دیوار سبک ۳لایه ارتفاعی ،دیوارساندویچ پانل بتنی،دیوار پیش ساخته دارای تایید مرکز تحقیقات مسکن،ایران پانل

استفاده از دیوارهای سبک امروزه در صنعت ساختمان رواج یافته اما تعداد کمی از دیوارهای پیش ساخته دارای تایید مرکز تحقیقات ساختمان هستند. دیوار ایران پانل با توجه به ارتفاع درخواستی تولید وسرعت اجرای کار را به سرعت بالا می برد و وزن بارمرده ساختمان را  کاهش می دهد.این دیواردارای  ۳لایه متریال مختلف کامپوزیتی می باشد.به عنوان یک عایق رطوبتی بسیار خوب در برابرعوامل جوی عمل مینماید. این دیوار درواقع  نوعی جدید از دیوار ساندویچ پانل بتنی می باشد.قابل ذکر است این دیوار با توجه به خصوصیات آن وتاثیر کاهش بار آن براجزای سازه بسیار اقتصادی وجزدیوارهای ارزان می باشد.با نصب و اجرای دیوار پیش ساخته ایران پنل برای دیوارهای خارجی یا پیرامونی میزان نفوذ رطوبت به داخل سازه به طور چشمگیری کاهش می یابد. دیوار ساندویچ پانل بتنی (ایران پانل) عایق در برابرحرارت و برودت و نیز صوت می باشد. این ویژگی ها مناسب دیوارهای پیرامونی سازه ها و ساختمان هاست .

دیوار سبک ۳لایه ارتفاعی ایران پانل جیست؟

با توجه به مطالب ذکر شده گروه سازه و معماری خانه ایرانی، نوعی دیوار ساندویچ پانل بتنی (ایران پانل) ارائه می‌کند که علاوه‌بر افزایش سرعت ساخت با کیفیت نیز هست. دلیل این ادعا داشتن گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است.به صورت قطعاتی در ابعاد ۶۰×۳۰۰ با ضخامت ۱۰ سانتیمتر و با وزن حدود ۴۰ کیلوگرم برمترمربع و دو طرف لایه سیمانی به ضخامت۱۲ میلی متر تولید میشود. این دیوار پیش ساخته دارای دو لایه بتن سبک که وسط آن یک لایه به ضخامت ۷٫۵سانتی متر پلی استایرن قرار گرفته است.بتن سبک مورد استفاده از هر دو طرف با رابیتس مسلح شده است. درگیری و اتصال خوب روکش بتن سنگدانه سبک به هسته پلی استایرن باعث می‌شود که دیوار ساندویچ پانل بتنی (ایران پانل) در هنگام زلزله آوار نداشته باشد. داشتن چنین مشخصاتی باعث می‌شود که این دیوار عایق بسیار قوی در برابر رطوبت، حرارت و برودت و نیز صدا باشد.

مزایای دیوار ۳لایه سبک ( دیوارساندویچ  پانل بتنی سبک غیرباربر) جیست؟

این دیوار پیش ساخته به دلیل داشتن ابعاد بزرگ ، اجرایی راحت و سریع دارد. همچنین بلوک ها با داشتن سطحی صاف و لبه های بیرون آمده و تورفته پس از اجرا، سطح دیوار تراز میباشد؛ به همین دلیل این دیوار نیازی به گچ و خاک ندارد. این موارد باعث خواهد شد که نیاز به تعداد نفرات و ساعت کار کمتر و در نتیجه دستمزد پایین تر جهت اجرای دیوار ساندویچ پانل بتنی (ایران پانل) شود. به طور کلی هزینه های مستقیم و غیرمستقیم این محصول بسیار کمتر از روش های سنتی و یا صنعتی قبلی میباشد

جداره های بیرونی که متشکل از کامپوزیت معدنی چندگانه است که از بهترین مصالح مقاوم در برابر آتش سوزی میباشد.

به دلیل درگیری و اتصال مناسب روکش بتن سنگدانه سبک به هسته پلی استایرن و استفاده از شبکه توری و استحکام جداره ها، امکان جدا شدن جداره ها از هسته ی مرکزی بسیار ضعیف بوده و باعث کاهش آوار دیوار در زلزله میگردد.

میزان کاهش صوت این دیوار بین ۳۰ تا ۵۰ دسیبل میباشد و ازانتقال رطوبت به طبقات زیرین جلوگیری می کند وبه دلیل داشتن لایه پلی استایرن عایق حرارتی مناسبی نیز است.

یکی از روش های سبک سازی ساختمان ها، کاهش وزن تیغه های جداکننده در ساختمان است. استفاده از دیوار ساندویچ پانل بتنی (ایران پانل) به عنوان دیوارهای داخلی و پیرامونی، از جمله این روش ها میباشد

در ترکیبات این دیوار پیش ساخته از هیچ نوع مادهی مضر برای انسان یا محیط زیست استفاده نشده است.

به دلیل تولید داخلی و همسویی با اهداف اقتصاد مقاومتی.

بلوک ها با داشتن سطحی صاف و لبه های بیرون آمده و تورفته پس از اجرا، سطح دیوار در پایان ساخت تراز و صاف میباشد؛ به همین دلیل این دیوار نیازی به گچ و خاک ندارد.

جداره ی میانی دیوار پیش ساخته ایران پانل

پلی استایرن

جداره ی میانی ایران پنل از جنس پلی استایرن است . پلی استایرن یونولیت یا پلاستوفوم مادهای سفید رنگ و عایق رطوبت و صدا است که اوّلین بار توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم برای ساخت پله ای شناور روی آب ساخته شد. فوم پلی استایرن یکی از فرآورده های صنایع پتروشیمی بوده و شکل ظاهری آن از بلورهای ریز تشکیل شده است که در مجاورت فشار و بخار منبسط میگردد. لایه های کناری با استفاده از توریهای مخصوص به لایه میانی متصل میشوند. علاوه بر افزایش مقاومت و چسبندگی بین لایه ها، منجر به عدم شکنندگی در برابر ضربه و عدم آوار این نوع دیوار میگردد.

ابزار مورد نیاز برای نصب دیوار ایران پانل

سطل پلاستیکی، شاقول، تراز آبی، کاردک، ارّه چوببری با دانه های درشت، ریسمان، پروفیل آلومینیومی به طول ۵.۲ متر، چکش لاستیکی، کمچه، دریل گردبر

اجرای دیوار ساندویچ پانل بتنی ( ایران پانل)

ابتدا قوطی ۲*۴ در محل احداث در کف به صورت طولی نصب می شود. سپس در امتداد  قوطی کف در سقف محل احداثی دیوار نبشی  L4 به موازات قوطی کف نصب می گردد. پانل اول به قوطی و نبشی ایجاد شده تکیه داده می شود . درز بین دو پانل ملات گذاری شده و سپس پانل دوم نصب می شود. پایین دیوار،با قوطی سرتاسری موازی قوطی اول مهار می شود.بالای پنل نیزبا نبشی  L4 به موازی نبشی بالا مهارمی شود و بعد از نصب پانل ها درز بین آن ها بند کشی می گردد.

دیوار ساندویچ پانل بتنی (ایران پانل) دارای گواهینامه فنی وزارت راه ،مسکن و شهرسازی است و تمام آزمایشات لازم بر روی آن انجام گرفته است که بطور خلاصه آن را بیان می کنیم:

آزمون خواص فیزیکی و مکانیکی بتن مصرفی که شامل مقاومت فشاری , جذب آب و جمع شدگی ناشی ازخشک شدن است.

آزمون ضربه جسم نرم: تحت اثر ضربه کیسه ۵۰ کیلوگرمی بر روی دیوار داخلی و خارجی مورد برسی قرار میگیرد و در ضعیف ترین  منطقه دیوار رها می شود.

آزمون ضربه جسم سخت: ضربه گوی فولادی یک گیلوگرمی که از ارتفاع یک متر بر روی حداقل ۱۵ نقطه از دیوار رها میشود.

آزمون ضربه جسم نرم دیوار داخلی: ضربه کیسه ۵۰ کیلوگرمی که از ارتفاع ۲۵ سانتی متری در وسط دیوار رها می شود.

آزمون ضربه جسم نرم دیوار پیرامونی: ضربه کیسه ۵۰ کیلوگرمی که از ارتفاع ۱۰۰ سانتی متری در وسط دیوار رها می شود.

آزمون بارگذاری خمشی پانل دیواری غیر باربر به ضخامت ۱۰ سانتی متر: دو بار مساوی هر کدام در یک چهارم طول دهانه  از محور تکیه گاه وارد می شود. بارگذاری تا رسیدن به حداکثر نیرو گسیختگی ادامه می یابد.