طراحی سقف وافل یک طرفه ودوطرفه،طراحی سقف کوبیاکس،طراحی سبک سازه بتنی وفولادی

سقف وافل یک طرفه ودوطرفه ، سقف های کوبیاکس، سقف یوبوت امروز درسازه های بتنی وفولادی به دلایل فنی،اقتصادی و… کاربردی زیادی پیدا کرده است.به همین دلیل طراحی اصول این نوع سقف ها می تواند منجر به طراحی اصولی در کل سازه بتنی وفولادی شود.درزیر به طور مختصر به طراحی این نوع سقف بخصوص طراحی سقف وافل یک طرفه ودو طرفه اشاره شده است.گروه سازه ومعماری خانه ایرانی آماده طراحی اصولی سازه بتنی وفولادی با مقاطع سبک در تیرها وستونها، وکاهش اصولی بتن ومیلگرد یا فولاد در اسکلت طراحی شده  می باشد.جهت مشاوره رایگان با گروه سازه خانه ایرانی تماس حاصل فرمایید.این گروه نمونه کارهای زیادی در اقصی نقاط مختلف از جمله تهران، مشهد، مازندران،گیلان، شیراز ، کیش وقشم و… دارد

 

سقف وافل نوعی از دال‌های دو طرفه می‌باشد که از تیرچه‌های بتنی متعامد تشکیل شده‌ که با دالی به ضخامت ثابت پوشیده می‌شود.

در برنامه SAFE و ETABS امکان تعریف این سقف وجود داشته و برنامه متناسب با حجم ، وزن و مشخصات ، آن را تعیین می‌کند.

مبانی طراحی سقف وافل با قالب  دوطرفه

به طور کلی و با توجه به آیین نامه های مختلف می توان گفت برای طراحی سقف وافل باید به اصول زیر پایبند بود و کنترل ها و بررسی های لازم را در این مورد انجام داد که موارد و اصول طراحی را می توان به شکل زیر نام برد:

  • کنترل تناسب فاصله تیرچه ها و دال با توجه به نکات اجرایی و آیین نامه ای
  • تعیین ضخامت کلی سقف با توجه به دهانه و خیز بلند مدت و کوتاه مدت
  • طراحی آرماتور های سقف با در نظر گرفتن بار سقف و میلگرد حداقل و حداکثری آیین نامه
  • کنترل برش یک طرفه و دوطرفه ( برش پانچ )
  • طراحی و کنترل تیر های میانی
  • در نظر گرفتن شکل پذیری در سقف وافل و بند های مرتبط

نرم افزار های طراحی سقف وافل

نرم افزار های طراحی  safe  و etabs  می باشد. در این برنامه امکان اختصاص سقف وافل وجود دارد و برنامه متناسب با آن وزن و و حجم و مشخصات مشخص می شود. به گونه ای که در هر دو نرم افزار امکان تعریف سقف وافل وجود دارد. در نرم افزار SAFE جهت بررسی برش پانچ نیز می توانید از گزینه Drop  استفاده نمایید.

نکات طراحی

از دیگر نکات در طراحی می توان به ریپ (تیرچه ها) اشاره نمود. با توجه به اینکه قالب غیر ماندگار می باشد. باید عرض فوقانی ریپ بیشتر باشد تا امکان بیرون کشیدن قالب وجود داشته باشد. با توجه به اینکه اندازه قالب ها از پیش تعیین شده است این فواصل در دو جهت برابر می باشد. فاصله ریپ ها بهتر است ۶۰ و یا ۸۰ سانتی متر در نظر گرفته شود چرا که این ابعاد قالب به صورت مرسوم موجود می باشد.

وقتی فاصله تیرچه ها ۶۰ سانتی متر است . ارتفاع حفره ها برابر با ۱۸ و یا ۲۵ سانتی متر می باشد. ارتفاع ۲۸ سانتی متر برای حفره با فاصله تیرچه ۸۰ سانتی متر می باشد.در طراحی سقف وافل یک طرفه فواصل ریپ ها در دو جهت متفاوت و در دوطرفه برابر می باشد.

 

در برنامه SAFE با استفاده از مسیر Define menu > Slab Properties می‌توانید دال از نوع Waffle تعریف نمایید. در دال وافل، ریب‌ها بصورت عمود بر هم هستند. بعد از تعریف دال، از نوع وافل در هنگام ترسیم بایستی نوع آن را Waffle انتخاب نمایید. همچنین می‌توانید از در آن از در نواحی نزدیک ستون‌ها از Drop جهت کنترل برش پانچ استفاده نمایید. در هنگام تعریف مقطع وافل می‌توانید عمق کلی را بخش overall depth، ضخامت دال بالایی را در بخش slab thickness، عرض ریب در بخش بالایی و پایینی آن را در بخش width of the stem top and bottom و همچنین فاصله بین ریب‌ها را در جهت محورهای محلی ۱ و ۲ در بخش pacing of the ribs parallel to the slab 1 axis and the spacing of the ribs parallel to slab-2 axis وارد نمایید. جهت محورهای محلی ۱ و ۲ بصورت پیش فرض در جهت X و Y بوده ولیکن می‌توان برای حالت‌های خاص آنها را دوران داد. به سبب اینکه قالب‌های استفاده شده در این سقف‌ها بصورت ماندگار نیستند، برای بیرون آوردن آنها، ریب‌ها را بصورت شیبدار در نظر می‌گیرند تا امکان حرکت قالب بصورت سالم در بین آنها وجود داشته باشد. بسته به نوع قالب و شرکتی که خدمات اجرایی آن را ارائه می‌دهد، فاصله بین ریب‌ها می‌تواند مختلف باشد. بنابراین بایستی قبل از طراحی آن، با شرکت سازنده قالب‌ها مشورت شود. در فیلم نشان داده شده زیر، نحوه تعریف این دال و چگونگی دیدن ریب ها در صفحه نمایش، نشان داده شده است.