توضیحات قالب سقف وافل

در توضیحات سقف وافل  باید گفت به سقفی گفته می شود که با استفاده از سیستم دال قابلمه ای ساخته می شود. به این سقف ها سقف قابلمه ای و یا سقف مشبک نیز گفته می شود. این نوع دال برای پوشاندن دهانه های وسیع مناسب است و چون دو طرفه میباشد در هر چهارطرف خود دارای تکیه گاه میباشد

این سقف همانند دال دوطرفه است و در مقایسه با سایر سقف های مجوف و سقف های عرشه فولادی هزینه اجرای پایین تری دارد. علاوه بر آن زمان اجرای سقف وافل به دلیل عدم نیاز به میلگرد تقویتی و اتصال آن به تیرها کوتاه تر می باشد. بتن ریزی یکپارچه بدون افزودن روان کننده از دیگر مزایای اجرای این سقف در نظر گرفته شده است. قالب سقف های وافل از نوع قالب های غیر ماندگار می باشند یعنی بعد از بتن ریزی، قالب ها از زیر آنها خارج می شوند.

روش اجرای سقف وافل شامل پنج مرحله می باشد که به ترتیب شامل زیرسازی سقف، چیدن قالب های وافل، آرماتوربندی سقف،بتن ریزی و قالب بردازی می باشد.

سقف وافل شامل دو نوع یک طرفه و دو طرفه است:

وافل یکطرفه همان تیرچه یکطرفه می باشد، که به جای یونولیت از قالب غیرماندگار پلاستیکی استفاده میشود  در حالیکه وافل دوطرفه توانایی انتقال بار به صورت دوطرفه را دارا می باشد، و بار به تمام تیرهای پیرامون سقف انتقال می یابد و تحمل بار درسقف وافل یکطرفه بیشتر است.

نسبت طول به دهانه بیش از ۲، عملکرد سقف را به یکطرفه تغییر می دهد. اولین معیار برای انتخاب نوع سقف همین نسبت است که عموما بستگی به پلان معماری و نوع بارگذاری دارد. پس از اینکه نوع عملکرد سقف مشخص شد، بر اساس اندازه دهانه نوع اجرای آن نیز مشخص می شود. برای مثال سقف وافل یکطرفه، برای ابعاد دهانه ۱۰ در ۴ پیشنهاد بسیار اقتصادی تری نسبت به دیگر روش ها خواهد بود. شاید جالب باشد بدانید که در برخی از موارد پس از طراحی هم می توان نوع اجرا را تغییر داد.

این نوع از سقف به دلیل آرماتور بندی دو طرفه، تحمل لرزش خوبی دارد و برای مکان‌های عمومی که لرزش به دلیل ازدحام جمعیت است، استفاده می‌شود

این سقف از نظر وزنی بسیار سبک است و از طرفی هم برای ساخت و اجرای آن بتن زیادی استفاده نمی‌شود از این رو اجرای این نوع سقف در سازه‌های با مقیاس بزرگ بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است.

اجرا و ساخت این نوع سقف ساده و سریع است و می‌توان نظارت خوبی بر روی روند اجرای آن داشت. برای اجرای وافل باید ارتفاع هر طبقه زیاد باشد بنابراین از تعداد طبقات کم می‌شود.

 

مزیت های سقف وافل نسبت به سقف تیرچه بلوک

  • امکان حذف کامل تیرهای میانی
  • حذف ارتعاش سقف و کاهش انتقال صوت
  • حذف پتانسیل آتش سوزی و سازگار با محیط زیست
  • تشکیل نشدن درز سرد
  • نظارت کامل بر روی میلگرد و بتن و افزایش کیفیت