طراحی سازه،طراحی سازه بتنی،فلزی وفولادی،اقتصادی سازی اسکلت

طراحی سازه به زبان ساده یعنی انتخاب عضوهایی برای ساختمان یا هر سازه ی دیگری که قادر به تحمل بارهای وارده باشند. دراکثرساختمان ها این اعضا شامل ستون، تیر، دیوار برشی، مهاربند و… می باشند. طراحی سازه را می توان به عنوان مجموعه ای از روش ها یا ابزارهایی توصیف کرد که برای تعیین ایمن و بهینه و اقتصادی بودن یک سازه استفاده می شود هم چنین برای اطمینان از اینکه سازه طراحی شده برای تحمل بارمورد نظر به اندازه کافی قوی خواهد بود. در طراحی سازه مؤثر و صحیح مهندسان سازه باید اطمینان حاصل كنند كه یك سازه می تواند با حفظ تعادل خود، نیروی خارجی را جذب كند زیرا سازه هایی که قادر به جذب نیروهای خارجی نیستند در معرض آسیب و بی ثباتی قرار میگیرند.مقاوم سازی سازه در برابر زلزله یکی از مهمترین اهداف طراحی سازه است. هرچه سازه سبکتر باشد ،در مقابل زلزله رفتار بهتری از خود نشان میدهد.طراحی سازه ایمن، بهینه و اقتصادی ازمهمترین دغدغه‌های کارفرمایان می‌باشد.اجرا اسکلت های فولادی و فلزی با وجود پیچیدگی‌های بسیاری که در آن وجود دارد، نیازمند دانش فنی و تجربه اجرایی بالا می‌باشد.

گروه خانه ایرانی با کادری از مهندسین محاسب باتجربه و کارآزموده طراحی و اجرا انواع سازه‌ها با اسکلت فولادی،بتنی و مرکب به صورت ایمن و بهینه و اقتصادی را در رزومه‌ی خود و درشهرهای تهران،اصفهان،مشهد،شیراز،قشم،کیش ودراستان های خراسان،هرمزگان،مازندران،گیلان و…جای داده است.

طراحی و سبک سازی سازه

طراحی با استفاده از نرم افزار

مهندسان برای تعیین اینکه نیروهای داخلی و خارجی می توانند بر ساختار تأثیر بگذارند ، تجزیه و تحلیل ساختاری را انجام می دهند ، سپس یک سازه را با روش های مناسب طراحی می کنند تا شرایط ساخت فراهم شود. بهترین روش برای طراحی استفاده و مسلط بودن برنرم افزارهای طراحی می باشد. مهم ترین نرم افزار طراحی سازه در ایران سری نرم افزارهای ETABS وهمچنین مهم ترین نرم افزار طراحی پی نرم افزار SAFE  می باشد.

مهندسان محاسب باید تمرکز خود را بر قدرت ، دوام و ایمنی ساختمان قرار دهند. در طراحی سازه مناسب همه عوامل بر همه چیز ازجمله هزینه و مدت زمان پروژه تا امنیت و دوام نهایی سازه تأثیر خواهد گذاشت. اهمیت طراحی سازه در درجه اول ایمنی و پایداری سازه ها هستند. آنالیز سازه اصلی ترین ابزاری است که مهندسان مجرب خانه ایرانی از آن استفاده می کنند تا اطمینان حاصل شود که یک سازه می تواند در برابر انواع مختلف نیروها از جمله باد و زلزله و… که در طی عملکرد عادی خود با آنها روبرو خواهد شد مقاومت کند.

اقتصادی و بهینه سازی سازه

تحلیل سازه طراحی شده

هنگام تحلیل سازه طراحی شده ، سه ویژگی نیرو را بررسی می کنند:

بزرگی: اندازه نیرویی که بر سازه اعمال می شود.

جهت: جهت نیرو مانند باد شدیدی که در سازه اعمال می شود یا وزن بارش برف سنگین که به سمت پایین اعمال می شود. به همین دلیل سیستم های متفاوتی برای مقابله با انواع مختلف نیروها لازم است.

موقعیت: موقعیتی که نیرو برآن عمل می کند. مهندسان باید تأثیر نیروهای پیش بینی شده را نه تنها بر روی کل ساختمان بلکه درهرمنطقه از ساختمان ارزیابی کنند.

"<yoastmark
سازه بتنی اجرا شده

هم چنین پروسه کلی طراحی سازه یک ساختمان ممکن است به سه مرحله تقسیم شود:

۱- برنامه ریزی : این مرحله شامل در نظر گرفتن نیازها و عوامل مختلفی است که بر طراحی کل سازه تأثیر می گذارد و منجر به انتخاب یک یا شاید چندین نوع ساختار جایگزین ، برای سازه طراحی شده می شود. علاوه بر این ، محدودیت ها و الزامات ساختاری وجود دارد ، که ممکن است بر نوع ساختار مورد نظر تأثیر بگذارد.

۲- طراحی سازه : این مرحله شامل بررسی دقیق راه حل های جایگزین تعریف شده در مرحله برنامه ریزی است و منجر به مناسب ترین طراحی می شود. ابعاد و در نظر گرفتن جزئیات عناصر ساختاری و انواع اتصالات بسیار مهم است.

۳- ساخت و ساز: تهیه مصالح و تجهیزات با توجه به نقشه های طراحی شده و حمل و نقل آنها و اجرای آن ها. در طی این مرحله ، در صورت بروز مشکلات پیش بینی نشده ، ممکن است نیاز به طراحی مجدد باشد.

طراحی سازه های فولادی

طراحی سازه های فولادی با توجه به انتخاب نوع مقطع، روش ساخت، روش بهره‌برداری و محل احداث ساختمان، خصوصیات و ویژگی‌های گوناگون برای ساخت اسکلت باربر یک ساختمان به وجود می‌آورد. مزیت‌های هر سیستم سازه‌ای و مصالح موردنیاز آن سیستم را در صورتی می‌توان به کاربرد که خصوصیات و ویژگی‌های آن مصالح و دستگاه‌ها در مرحله طراحی به‌حساب آورده شود و طراح باید در مورد هر یک از مصالح به‌درستی قضاوت کند. این موضوع به‌ویژه در ساختمان‌هایی که اسکلت فولادی دارند ضروری است.

"<yoastmark
سازه فولادی اجرا شده

گام های طراحی سازه

  • پس از طراحی معماری ساختمان و تایید نهایی پلان‌های ساختمان این پلان‌ها در اختیار مهندسان قرار می‌گیرد تا سازه‌ای ایمن و بهینه و متناسب با تقشه معماری را طراحی کنند.
  • تعیین جنس سازه (بتن، فولاد، مرکب و فلز و …)
  • گزارش برسی نوع خاک محل احداث 
  • پس از این مرحله اولین قدم تعیین سیستم مقاوم در برابر زلزله می باشد (قاب مهاربندی، قاب خمشی، سیستم دوگانه و…)
  • چگونگی جانمایی تیرها و (در صورت نیاز مهاربند ها/دیوار برشی)
  • نحوه بارگذاری سازه
  • مدلسازی و تحلیل و طراحی با استفاده از نرم افزار های مربوط (ETABS & SAFE)
  • خروجی گرفتن نقشه‌های اجرایی (فاز ۲)
  • تطبیق نقشه های معماری و سازه

در بالا بطور خلاصه روند طراحی سازه را بیان کردیم.یکی از موارد مهم در طراحی احاطه بر تمام روند ها و مراحل می باشد و باید پس از هر مرحله، نتایج نرم افزار چک شود تا درستی نتایج صورت گیرد. برای طراحی بهینه و ایمن و اقتصادی به روز بودن دانش فنی بسیار مم می باشد. آیین نامه ها هر چند سال یکبار بازبینی میشوند به همین دلیل ممکن است همیشه بهینه عمل نکنند. به همین دلیل به روز کردن علم و دانش با مطالعه ی مقالات جدید و آیین نامه های خارجی دیدگاهی وسیع در بهینه و سبک سازی ساخنمان ایجاد میکند.

 

جهت مشاوره رایگان طراحی سازه با ما تماس بگیرید. 09120414537

 

برای سبک‌سازی و بهینه سازی سازه کلیک کنید.

 

برای مشاوره طراحی معماری و دیدن نمونه کارهای ما  کلیک کنید.