دیوار سوپرعایق ۵ لایه ، بلوک سیمانی فوم دار سبک، ایران وال

دیوار  سیمانی از زمان پیدایش سیمان به عنوان دیوار در دیوارهای خارجی استفاده می شده است،دیوار کامپوزیت سیمانی نسل جدید بلوک سیمانی است دراین بلوک کامپوزیت سیمانی از بتن فوق سبک ترکیبی ، فوم ولایه هوا و…استفاده شده است.این دیوار درواقع نوعی دیوار کامپوزیت سیمانی سبک می باشد.این دیواره نوعی دیوار سوپرعایق محسوب شده ومبحث پنجم مقررات ملی ساختمان ایران درمورد انرژی را تامین می نماید. این دیوار در نقاط سردسیر مانند اطراف تهران(دماوند،آبسرد،لواسان،کردان ) وگرمسیری (بندرعباس،اهواز،قشم وکیش،یزد واصفهان)ومابقی نقاط ایران استفاده شود.ویژیگی منحصر به فرد این دیوار ۵ لایه در مناطق شمال وجنوبی ایران (مازندران،گیلان و…)که دارای رطوبت بالا وبارندگی شدید می باشند وغالبا بیشتر ساختمانهای مسکونی و…دو لایه دیوار سفالی اجرا می شوند تا رطوبت به داخل نفوذ ننمایید.دیوار ایران وال سیمانی ۵لایه به تنهایی مانع از ورود رطوبت به داخل ساختمان می شود.

۱-۱- دیوار سوپرعایق ۵ لایه بلوک سیمانی ایران وال

دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی گروه سازه و معماری خانه ایرانی با نام تجاری ایران وال به صورت قطعاتی در ابعاد ۷۰×۵۰ با ضخامت‌های ۱۵ و ۱۷ سانتیمتر تولید می‌شود. این دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی دارای ۵ لایه شامل ۳ لایه کامپوزیت سیمانی و بتن سنگدانه سبک، ۱ لایه‌ی پلی استایرن و ۱ لایه‌ی هوا می‌باشد. داشتن چنین مشخصاتی باعث می‌شود که این دیوار عایق، بسیار مقاوم در برابر نفوذ رطوبت، حرارت و برودت و نیز صوت باشد. این ویژگی‌ها مناسب دیوارهای پیرامونی سازه‌ها و ساختمان‌هاست. با نصب و اجرای دیوار پیش ساخته ایران وال برای دیوارهای خارجی یا پیرامونی می‌توان این اطمینان را داشت که نفوذ رطوبت به داخل سازه به طور چشمگیر و معجزه‌ آسایی کاهش خواهد یافت.

 


بلوک سیمانی پنج لایه یونولیت دار
ایران وال با ضخامت ۱۵ سانتیمتر

بلوک سیمانی پنج لایه یونولیت دار
ایران وال با ضخامت ۱۷ سانتیمتر

 

فیلم خصوصیات دیوار پیش ساخته ایران وال

۲-۱- مصالح در دیوارکامپوزیت سیمانی( ایران وال)

در تولید دیوار سبک بتنی، سبک‌سازی بتن با استفاده از مواد حباب‌ساز و یا سنگدانه‌ی طبیعی مانند لیکا، پوکه معدنی تبریز، پوکه معدنی قروه، پرلیت و … انجام می‌شود. امّا در صورت استفاده از مادّه حباب‌ساز یا سبک کننده هوایی، پس از مدتی ترک بروز خواهد کرد. همچنین بعضی از سنگدانه‌ها برای محیط زیست مضر می‌باشند. با توجه به این دلایل در تولید دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال از هیچ نوع مادّه حباب‌ساز یا سبک کننده هوایی که بعداً موجب ترک شود، استفاده نشده و نیز سعی شده است که از ترکیب سنگدانه‌هایی استفاده شود که برای محیط زیست کاملاً بی‌ضرر باشند. به همین دلیل دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال نوعی کامپوزیت پیشرفته‌ی سیمانی است.

۳-۱- کیفیت و حمل وحمل بهصورت پالت با بسته بندی با کیفیت

دیوار پیش ساخته ایران وال بر اساس استاندارد ملی ایران شماره ۷۷۸۲ تهیّه شده‌اند و نوع کاربری آن‌ها به عنوان دیوارهای غیرباربر می‌باشد. تجهیزات به‌روز و پیشرفته‌ی ساخت دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال کیفیت،استاندارد، یکنواختی و عملکرد آن را تضمین می‌کند. این بلوک‌ها نوعی اتصال نر و مادگی دارند که پس از چینش، استحکام این دیوار پیش ساخته را بسیار زیاد می‌کنند. همچنین این بلوک‌ها هم به صورت پالتی است و هم فلّه‌ای بسته به سفارش مشتری بسته‌بندی می‌شوند.

پالت‌بندی بلوک‌های سیمانی ایران وال
پالت‌بندی دیوارهای پیش ساخته بلوک‌های سیمانی ایران وال

 

بسته‌بندی بلوک‌های سیمانی ایران وال
بسته‌بندی دیوارهای پیش ساخته بلوک‌های سیمانی ایران وال

۲- دلایل استفاده از دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال (با نام اختصاری i2)

دیوار پیش ساخته بابت سهولت در حمل و همچنین سادگی بکارگیری می تواند نقش مؤثری در صنعت ساختمان داشته باشد.شاید در گذشته تصور بر این بوده است که استفاده از پنجره دو جداره می‌تواند مشکل عایق بودن ساختمان در برابر صدا و حرارت را حل نماید. امّا واقعیت این است که ۷۰ درصد سطح تماس یک ساختمان با محیط خارجی از طریق دیوارهای پیرامونی یا خارجی است؛ بنابراین توجه سازندگان به سمت دیوارهای خارجی یا پیرامونی ساختمان جلب شده است. همچنین تمام متخصصان صنعت ساختمان معتقد هستند که به دلیل عملکرد لرزه‌ای، تعیین کننده بودن در قیمت تمام شده، هزینه‌های پس از ساخت، آسایش و امنیت ساکنین باعث می‌شود که دیوار از مهمترین اجزاء تشکیل دهنده‌ی یک ساختمان محسوب شود.

از جمله دلایلی که دیوار ساخته شده بلوک سیمانی ایران وال را مقرون به صرفه می‌کند عبارتند از عدم نیاز به زیرسازی‌های گران جهت اتصال بلوک‌ها به هم (تنها با چسب کامپوزیتی پایه جنس خود و یا ملات معمولی ماسه و سیمان)، حذف یا کاهش ملات گچ و خاک، حذف زمان انتظار غیر مفید برای خشک شدن گچ بر روی دیوار. پس از زلزله کرمانشاه و آسیب وارده به منازل و حتی اماکن عمومی مانند بیمارستان‌ها، حساسیّت زیادی روی انتخاب دیوارها اعمال شد. یکی از بزرگترین بیمارستان‌های غرب کشور، پس از زلزله با نسل دوم ایران وال ساخته شد.

دیوار اجرا شده ایران وال در بیمارستان شفا (خرم آباد)
دیوار اجرا شده ایران وال در بیمارستان شفا (خرم آباد)

۳- مزایای دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال

 • عاری از آلودگی‌های بیولوژیکی به علّت استفاده از مواد کاملاً معدنی در ساختدیوار پیش ساخته ایران وال.
 • مناسب دیوارهای پیرامونی مورد استفاده در مناطق گرمسیر، سردسیر و شمالی و جنوبی ایران به دلیل ممانعت از نفوذ رطوبت.
 • عایق بسیار قوی در برابر رطوبت، حرارت و برودت.
 • جلوگیری از انتقال رطوبت به طبقات زیرین به سبب انتقال رطوبت بسیار پایین دیوار.
 • عایق صدا به دلیل لایه اضافه هوا و ضریب صوتی بالای ۵۰ دسی‌بل.
 • مقاوم در برابر آتش.
 • بازگشت هزینه‌ی ساخت دیوار از طریق کاهش مصرف انرژی ساختمان.
 • آسایش در فصول گرم و سرد سال به علّت هدایت حرارتی بسیار پایین و کاهش چشمگیر مصرف انرژی و هزینه‌های ناشی از آن برای مصرف‌کننده.
 • کاهش بار مرده و در نتیجه کاهش وزن فولاد و بتن ساختمان به دلیل وزن پایین بلوک‌ها (وزن هر متر مربع ۷۰ الی ۸۵ کیلوگرم).
 • کاهش بار مرده و هزینه اجرا به دلیل عدم نیاز به گچ و خاک با توجه به سطح صاف تمام شده‌ی پایانی دیوار.
 • عدم ایجاد ترک در دیوار به دلیل استفاده از مصالح همگن.
 • تسریع در ساخت به دلیل ابعاد مناسب و در نتیجه کاهش هزینه اجرا

دیوار ایران وال
دیوار پیش ساخته بلوک سیمانی ایران وال

استفاده از ایران وال برای دیوارهای یک پروژه ویلایی واقع در شمال ایران
استفاده از ایران وال برای دیوارهای یک پروژه ویلایی واقع در شمال ایران

۴- مقایسه فنی دیوارهای رایج در ایران با دیوار پیش ساخته ایران وال

در ادامه دیوار پیش ساخته سبک بلوک سیمانی فوم دار ایران وال را که مناسب دیوارهای خارجی در تمامی مناطق به خصوص مناطق سردسیر و گرمسیر هستند، را بررسی نموده و سپس به بیان معایب و مزایای بلوک هوادار اتوکلاو شده (AAC)، بلوک گازی بدون اتوکلاو، بلوک‌های بتنی سبک اسفنجی، بلوک سیمانی لیکا، بلوک سفالی، دیوار تریدی پانل و پانل گچی پرداخته می‌شود.

۱-۴- بررسی بلوکAAC بلوک هوادار اتوکلاو شده (معایب و مزایای بلوک هبلکس)

بلوک سبک بتنی هوادار اتوکلاو شده یا بتن هوادار اتوکلاوی، بتن گازی سبک یا متخلخل می‌باشد که در سال ۱۹۲۴ میلادی توسط معماری از کشور سوئد ابداع و به جامعه مهندسین معرفی گردید. هبلکس نام تجاری است که برای بتن هوادار اتوکلاوی تولید شده در اروپا قرار داده‌اند. بلوک‌های AAC بلوک‌هایی هستند که با ایجاد تخلخل ناشی از واکنش شیمیایی یک عامل حباب‌زا مانند پودر آلومینیوم، بعد از گیرش اوّلیّه و برش و عمل‌آوری در محیط‌های تحت فشار بخار ساخته می‌شود. از این نوع دیوار پیش ساخته می‌توان در سازه‌ها به‌عنوان دیوارهای غیر باربر خارجی و داخلی استفاده کرد.

بلوک AAC

۲-۴- بلوک گازی بدون اتوکلاو N.AAC

N.AAC بلوک سبک گازی بدون اتوکلاو از گروه بلوک‌های سبک گازی است. این محصول پس از بتن‌ریزی در قالب‌های مخصوص به روش بدون اتوکلاو فرآوری می‌شود‌. بلوک بتن گازی اتوکلاو نشده در ابعاد (‌۳۰×۱۰×۶۰‌)‌، (‌۳۰×۱۲×۶۰‌) و (‌۳۰×۱۵×۶۰‌) سانتیمتر در بازار وجود دارد. شرکت خانه‌های پیش‌ ساخته‌ی ایران و گروه تولیدی نوین‌سازان، سما بتن‌، بتن سبک قدس، تکنیکال سازه و هارد بتن از جمله تولیدکنندگان بزرگ بلوک‌های بتن سبک می‌باشند. تفاوت بین بلوک سبک با بلوک AAC در اتوکلاو بودن یا نبودن است. قیمت بتن گازی N.ACC معمولاً در بازار کم‌تر از بلوک AAC می‌باشد.

دیوار ساخته شده با بلوک NAAC
اجرای دیوار پیش ساخته با بلوک NAAC

اصطلاح precast در تولید دیوار پیش ساخته :

اصطلاح precast به این واقعیت اشاره دارد که بلوک های بتونی سیمانی قبل از اینکه به محل کار بیایند، سفت و سخت شده اند. آنها در یک کارخانه تحت شرایط کنترل شده ای تولید شده و از مصالح با کیفیت برای تولید دیوار پیش ساخته استفاده شده است.

ترکیبات اصلی دیوار پیش ساخته بتونی عبارتند از سیمان ، ماسه ، سنگدانه و آب. در اشکال و اندازه های مختلف و با استفاده از تکنیک ساخت ماشین یا دستی تولید می شود. بلوک های سیمانی پیش ساخته می توانند توخالی یا جامد باشند. نوع اول بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به کاهش بار مرده کمک می کند. وزن بلوک بتونی معمولی حدود ۱۹-۱۷ کیلوگرم وزن دارد.

اندازه های مشترک واحدهای بتنی پیش ساخته ۴۰۰ ، ۵۰۰ یا ۶۰۰ میلی متر طول ، ۲۰۰ یا ۱۰۰ میلی متر ارتفاع و ۵۰ ، ۷۵ ، ۱۰۰ ، ۲۰۰ ، ۲۵۰ یا ۳۰۰ میلی متر عرض است. تحمل بارهای مشخص شده توسط استانداردهای قابل اجرا هنگام تولید این بلوک های پیش ساخته در نظر گرفته می شود.

بررسی دیوار پیش ساخته ایران وال(مزایا و معایب)

این محصول در دو مدل تولید می‌گردد. هر دو با ابعاد ۴۰×۲۰ سانتیمتر در ۵ لایه شامل لایه‌های کامپوزیت سیمانی و بتن سنگدانه سبک، لایه‌ی پلی استایرن و لایه‌ی هوایی تولید می‌شود با این تفاوت که مدل اول دارای ضخامت ۱۵ سانتیمتر و لایه هوایی ته بسته است در حالی که مدل دوم ۱۷ سانتیمتر ضخامت و لایه‌ی هوایی ته باز دارد و به صورت سفارشی است. ایران وال مناسب دیوارهای پیرامونی و محیطی برای سازه‌هایی با کاربری‌های مسکونی، صنعتی، تجاری و اداری است؛ مثل سوله‌ها، فروشگاه‌ها، مال‌ها، هتل‌ها.

بلوک ۱۷×۴۰×۲۰ ایران وال با لایه‌ی هوایی ته باز
بلوک ۱۷×۴۰×۲۰ ایران وال با لایه‌ی هوایی ته باز

مزایا: وزن پایین، سرعت بالا در اجرا و نصب، حمل آسان در تعداد بالا، عایق بسیار قوی حرارت و برودت، عایق بسیار قوی رطوبت، عایق صوت، مقاوم در برابر زلزله، بدون مواد مضر برای انسان، کیفیت بالا در مقایسه با قیمت.
معایب: ندارد.

دیوار اجرا شده ایران وال در بیمارستان شفا (خرم آباد)
دیوار اجرا شده ایران وال در بیمارستان شفا (خرم آباد)