دیوار پیش ساخته سبک داخلی (حیات وال)

از جمله انواع دیوار پیش ساخته می‌توان به دیوار بتنی سبک، دیوار پیش ساخته گچی، دیوار کناف و دیوار تریدی پانل اشاره کرد. دیوار پیش ساخته تولیدی گروه سازه و معماری خانه ایرانی با نام تجاری حیات وال، دارای مالکیّت صنعتی این گروه است. این نوع دیوار سبک، عایق صوت و حرارت می‌باشد که علاوه بر آن جزو دیوارهای ارزان قیمت و اقتصادی هم نیز هست.  در ادامه دیوار پیش ساخته سبک، عایق صوت و حرارت حیات وال که جهت اجرای دیوارهای داخلی ساختمان مناسب است، پرداخته می‌شود و سپس با دیگر دیوارهای رایج در ایران مقایسه‌ای فنی صورت می‌گیرد. دیوارهای تولیدی خانه ایرانی مناسب برای تمامی مناطق و اقلیم‌های ایران و برای انواع سازه‌ها با کاربری‌هایی مثل مسکونی، ویلا، اداری، تجاری، هتل و… می‌باشد.

مزایای دیوار حیات وال

در این فیلم مزایای دیوار سبک حیات وال شامل سبکی وزن، عایق حرارت و رطوبت، سرعت و سهولت در اجرا و… نمایش داده شده است.

آزمایشات انجام شده بر روی دیوار حیات وال

در این فیلم مشخصات فنی، آزمایشات انجام شده بر روی دیوار سبک حیات وال مانند تست ضربه، تست آتش، جذب آب و رطوبت، بارگذاری خارج از صفحه و… نمایش داده شده است.

جزئیات اجرایی و فنی دیوار پیش ساخته حیات وال

۱- مزایای دیوار پیش ساخته فوق سبک حیات وال

 • وزن بسیار کم:

وزن این دیوارهای داخلی ۳۵ تا ۶۰ کیلوگرم بر متر مربع است. چنانچه در محاسبات اولیّه سازه از دیوار سبک حیات وال استفاده شود، می‌توان شاهد کاهش ۲۵ درصدی مصرف میلگرد و بتن سازه بود. کاهش این رقم قابل توجه می‌تواند قیمت دیوارها را در پروژه‌های انبوه سازی، تعدیل و بعضاً رایگان نماید.

 • سبک سازی سازه:

مقاوم سازی سازه در برابر زلزله یکی از مهمترین اهداف طراحی سازه است. هرچه سازه سبکتر باشد، در مقابل زلزله رفتار بهتری از خود نشان می‌دهد. فن سبک سازی سازه عبارت است از کاهش وزن تمام شده‌ی ساختمان با استفاده از تکنیک‌های نوینِ ساخت و استفاده از مصالح سبک و بهینه‌سازی روش‌های اجرا. کاهش وزن ساختمان علاوه بر صرفه جویی در هزینه، زمان و انرژی، زیان‌های ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله را کاهش داده و صدمات ناشی از وزن زیاد ساختمان را به حداقل می‌رساند. یکی از روش‌های سبک سازی ساختمان‌ها، کاهش وزن تیغه‌های جداکننده در ساختمان می‌باشد. استفاده از دیوارهای سبک ترکیبی به عنوان دیوارهای داخلی و پیرامونی، از جمله این روش‌ها می‌باشد.

 • عایق صوت و حرارت مناسب:

میزان کاهش صوت این دیوار بین ۳۰ تا ۵۰ دسی بل می‌باشد و همچنین به دلیل داشتن لایه پلی استایرن عایق حرارتی بسیار مناسبی نیز هست.

 • مقاوم در برابر آتش:

جداره های بیرونی که متشکل از کامپوزیت معدنی چندگانه‌ای است که از بهترین مصالح مقاوم در برابر آتش‌سوزی می‌باشد.

 • عدم آوار در زلزله:

به دلیل استفاده از شبکه توری و استحکام جداره‌ها، امکان جدا شدن جداره‌ها از هسته‌ی مرکزی بسیار ضعیف بوده و باعث کاهش دومین عامل کشتار (آوار دیوار) در زلزله می گردد.

 • بهداشتی و سازگار با انسان:

در ترکیبات این دیوار پیش ساخته از هیچ نوع ماده‌ی مضر برای انسان یا محیط زیست استفاده نشده است.

 • مستقل از واردات و تحریم‌های سیاسی:

به دلیل تولید ۱۰۰% داخلی و هم‌سویی با اهداف اقتصاد مقاومتی.

 • سهولت و سرعت در نصب و صرفه اقتصادی:

این دیوار پیش ساخته به دلیل داشتن ابعاد بزرگ ۷۰×۵۰ سانتیمتر، اجرایی راحت و سریع دارد. همچنین بلوک‌ها با داشتن سطحی صاف و لبه‌های بیرون آمده و تورفته پس از اجرا، سطح دیوار تراز می‌باشد؛ به همین دلیل این دیوار نیازی به گچ و خاک ندارد. این موارد باعث خواهد شد که نیاز به تعداد نفرات و ساعت کار کمتر و در نتیجه دستمزد پایین‌تر جهت اجرای دیوار پیش ساخته حیات وال شود. به طور کلی هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم این محصول بسیار کمتر از روش‌های سنتی و یا صنعتی قبلی می‌باشد.

۲- مصالح بکار رفته در دیوار پیش ساخته فوق سبک حیات وال

۱-۲- جداره‌های خارجی

 • پرلیت

  یک سنگ آتشفشانی از نوع سیلیکات آلومینیوم، سدیم و پتاسیم می‌باشد. بر اساس آزمایشات انجام شده جداره‌ی ۱ سانتیمتری پرلیت از نظر انتقال حرارت با دیوار آجری با ضخامت ۸ الی ۱۰ سانتیمتر و دیوار بتنی ۱۸ سانتیمتری و دیوار سنگی ۲۰ سانتیمتری برابری می‌کند که این خاصیّت باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های تأسیسات ساختمان می‌گردد.
  پرلیت به دلیل خاصیت اتصالات شیمیایی موجود در آن در صنایع نسوز بکار برده می‌شود و امروزه در تولید سیمان های نسوز، بلوک ها وآجر برای عایق کاری، دیگ های بخار، کوره‌های همگن سازی، کوره‌های آهنگری، کوره‌های عملیات حرارتی و کوره‌های ذوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این جهت ایم ماده باعث افزایش مقاومت دیوار سبک در برابر آتش سوزی می شود.
  لازم بذکر است مرکز اطلاعات عایق های حرارتی ایران پرلیت و بتن سبک حاصل از پرلیت را به عنوان عایق های حرارتی در صنعت ساختمان معرفی کرده است.

پرلیت
پرلیت
 • سیمان

 • گچ

 

۲-۲- جداره‌ی میانی

 • پلی استایرن

جداره‌ی میانی دیوار پیش ساخته حیات وال از جنس پلی استایرن است. یونولیت یا پلاستوفوم ماده‌ای سفید رنگ و عایق رطوبت و صدا است که اوّلین بار توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم برای ساخت پل‌های شناور روی آب ساخته شد. فوم پلی استایرن یکی از فرآورده‌های صنایع پتروشیمی بوده و شکل ظاهری آن از بلورهای ریز تشکیل شده است که در مجاورت فشار و بخار منبسط می‌گردد. لایه‌های کناری در دیوار پیش ساخته حیات وال با استفاده از توری‌های مخصوص به لایه میانی متصل می‌شوند که علاوه بر افزایش مقاومت و چسبندگی بین لایه‌ها، منجر به عدم شکنندگی در برابر ضربه و عدم آوار این نوع دیوار پیش ساخته می‌گردد.


جداره میانی حیات وال

۳- بررسی قیمت و جزئیات فنی دیوارهای پیش ساخته رایج در ایران

در جدول زیر انواع دیوارهای پیش ساخته رایج در ایران مانند دیوار سفالی، دیوار بلوک لیکا، دیوار بلوک AAC، دیوار بلوک CLC، دیوار تریدی پنل، دیوار کناف، دیوار XPS و… دیوارهای مذکور از نظر کیفیت و قیمت مورد بررسی قرارگرفته است.

مقایسه فنی دیوارهای پیش ساخته رایج در ایران
مقایسه فنی دیوارهای پیش ساخته رایج در ایران
بررسی قیمت انواع دیوارهای پیش ساخته در ایران
بررسی قیمت انواع دیوارهای پیش ساخته در ایران

۴- نصب دیوار پیش ساخته سبک حیات وال

۱-۴- ابزار مورد نیاز:

سطل پلاستیکی، شاقول، تراز آبی، کاردک، ارّه چوب‌بری با دانه‌های درشت، ریسمان، پروفیل آلومینیومی به طول ۵.۲ متر، چکش لاستیکی، کمچه، دریل گردبر.

۲-۴- مراحل نصب:

مرحله ۱- تهیه چسب دیوار پیش ساخته حیات وال: این چسب در کیسه‌های ۳۰ کیلوگرمی به صورت پودر عرضه می‌شود که این پودر از جنس خود دیوار است و دارای چسبندگی و مقاومت بالایی می‌باشد. این پودر پس از اختلاط با آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تهیّه‌ی چسب یا ملات جهت نصب دیوار پیش ساخته سبک حیات وال
تهیّه‌ی چسب یا ملات جهت نصب دیوار پیش ساخته سبک حیات وال

مرحله ۲- نصب نوار لرزه‌گیر: این نوار جهت اتصال مناسب کف، سقف و بدنه نصب می‌گردد.

نصب نوارلرزه‌گیر جهت نصب دیوار پیش ساخته حیات وال

مرحله ۳- برش لبه‌ی زیرین پانل جهت اتصال بهتر در کف و نصب اوّلیّن پانل با رعایت تراز افقی و عمودی.

نصب نوارلرزه‌گیر جهت نصب دیوار پیش ساخته حیات وال
برش زدن دیوار پیش ساخته حیات وال
برش زدن دیوار پیش ساخته حیات وال

مرحله ۴- نصب شاخک‌های اتصال دهنده‌ی پانل به دیواره جهت برقراری اتصال مستحکم‌تر بین دیوار پیش ساخته و پانل.

نصب شاخک‌های اتصال دهنده‌ی دیوار پیش ساخته حیات وال به دیواره جهت اتصال مستحکم‌تر
نصب شاخک‌های اتصال دهنده‌ی دیوار پیش ساخته حیات وال به دیواره جهت اتصال مستحکم‌تر

مرحله ۵- نصب چهارچوب درهای ورودی و یا نعل درگاه: در این مورد می‌توان چهارچوب در را به صورت کامل نصب کرد و یا با نصب نعل درگاه موقت چوبی دیوار حیات وال را نصب و پس از اتمام نصب نعل درگاه موقت چوبی را جدا نمود.

نصب چهارچوب درهای ورودی و یا نعل‌درگاه
 • روش اوّل: نصب چهارچوب درهای ورودی، پر کردن پشت چهارچوب و اتصال شاخک فلزی متصل کننده چهارچوب و دیوار حیات وال
روش اوّل نصب چهارچوب درهای ورودی
 • روش دوم: نصب نعل‌درگاه موقت و نصب دیوار روی نعل‌درگاه و جدا کردن نعل‌درگاه پس از اتمام نصب دیوار پیش ساخته حیات وال

مرحله ۶- نصب نبشی در محل تقاطع و درزگیری با چسب در دیوار پیش ساخته حیات وال: جهت استحکام در محل تقاطع دیوار پیش ساخته حیات وال می‌توان از نبشی گالوانیزه استفاده کرد.

نصب نبشی در محل تقاطع و درزگیری با چسب برای نصب دیوار پیس ساخته حیات وال

مرحله ۷- شیارکنی و نصب تأسیسات: در این مرحله ابتدا شیارزنی توسط دستگاه فرز انجام شده، تأسیسات نصب و پس از اتمام کار با چسب پر می‌شود.

شیارکنی و نصب تأسیسات در دیوار پیش ساخته حیات وال

مرحله ۸- نصب نوار و اتمام بتونه کاری: در مرحله پایانی در تمامی کنج‌ها می‌توان نوار را به دلیل جلوگیری از ترک‌های ریز نصب و تمامی حفره‌ها را با بتونه پر و آماده‌ی پوشش نهایی گرداند.


بتونه‌کاری دیوار پیش ساخته حیات وال

۵- در مورد دیوارهای حیات وال بیشتر بدانید…

۱-۵- وزن بسیار سبک:

هر متر مربع این دیوار به طور میانگین (داخلی و خارجی) ۴۸ کیلوگرم بر متر مربع می‌باشد که در مقایسه بادیوارهای رایج بسیار سبکتر می‌باشد.

مقایسه وزن دیوار حیات وال با سایر دیوارهای رایج

۲-۵- عایق حرارتی و برودتی:

این ویژگی سبب کاهش میزان تقاضای بار انرژی در طی فصول گرم و سرد سال می‌گردد. با توجه به اینکه حاصل جمع تلفات حرارتی جداره‌ها و هوای نفوذی، بار حرارتی اتاق را که مبنای انتخاب مبدل‌های حرارتی از قبیل رادیاتور، فن‌کوئل و… خواهد بود، بدست می‌دهد. بدیهی است که چنانچه ضریب انتقال حرارتی جداره ساختمان پایین باشد، میزان تلفات حرارتی در ساختمان پایین آمده و نیاز به سیستم حرارت مرکزی و تهویه با ظرفیت کمتری خواهد بود. این امر موجب کاهش سرمایه گذاری اولیه مربوط به بخش تأسیسات درحدود ۳۰% خواهد شد و به علاوه چنانچه بتوان تلفات حرارتی در ساختمان را پایین آورد هزینه‌های بهره برداری ساکنان کاهش چشمگیری خواهد داشت.

دیوار عایق حرارتی و برودتی حیات وال

۳-۵- صرفه جویی در مصرف انرژی:

آیا دیوار انتخابی شما الزامات مبحث ۱۹ (صرفه جویی درمصرف انرژی) را تأمین می‌کند؟
قبل از هر مطلبی در مورد دیوار عایق، بهتر است بدانید در حال حاضر رعایت مبحث ۱۹ برای تمامی ساختمان‌های در حال ساخت، اجباری می‌باشد. یکی از مهمترین موارد این مبحث عایق بودن پوسته خارجی ساختمان است که شامل دیوارهای پیرامونی می‌گردد. میزان عایق بودن دیوار پیش ساخته به شهری که ساختمان مورد نظر در آن قرار دارد و نوع ساختمان از لحاظ کاربری بستگی دارد. به همین منظور با یک نگاه کلی به بررسی مراکز استان‌های کشور پرداخته و جدول زیر برای ساختمان‌های مسکونی با متراژ زیر ۲۰۰۰ متر تهیه شده است. در این جدول میزان حداقل مقاومت حرارتی که دیوار انتخابی شما باید داشته باشد در ستون سوم درج شده است. البته مقادیر به شرطی است که شما برای ساختمان مورد نظر از پنجره برتر (دو جداره) استفاده کنید.

جدول میزان انرژی
جدول میزان انرژی

حالا باید دید که دیوار مورد استفاده دارای چه مقاومت حرارتی می‌باشد؟ اگر این مقدار از مقادیر جدول بالا بیشتر باشد استفاده از آن مجاز و در غیر این صورت باید از یک عایق حرارتی مناسب برای اصلاح عملکرد حرارتی دیوار پیش ساخته استفاده کرد و یا دیواری انتخاب کنیم که عملکرد حرارتی مناسبی داشته باشد.

۱-۳-۵- مقایسه میزان مقاومت حرارتی دیوارهای رایج پیرامونی با دیوار پیش ساخته حیات وال:

هر دیواری که در ساختمان استفاده می‌شود دارای لایه‌های مختلفی از مصالح است که این مصالح و در نهایت لایه‌ها هر کدام سهمی در مقاومت حرارتی دیوار پیش ساخته دارند. این لایه‌ها از لایه داخلی ( معمولاً از جنس گچ یا سیمان)، لایه میانی که ساختار اصلی دیوار را تشکیل می‌دهد و لایه خارجی که معمولاً نمای سیمانی، سنگ و… تشکیل شده است. مقاومت حرارتی هر لایه از تقسیم ضخامت لایه بر ضریب هدایت حرارتی آن بدست می‌آید. به همین منظور محاسبات مربوط به چند لایه متداول را در جدول زیر مشاهده می‌کنید. برای بدست آوردن مقاومت حرارتی کل یک دیوار باید مقاومت لایه‌های استفاده شده در آن را با هم جمع کرد.

مقاومت حرارتی دیوار پیش ساخته حیات وال با سایر دیوارهای رایج
مقاومت حرارتی دیوار پیش ساخته حیات وال با سایر دیوارهای رایج

به عنوان مثال برای محاسبه دیوار سفال ۱۵ با ۲.۵ سانتیمتر اندود داخلی گچ و خاک و نیم سانتیمتر گچ رویه و نمای خارجی سنگ به ضخامت ۲ سانتیمتر که به روش دوغابی با ۳ سانتیمتر دوغاب ماسه و سیمان اجرا شده، کافی است مقادیر ردیف‌های ۱ و ۴ و ۵ و ۶ و ۷ را با هم جمع کنیم که مقاومت حرارتی آن ۰٫۳۶۹ می‌شود.

 • دیوار AAC (بتن سبک اوتوکلاو شده) با همین لایه‌ها، مقاومت حرارتی ۰.۸۵۸
 • دیوار CLC (فوم‌بتن) باهمین لایه‌ها، مقاومت حرارتی ۰.۸۱۹
 • دیوار لیکا با همین لایه‌ها مقاومت حرارتی ۰.۵۰۳

اگر نتایج بالا را با جدول حداقل مقاومت حرارتی مراکز استان‌های کشور برای ساختمان‌های مسکونی که مقایسه کنید متوجه می‌شوید که هیچ کدام از دیوارهای فوق به غیر از دیوار پیش ساخته حیات وال حداقل مقاومت حرارتی مبحث نوزدهم (حتی در شهرهایی که دارای نیاز انرژی کمی هستند) را تأمین نمی‌کنند و به عبارتی استفاده از آن‌ها بدون عایق حرارتی مناسب مجاز نبوده و دارای شرایط استاندارد نمی‌باشد.

۴-۵- عایق صوت:

کاهش ورود صدا یک عامل کلیدی در حفظ سلامت و آسایش ساکنان ساختمان‌های مسکونی به شمار می‌آید. ساختار سلولی و نحوه‌ی پخش هوا در این دیوار، ایزولاسیون صوتی را تا میزان زیادی تقویت می‌نماید. همچنین چند جداره بودن، جنس کامپوزیت معدنی جداره‌ها، عامل مهمی در تقویت عایق‌بندی صدا است؛ ولیکن به منظور دستیابی به این مهم، علاوه بر کاربرد مصالح آکوستیک، در بندکشی‌ها و آب‌بندی اتصالات نیز دقت کافی به کار رفته است.

عایق صوت در دیوار حیات وال
عایق صوت در دیوار حیات وال

۱-۴-۵- مقایسه مقاومت صوتی و ویژگی‌های آکوستیکی دیوار پیش ساخته سبک حیات وال با انواع دیوارهای رایج دیگر:

بنا به تعریف شدّت صوت عبارت است از مقدار انرژی که در واحد زمان به واحد سطح عمود بر راستای انتشار می‌رسد که با واحد وات بر متر مربع (W/m²) بیان می‌شود. حداقل شدت صوتی که گوش انسان قادر به شنیدن آن است، صدای مبنا گفته می‌شود. تراز شدّت صوت که واحد آن دسی‌بل (db) می‌باشد، بیانگر میزان بلندی صدا است. STC، میزان افت تراز شدّت صوت (db) به میزان دسی‌بل است که یک عایق در موقع عبور دادن موج صدا، کم می‌کند. به طور مثال میزان افت تراز شدّت صوت برای یک دیوار سفالی ۱۰ سانتیمتری، ۲۰ دسی‌بل می‌باشد. این بدین معناست که اگر میزان شلوغی در خارج از منزل ۹۰ دسی‌بل باشد، صدایی که در داخل شنیده می‌شود حدود ۷۰ دسی‌بل است.

مقایسه مقاومت صوتی دیوارهای مختلف
مقایسه مقاومت صوتی دیوارهای مختلف
مقایسه مقاومت صوتی در دیوار حیات وال و دیوار معمولی
مقایسه مقاومت صوتی در دیوار حیات وال و دیوار معمولی

عایق پشم سنگ دارای ویژگی‌های آکوستیکی (با کاهش انتقال صدا و جذب صدا) نیز می‌باشد. عایق پشم سنگ در جذب و کاهش صدا بازدهی بالایی دارد و از عایق پشم سنگ در استودیوهای صدابرداری، فرودگاه‌ها، زیر ریل‌ها و در ایستگاه‌های متروی داخل شهری به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاشات و صدا استفاده می‌شود.

۵-۵- سازگاری با محیط زیست:

سازگاری با محیط زیست یک گرایش جدید در صنعت ساختمان است که هدف آن به حداقل رساندن تأثیرات محیطی به وسیله پایین آوردن مصرف منابع طبیعی، کاهش آلاینده‌ها و کاهش ضایعات است و این دیوار پیش ساخته کمک شایانی به این امر می‌نماید.

۶-۵- مقاومت در برابر آتش سوزی و حریق:

جداره‌های بیرونی که متشکل از ترکیبات معدنی است، یکی از بهترین مصالح مقاوم در برابر آتش سوزی می‌باشد. این عمل به علّت وجود ترکیبات شیمیایی آب که تحت حرارت زیاد (حدود ۹۰ درجه سانتیگراد) تبخیر شده صورت می‌گیرد. به طوری که در این حالت از انتقال حرارت به نحو شایسته‌ای جلوگیری می‌شود. حتی پس از تکمیل مرحله تبلور گچ (calcinations) عامل ذکر شده هنوز در مقابل حرارت مقاومت می‌نماید. شکل زیر نتایج آزمایش‌های انجام شده توسط مؤسسه استاندارد مصالح آمریکا (ASTM) را نشان می‌دهد. این آزمایش‌ها توسط مؤسسات مسئول در اعطای استاندارد و شرکت‌های بیمه مورد تأیید قرار گرفته است. در ضمن افزودنی‌های معدنی و شیمیایی اضافه شده به ترکیب دیوارهای پیش ساخته حیات وال، مقاومت آن را در برابر آتش افزایش می‌دهد.

مقاومت در برابر آتش سوزی دیوار پیش ساخته حیات وال

در هر جایی که عایق پشم سنگ به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی نصب شود، خواص ضد حریق آن مزیّت مضاعفی را عرضه می‌کند؛ زیرا در هنگام حریق، دود و ترکیبات مسموم کننده از آن متصاعد نمی‌شود. مهمترین ویژگی عایق پشم سنگ مقاومت استثنایی آن در برابر آتش می‌باشد و در دنیا به عنوان نوعی حفاظ در مقابل آتش شناخته شده است.

مقطع برش خورده دیوار پیش ساخته سبک حیات وال
                                                 مقطع برش خورده دیوار پیش ساخته سبک حیات وال

این مطلب مورد تأیید بیمه‌گزاران جهان می‌باشد و به همین علت اکثر کشورها تخفیف‌های مخصوص در مورد بیمه ساختمان‌های عایق شده با پشم سنگ قائل می‌شوند. مقاومت مؤثر انواع پشم سنگ در برابر دما ۶۰۰ تا ۸۰۰ درجه سانتیگراد است. الیاف پشم سنگ در مقابل شعله مستقیم آتش تا حدود چهار ساعت مقاومت دارد. نقطه ذوب الیاف پشم سنگ بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد است.

۷-۵- دوام:

این پانل‌ها با افزایش شکل‌پذیری و انعطاف‌پذیری در مقابل ترک‌خوردگی ناشی از حرکت جزئی سازه، انقباض و انبساط حرارتی دارای مقاومت کافی می‌باشند و با به وجود آوردن مفصل پلاستیک در کنار ستون‌ها، مشکلات مطرح شده در خصوص مقاومت ناکافی دیوارهای سبک در زمان وقوع زلزله را حل خواهند کرد.

۸-۵- افزایش مقاومت فیزیکی:

به دلیل استفاده از پلی استایرن و توری در هسته و همچنین هوای داخل این هسته باعث افزایش مقاومت فشاری، کششی و خمشی به شکل قابل توجهی می‌شود. در ضمن استفاده از الیاف شیشه‌ای و سایر افزودنی‌ها، مقاومت جداره‌ی خارجی نیز به طور قابل ملاحظه‌ای تقویت می‌شود.

۹-۵- عدم آوار در زلزله:

به دلیل بهره‌گیری از توری و الیاف، ترکیب مستحکم فشاری و کششی، این دیوار پیش ساخته مانند شیشه‌ی ماشین عمل می‌کند و با ضربه خورد نمی‌شود و دومین عامل کشتار در زلزله (آوار) را حذف می‌کند.

۱۰-۵- سهولت و سرعت در حمل به طبقات و نصب آن:

اتصال این پانل‌ها با چسب مخصوص بود و مانند دیوارهای کناف و درای وال، احتیاج به شبکه‌بندی گسترده گالوانیزه ندارد. به طور متوسط یک تیم کاری مجرب ۶۰ متر مربع از این دیوارها را در یک روز کاری نصب خواهند کرد.

مقایسه سرعت اجرای انواع دیوار با دیوار پیش ساخته حیات وال
مقایسه سرعت اجرای انواع دیوار با دیوار پیش ساخته حیات وال

۱۱-۵- حذف مصالح بنایی و گچ و خاک:

مصالح بنایی به کل در این سیستم از بین رفته و این سیستم را به سیستم خشک تبدیل نموده است.

حذف گچ و خاک بعد از اجرای دیوار پیش ساخته حیات وال
حذف گچ و خاک بعد از اجرای دیوار پیش ساخته حیات وال

۱۲-۵- عایق رطوبتی:

حضور رطوبت در یک سازه می‌تواند منجر به رشد قارچ‌ها، تغییر رنگ دیواره‌ها و افزایش ضریب انتقال حرارت و… گردد. به واسطه‌ی اینکه جداره‌ی این دیوارها از ترکیبات معدنی است و به دلیل اطمینان بیشتر دیوارهایی مانند سرویس‌ها و دیوارهای نما که در معرض رطوبت قرار دارند، از یک لایه عایق رطوبتی بی‌رنگ استفاده شده است. این دیوار پیش ساخته در ساختار داخلی خود دارای حفره‌های به هم پیوسته داخلی نیست، به همین دلیل جریان‌های مویرگی آب پس از نفوذ به سطح این دیوارها بلافاصله متوقف می‌گردد و توان نفوذ به سطوح داخلی قطعات نیستند.

۱۳-۵- امکان عبور لوله‌های تأسیساتی و برق از درون دیوار:

می‌توان تمامی لوله‌های تأسیسات مکانیکی و الکتریکی را به راحتی این دیوارها عبور داده می‌شود.

عبور لوله‌های تأسیساتی و برق از درون دیوار پیش ساخته حیات وال

۱۴-۵- بهداشتی بودن و سازگاری با انسان:

در این دیوارهای پیش ساخته به علّت درزبندی کامل و همچنین حذف بار الکتریکی به دلیل وجود هسته پلاستیکی، از جذب گرد و غبار و… ممانعت به عمل می‌آید. همچنین به دلیل سطح صیقلی پانل گچی و افزودنی‌ها از ورود حشرات و… به این دیوارها جلوگیری می‌شود.

۱۵-۵- صرفه اقتصادی:

این دیوار پیش ساخته سبک به دلیل امتیازات بسیار می‌تواند یکی از پرطرفدارترین دیوارها به لحاظ فنی و قیمت مناسب باشد. به طور کلی هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم این محصول بسیار کمتر از روش‌های سنتی و یا صنعتی قبلی می‌باشد.

مقایسه صرفه اقتصادی دیوار پیش ساخته حیات وال با سایر دیوارهای رایج
مقایسه صرفه اقتصادی دیوار پیش ساخته حیات وال با سایر دیوارهای رایج
لایه‌های دیوار پیش ساخته سبک حیات وال
لایه‌های دیوار پیش ساخته سبک حیات وال

در دفترچه فنی حیات وال که به صورت pdf می‌توانید آن را دانلود کنید به استانداردهای مهم دنیا مانند ASTM آمریکا، DIN‌ آلمان، استاندارد مصالح ایران و استاندارد ۲۸۰۰ و همچنین اتصالات دیوارها و جزئیات اجرایی میانقاب‌ها به تفصیل توضیح داده شده است.

لینک دانلود دفترچه فنی حیات وال