنگدانه سبک، ۱ لایه‌ی پلی استایرن و ۱ لایه‌ی هوا می‌باشد. داشتن چنین مشخصاتی باعث می‌شود که این دیوار عایق، بسیار مقاوم در برابر نفوذ رطوبت، حرارت و برودت و نیز صوت باشد. این ویژگی‌ها مناسب دیوارهای پیرامونی سازه‌ها و ساختمان‌هاست. با نصب و اجرای ایران وال برای دیوارهای خارجی یا پیرامونی می‌توان این اطمینان را داشت که نفوذ رطوبت به داخل سازه به طور چشمگیر و معجزه‌آسایی کاهش خواهد یافت.

بلوک سیمانی پنج لایه یونولیت دار
ایران وال با ضخامت ۱۵ سانتیمتر

بلوک سیمانی پنج لایه یونولیت دار
ایران وال با ضخامت ۱۷ سانتیمتر

۲-۱- مصالح

در تولید دیوار سبک بتنی، سبک‌سازی بتن با استفاده از مواد حباب‌ساز و یا سنگدانه‌ی طبیعی مانند لیکا، پوکه معدنی تبریز، پوکه معدنی قروه، پرلیت و … انجام می‌شود. امّا در صورت استفاده از مادّه حباب‌ساز یا سبک کننده هوایی، پس از مدتی ترک بروز خواهد کرد. همچنین بعضی از سنگدانه‌ها برای محیط زیست مضر می‌باشند. با توجه به این دلایل در تولید بلوک سیمانی ایران وال از هیچ نوع مادّه حباب‌ساز یا سبک کننده هوایی که بعداً موجب ترک شود، استفاده نشده و نیز سعی شده است که از ترکیب سنگدانه‌هایی استفاده شود که برای محیط زیست کاملاً بی‌ضرر باشند. به همین دلیل بلوک سیمانی ایران وال نوعی کامپوزیت پیشرفته‌ی سیمانی است.

۳-۱- کیفیت و حمل

بلوک‌های ایران وال بر اساس استاندارد ملی ایران شماره ۷۷۸۲ تهیّه شده‌اند و نوع کاربری آن‌ها به عنوان دیوارهای غیرباربر می‌باشد. تجهیزات به‌روز و پیشرفته‌ی ساخت بلوک سیمانی ایران وال کیفیت،استاندارد، یکنواختی و عملکرد آن را تضمین می‌کند. این بلوک‌ها نوعی اتصال نر و مادگی دارند که پس از چینش، استحکام این دیوار پیش ساخته را بسیار زیاد می‌کنند. همچنین این بلوک‌ها هم به صورت پالتی است و هم فلّه‌ای بسته به سفارش مشتری بسته‌بندی می‌شوند.

پالت‌بندی بلوک‌های سیمانی ایران وال
پالت‌بندی بلوک‌های سیمانی ایران وال

بسته‌بندی بلوک‌های سیمانی ایران وال
بسته‌بندی بلوک‌های سیمانی ایران وال

۲- دلایل استفاده از دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال (با نام اختصاری i2)

شاید در گذشته تصور بر این بوده است که استفاده از پنجره دو جداره می‌تواند مشکل عایق بودن ساختمان در برابر صدا و حرارت را حل نماید. امّا واقعیت این است که ۷۰ درصد سطح تماس یک ساختمان با محیط خارجی از طریق دیوارهای پیرامونی یا خارجی است؛ بنابراین توجه سازندگان به سمت دیوارهای خارجی یا پیرامونی ساختمان جلب شده است. همچنین تمام متخصصان صنعت ساختمان معتقد هستند که به دلیل عملکرد لرزه‌ای، تعیین کننده بودن در قیمت تمام شده، هزینه‌های پس از ساخت، آسایش و امنیت ساکنین باعث می‌شود که دیوار از مهمترین اجزاء تشکیل دهنده‌ی یک ساختمان محسوب شود.

نخستین مشخصه‌ی یک دیوار مناسب تحمل ضربه‌های وارد شده به آن است. داشتن مقاومت کافی و نداشتن آوار هنگام زلزله مشخصه مهم دیگر آن است. دیگر ویژگی‌هایی که یک دیوار باید داشته باشد عبارتند از عایق صوت و حرارت، سازگاری با محیط زیست، جلوگیری از خروج و کاهش قابل توجه مصرف انرژی، سرعت اجرا و تسهیل در نصب تأسیسات، کاهش زمان و سود ناشی از ساخت ساختمان.

از جمله دلایلی که دیوار ساخته شده با بلوک سیمانی ایران وال را مقرون به صرفه می‌کند عبارتند از عدم نیاز به زیرسازی‌های گران جهت اتصال بلوک‌ها به هم (تنها با چسب کامپوزیتی پایه جنس خود و یا ملات معمولی ماسه و سیمان)، حذف یا کاهش ملات گچ و خاک، حذف زمان انتظار غیر مفید برای خشک شدن گچ بر روی دیوار. پس از زلزله کرمانشاه و آسیب وارده به منازل و حتی اماکن عمومی مانند بیمارستان‌ها، حساسیّت زیادی روی انتخاب دیوارها اعمال شد. یکی از بزرگترین بیمارستان‌های غرب کشور، پس از زلزله با نسل دوم ایران وال ساخته شد.

استفاده از دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال
استفاده از دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال در بیمارستان شفا خرم آباد

۳- مزایای دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال

 • عاری از آلودگی‌های بیولوژیکی به علّت استفاده از مواد کاملاً معدنی در ساخت ایران وال.
 • مناسب دیوارهای پیرامونی مورد استفاده در مناطق گرمسیر، سردسیر و شمالی و جنوبی ایران به دلیل ممانعت از نفوذ رطوبت.
 • عایق بسیار قوی در برابر رطوبت، حرارت و برودت.
 • جلوگیری از انتقال رطوبت به طبقات زیرین به سبب انتقال رطوبت بسیار پایین دیوار.
 • عایق صدا به دلیل لایه اضافه هوا و ضریب صوتی بالای ۵۰ دسی‌بل.
 • مقاوم در برابر آتش.
 • بازگشت هزینه‌ی ساخت دیوار از طریق کاهش مصرف انرژی ساختمان.
 • آسایش در فصول گرم و سرد سال به علّت هدایت حرارتی بسیار پایین و کاهش چشمگیر مصرف انرژی و هزینه‌های ناشی از آن برای مصرف‌کننده.
 • کاهش بار مرده و در نتیجه کاهش وزن فولاد و بتن ساختمان به دلیل وزن پایین بلوک‌ها (وزن هر متر مربع ۷۰ الی ۸۵ کیلوگرم).
 • کاهش بار مرده و هزینه اجرا به دلیل عدم نیاز به گچ و خاک با توجه به سطح صاف تمام شده‌ی پایانی دیوار.
 • عدم ایجاد ترک در دیوار به دلیل استفاده از مصالح همگن.
 • تسریع در ساخت به دلیل ابعاد مناسب و در نتیجه کاهش هزینه اجرا.
 • اجرای ساده با هزینه‌ای پایین جهت جانمایی تأسیسات برقی و مکانیکی بر روی دیوار به علّت شیارپذیری آسان.
 • عدم نیازی به تخصص و تمهیدات سازه‌ای مضاعف برای نصب مبلمان، دکورها، روشویی‌ها، کابینت‌ها و سرویس‌های بهداشتی؛ تنها با استفاده از پیچ مهارهای ساده.
 • انبارسازی آسان در محل سایت به دلیل سطح صاف و ابعاد مناسب و دقیق.
 • دیوار یکپارچه با مقاومت بالا در برابر بارهای لرزه‌ای و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری پس از آسیب در برابر زمین لرزه.
 • میرایی مناسب به علت اجرای الاستیک لبه‌های بالایی و پایینی دیوار هنگام نصب.

دیوار ایران وال
دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال

استفاده از ایران وال برای دیوارهای یک پروژه ویلایی واقع در شمال ایران
استفاده از ایران وال برای دیوارهای یک پروژه ویلایی واقع در شمال ایران

۴- مقایسه فنی دیوارهای رایج در ایران با ایران وال

در ادامه دیوارهای پیش ساخته سبک بلوک سیمانی فوم دار ایران وال را که مناسب دیوارهای خارجی در تمامی مناطق به خصوص مناطق سردسیر و گرمسیر هستند، را بررسی نموده و سپس به بیان معایب و مزایای بلوک هوادار اتوکلاو شده (AAC)، بلوک گازی بدون اتوکلاو، بلوک‌های بتنی سبک اسفنجی، بلوک سیمانی لیکا، بلوک سفالی، دیوار تریدی پانل و پانل گچی پرداخته می‌شود.

۱-۴- بررسی بلوکAAC بلوک هوادار اتوکلاو شده (معایب و مزایای بلوک هبلکس)

بلوک سبک بتنی هوادار اتوکلاو شده یا بتن هوادار اتوکلاوی، بتن گازی سبک یا متخلخل می‌باشد که در سال ۱۹۲۴ میلادی توسط معماری از کشور سوئد ابداع و به جامعه مهندسین معرفی گردید. هبلکس نام تجاری است که برای بتن هوادار اتوکلاوی تولید شده در اروپا قرار داده‌اند. بلوک‌های AAC بلوک‌هایی هستند که با ایجاد تخلخل ناشی از واکنش شیمیایی یک عامل حباب‌زا مانند پودر آلومینیوم، بعد از گیرش اوّلیّه و برش و عمل‌آوری در محیط‌های تحت فشار بخار ساخته می‌شود. از این نوع بلوک‌ها می‌توان در سازه‌ها به‌عنوان دیوارهای غیرباربر خارجی و داخلی استفاده کرد. بلوک‌های ACC از نظر رده‌ی مقاومتی به سه دسته با مقاومت‌های ۲٫۵، ۵ و ۷٫۵ مگاپاسکال تقسیم می‌شوند. این بلوک‌ها دارای جرم حجمی اسمی ۴۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب هستند و در طبقه‌بندی بتن‌های سبک، در میان رده یک و دو قرار می‌گیرند.

بلوک AAC
بلوک AAC

ساخت بلوک ACC از طریق اختلاط و پخت مواد اوّلیّه مانند ماسه‌ی سیلیسی، آهک، سیمان، پودر آلومینیوم و آب انجام می‌گیرد. برای این کار مصالح اوّلیّه را با یکدیگر مخلوط می‌کنند و سپس در قالب می‌ریزند. این مخلوط پف می‌کند، داخل قالب بالا می‌آید و به شکل کیک می‌شود. بعد از این فرآیند برای ساخت قطعات بنایی به ابعاد مورد نیاز قرار می‌دهند. سپس آن را با استفاده از فشار زیاد بخار در اتوکلاو، عمل‌آوری می‌کنند. از برندهای معتبر در تولید این بلوک می‌توان به هبلکس رضوی یا هبلکس بیرجند، بلوک پرین بتن نیشابور، بلوک اردکان یزد یا هبلکس اصفهان اشاره کرد. اتصال این نوع دیوارها با چسب مخصوص می‌باشد. مثلاً شرکت هبلکس چسب هبلکس اختصاصی یا پرین بتن چسب مخصوص به خود را تولید می‌کنند.

دیوار ساخته شده با بلوک AAC
اجرای دیوار پیش ساخته با بلوک AAC

قیمت بلوک پرین بتن و قیمت هبلکس در مقایسه با سایر دیوارها نسبت به مزایایی که دارند، مناسب می‌باشد.

۲-۴- بلوک گازی بدون اتوکلاو N.AAC

N.AAC بلوک سبک گازی بدون اتوکلاو از گروه بلوک‌های سبک گازی است. این محصول پس از بتن‌ریزی در قالب‌های مخصوص به روش بدون اتوکلاو فرآوری می‌شود‌. بلوک بتن گازی اتوکلاو نشده در ابعاد (‌۳۰×۱۰×۶۰‌)‌، (‌۳۰×۱۲×۶۰‌) و (‌۳۰×۱۵×۶۰‌) سانتیمتر در بازار وجود دارد. شرکت خانه‌های پیش‌ ساخته‌ی ایران و گروه تولیدی نوین‌سازان، سما بتن‌، بتن سبک قدس، تکنیکال سازه و هارد بتن از جمله تولیدکنندگان بزرگ بلوک‌های بتن سبک می‌باشند. تفاوت بین بلوک سبک با بلوک AAC در اتوکلاو بودن یا نبودن است. قیمت بتن گازی N.ACC معمولاً در بازار کم‌تر از بلوک AAC می‌باشد.

دیوار ساخته شده با بلوک NAAC
اجرای دیوار پیش ساخته با بلوک NAAC

۳-۴- بلوک‌های بتنی سبک اسفنجی CLC

CLC یا بلوک بتنی سبک سلولار متشکل از سیمان، ماسه، پوکه‌ی معدنی، فوم پروتئینه، آب و حباب هوا است. تخلخل در این بلوک با استفاده از یک نوع ماده افزودنی کف‌ساز و یا در اثر یک فرآیند شیمیایی که منجر به تشکیل گاز در بتن بدون فرآیند اتوکلاو می‌شود، ایجاد می‌گردد. تاریخچه بلوک‌های CLC مربوط به سال ۱۹۲۰ است که بلوک‌های اتوکلاو شده یا AAC تولید شده‌اند. بلوک‌های AAC سبک و مقاوم بودند اما با گذشت زمان مشخص شد که به جز در نواحی بسیار خشک و گرم کارایی ندارند چرا که این بلوک‌ها با جذب رطوبت محیط شکل اولیه خود را از دست می‌دهند و منجر به ترک خوردن دیوار خواهند شد. مهندسین هلندی با رفع مشکلات و نقاط ضعف بلوک‌های سبک AAC و بهبود بخشیدن به خاصیت‌ها و ویژگی‌های مهم آن مثل سبکی وزن، نسل جدید بلوک‌های سبک یعنی CLC را ایجاد کردند.

بلوک CLC
بلوک CLC

۱-۳-۴- برتری‌های بلوک CLC نسبت به بلوک AAC

بلوک‌های CLC نسبت به پدر خود یعنی AAC چند برتری مهم دارند. اولین و شاید مهمترین برتری، کارایی است. این بلوک‌ها هیچ محدودیتی در مورد محیط استفاده ندارند و به سادگی می‌توان آن‌ها را در اقلیم‌های مختلف مرطوب یا خشک استفاده کرد. بلوک AAC به دلیل این که اصطلاحاً تشنه است، رطوبت محیط را جذب خود می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که محیط مرطوب و تاریک جداره‌های این دیوار، محل مناسبی برای رشد انواع باکتری، قارچ و دیگر عوامل بیماری‌زا و حساسیت‌زا گردد. این در حالی است که بلوک CLC به خاطر ماهیّت سیمانی-فومی پس از گذراندن دوره‌ی بلوغ یک ماهه در کارگاه‌های تولیدی، دیگر رطوبت جذب نمی‌کند.

هنوز ترک‌خوردگی یکی از مشکلات عمده و جزو معدود معایب دیوار با بلوک CLC محسوب می‌شود. همچنین بلوک CLC از نظر رده مقاومتی به چهار دسته با مقاومت‌های ۶٫۵، ۳٫۵، ۲٫۵، ۲ مگاپاسکال تقسیم می‌شود. از نظر جرم حجمی خشک این بتن می‌تواند دارای جرم حجمی اسمی ۴۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

۴-۴- بلوک سیمانی

انواع بلوک سیمانی بسته به نوع کاربری و نیز سبک و سنگینی آن می‌تواند تغییر کند. بلوک سیمانی از ترکیب سیمان، ماسه، آب و سنگدانه ساخته می‌شود و در اجرای دیوار و سقف کاربرد دارد. بلوک‌های سیمانی در اندازه‌ها و ابعاد بسته به نیاز، ساخته می‌شوند. ممکن است برای سبک کردن وزن بلوک از پوکه معدنی قروه یا تبریز یا لیکا نیز استفاده شود.

بلوک سیمانی
بلوک سیمانی

۵-۴- بلوک سیمانی لیکا

لیکا نوعی سنگدانه سبک می‌باشد که از خاک رس و حرارت دادن آن در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد ایجاد می‌شود.

سنگدانه لیکا
سنگدانه لیکا

ساختار لیکا
ساختار لیکا

بلوک لیکا
بلوک لیکا