جهت مشاهده نمونه کارها و اطلاعات تخصصی به تلگرام و اینستاگرام مراجعه فرمایید

دانلود فایل pdf نمونه کارهای معماری ایرانی وایتالیایی (آژیانه)

گروه سازه و معماری آژیانه پرکوک (حسن طاهری و شکوفه ظاهری (T&Z) )، با سالها تجربه در طراحی و ساخت مجتمع تجاری و، متناسب با بودجه کارفرمایان محترم

 

 • خدمات : 
  • مشاوره، طراحی و ساخت مجتمع تجاری و اداری از ۰ تا ۱۰۰ پروژه
  • طراحی سازه و بهینه سازی سازه
  • طراحی تأسیسات الکتریکی و مکانیکی
  • آنالیز قیمت تمام شده ساخت و بهینه سازی اقتصادی پروژه متناسب با بودجه کارفرما

 

 • محصولات تولیدی مجموعه :
  • تأمین دیوارهای سبک، سوپر عایق ایران وال و حیات وال (محصولات تولیدی مجموعه)
  • تأمین قالب های سقف سازه ای وافل ایزی اسلب
  • نمای GFRC

طراحی مجتمع تجاری|طراحی داخلی مجتمع تجاری|طراحی نما تجاری|طراحی مدرن مال وسی ستی سنتر  

 

طراحی مجتمع تجاری اداری یا طراحی تجاری تفریحی از مواردیست که معماری آنها نیازمند تفکر و بررسی های فراوان می باشد، دراین بین طراحی داخلی مجتمع تجاری وطراحی نما تجاری ازاهمیت خاصی برخورداراست.(به مجتمع های تجاری بزرگ مال گفته می شود وطراحی مال وسی سنترها)امروزه  زیرا معماری این مجموعه بستر و شهرسازی را تغییر می دهند و جزئیات بسیاری را شامل می شوند.مطالعه و بررسی های مستقل ازسایت پروژه از گام های کلیدی، پیش از آغاز طراحی است. این مطالعات برای موضوع یک مرکز تجاری با سه پرسش اصلی که دغدغه معمار است و بنابر کاستی های وضع موجود شکل گرفته است، آغاز می شود..
اول: چه عواملی از اصلی ترین مولفه های موثر در کارایی یک مجموعه تجاری-تفریحی هستند؟
دوم: چگونه می توان حس خوشایندی و تعلق را برای مردم نسبت به یک مجموعه تجاری ایجاد نمود؟
سوم: یک مجموعه تجاری چگونه می تواند رفتار و نوع زندگی ساکنین را ارتقا بخشد؟
برای پاسخ به این پرسش ها می توان مولفه های بسیاری را مورد بررسی قرار داد. این موضوعات بازه ی بازی هستند که می توانند بینهایت تعداد ادامه پیدا کنند. در این بین نظر به سوژه ی مورد طراحی ، خواسته های کارفرما و محل مورد طراحی تعدادی از پارامترها با حساسیت انتخاب شده اند.

مجتمع تجاری شاهین

مجتمع تجاری، اداری سمبل اصفهان

طراحی مجتمع تجاری اداری : 

طراحی ساختمان اداری و فضاهای اداری نشانه های بزرگ قرن بیستم هستند برج های اداری شاخصه های خط آسمان در شهرهای مهمند آنها سمبل آنچه که در این قرن رخ می دهد هستند .در حال حاضر در بسیاری از کشورها مانند ژاپن ۵۰% از جمعیت در ادارات مشغول به کار هستند در حالی که در شروع قرن بیستم این رقم ۵% بوده است و این نشان دهنده رشد نیاز به فضاهای اداری می باشد.

جالب توجه است که از هزینه های سالانه خدمات یک شرکت، ۳ تا ۵ درصد برای تامین تجهیزات ۴% جهت نگهداری، ۱% جهت مبلمان و ۹۰ تا ۹۱ درصد مربوط به حقوق کارمندان می باشد. بنابراین اگر ساختار اداری ۳ تا ۴% هزینه به توسعه تجهیزات و امکانات جهت بالابردن بهره وری نیروی کار اختصاص دهد تأثیر به سزایی بر روی بازده نیروی کار که ۹۰ ۹۱% هزینه ها را ایجاد می کنند خواهد داشت.برای دست یابی به این موضوع،  در طراحی ساختمان های اداری نکاتی مهمی  مانند رعایت فرم،فضا ونوع بهرمندی ازنورطبیعی،استفاده از رنگ های مناسب ،رعایت سلسله مراتب معماری،بهرگیری از طراحی سبز و… سعی شده نسل جدیدی از ساختمان اداری با کارایی بالا را برای مالکین و کارکنان بهمراه رضایتمندی، بهره وری ،سلامت و انعطاف پذیری بیشتر فضا را به ارمغان آوریم.

مجتمع اداری تجاری

مجتمع اداری تجاری

طراحی مجتمع تجاری تفریحی : 

فضاهای داد و ستد و تجارت همواره رکنی اساسی در ساختار کالبدی شهر ها بوده و بازار های سنتی همواره بعنوان قسمتی از نمود فرهنگی شهر ها و قوم های مختلف مطرح بوده اند . در گذشته های نچندان دور ، بازار عنصری شهری با مکانی مشخص بوده و حیات شهر و بازار به هم گره خورده و شهر ها به واسطه بازارهایشان جایگاه منطقه ای خود را پیدا میکرده اند .

امروزه جایگاه بازار های سنتی در شهرهای جهان سوم بشدت تضعیف شده است. افزایش بیش از حد جمعیت شهر نشین و تغییر در شیوه های داد و ستد به از بین رفتن بسیاری از پیشه ها و خلق شغل هایی انجامیده است که حیات آنها دیگر در قالب های سنتی پیشین ممکن نمیباشد.مراکز خرید و فضاهای تجاری دوران مدرن را میتوان موج دوم محیط های تجاری قلمداد نمود که ماحصل دنیای صنعتی و ظهور معماری مدرن میباشد ، اما به هر حال ریشه در مراکز و بازارهای سنتی دارند . استقبال عموم شهروندان از مجتمع هایی چند منظوره که در آنها میتوان علاوه بر خرید ، ساعاتی را به تفریح و صرف غذا گذراند موجب شده است تا بازارها تنها نقاطی برای خرید و بازدید تبدیل گردند.مجموعه ی پیچیده ی زندگی شهری جهت ابقای حیات خود حوزه های خاصی را می طلبد که نقش بهبود دهنده و حتی تسریع بخش و یا اصطلاحا کاتالیزگر را به عهده دارند. بازارها جزء آن دسته از حوزه هایی هستند که توانسته اند به خوبی این نقش را ایفا کنند.

طراحی مجتمع تجاری فرهنگی :

در عرصه دانش معماری که با عنوان طراحی مجموعه فرهنگی تجاری با تاکید بر دو مقوله فرهنگ و تجارت سعی بر آن شده که با تلفیق عملکردهای فرهنگی و تجاری در سایت مورد نظر به طراحی مجموعه ایی جهت ساماندهی روابط جمعیت بهره بردار ساکن فضا در منطقه و برآوردن پاره ای از نیازهای روحی ، ذهنی و جسمی جمعیت نائل آئیم بگونه ای که همواره محیطی فرهنگی بر تمام فعالیت های تجاری و اجتماعی جمعیت بهره بردار حاکم گردد.

باید اشاره نمود که از گذشته دور  در معماری  و شهرسازی ایران مکانی به نام بازار وجود دتشت که تمامی فعالیت های تجاری و تعاملات فرهنگی در راسته بازار شهر همزمان با داد و ستد کالا و خدمات اتفاق می افتاد ، بطوری که بازار علاوه بر مکانی برای تهیه مایحتاج زندگی ، مکانی برای تعاملات فرهنگی و اجتماعی در سطح شهر بود.با این پیش فرض و در جهت رسیدن به یک مجموعه شهری پویا و فعال ، مرکزی که با توجه به ترکیب عملکردهای مختلف در تمامی طول سال زنده و مکانی برای ایجاد هر نوع ارتباط سالم فرهنگی و اجتماعی در سطح شهر باشد به مطالعه و در نهایت طراحی مجموعه فوق پرداختیم.در طول پروژه سعی شده تا فرآیند برنامه ریزی و طراحی نظام های مطلوب عملکردی و شکلی در پی مطالعات لازم میسر گردد.بر همین اساس مجموعه مطالعات در دو بخش کلی شناخت و مداخله سامان یافته است.

بخش شناخت شامل بررسی تاریخی، محیطی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و کالبدی محیط مورد مطالعه و طراحی همچنین بررسی مفهمومی فضاهای فرهنگی و تجاری می باشد که سعی شده با استخراج تنایج کاربردی در جهت استفاده در طراحی مجموعه گام برداریم.در بخش مداخله نیز در ارتباط با تدوین نظام شکلی مناسب به بررسی تجارب عملی و نظری مرتبط با موضوع و بررسی ضوابط و استانداردها به برنامه ریزی فیزیکی اقدام نمودیم.طراحی نیز براساس هندسه ایی پویا و نظام مند مبتنی بر نیازهای مجموعه ویژگی های سایت و محور مؤثر در آن شکل گرفته است.

 

طراحی مجتمع تجاری مسکونی : 

طراحی مجتمع مسکونی تجاری تورنتو در کانادا توسط بیارکه انگلیس یک پروژه‌ی دیگر به سبک آبستره از گروه معماری بیگ است که به عنوان یک پروژه‌ی الحاقی به بخشی از خیابان کینگ استریت وست متصل می‌شود. با تایید طرح گروه معماری بیگ توسط شهرداری تورنتو، این قسمت از شهر به واسطه‌ی کانسپت مکعب های اکسترود شده و تلفیق آن با بافت کلاسیک و قدیمی شهر، به یک پین برجسته تبدیل خواهد شد. مجتمع مسکونی تورنتو شامل عرصه های عملکردی متفاوت مانند دفاتر اداری، خرده فروشی و بوتیک نیز است.

طراحی مجتمع مسکونی اداری

بیارکه انگلیس با هدف جلوگیری از شکل گیری فرمت ساختمان ها به صورت سنتی یا بلند مرتبه سازی منفرد، این طرح را برای مجتمع مسکونی تجاری اداری تورنتو انتخاب کرد. فرم کلاسیک ساختمان به علت هزینه های زیاد، مقرون به صرفه نیست و ساخت یک برج واحد نیز هیچ گونه سنخیتی با بافت و هویت منطقه نداشت؛ بنابراین افزایش فرمت مجموعه همزمان به صورت افقی و عمودی ضروری به نظر می‌رسید. کینگ استریت وست یکی از مهمترین عرصه های شهری تورنتو است که در محل تقاطع سه نقطه‌ی قرن بیستمی قرار گرفته است.

مجتمع مسکونی تجاری اداری تورنتو با عملکردی سنتی در قلب خود دارای پلازا و فضای جمعی است که در مرکز مجموعه طراحی شده است تا ارتباطات و تعاملات بین ساکنین با یکدیگر و فضاهای تجاری را افزایش دهد. این فضای کلاسیک در مجموعه‌ای کاملا مدرن به منظور تکامل بین نسل جدید و قدیم ایجاد شده است.

نمای مجتمع مسکونی تجاری اداری تورنتو با استفاده از آجرهای شیشه‌ای، بتن سفید، شیشه و بافت سبز طراحی شده است. هر واحد نور مناسبی را جذب می‌کند و پشت به نور نامناسب قرار دارد.

مشاهده نمونه پروژه هاي انجام شده ما :