جهت مشاهده نمونه کارها و اطلاعات تخصصی به تلگرام و اینستاگرام مراجعه فرمایید

گروه سازه و معماری آژیانه پرکوک (حسن طاهری و شکوفه ظاهری (T&Z) )،با سالها تجربه در طراحی و ساخت مشاوره ،ساختمان مسکونی، متناسب با بودجه کارفرمایان محترم

طراحی مجتمع مسکونی

 • خدمات : 
  • مشاوره، طراحی معماری و ساخت ساختمان مسکونی از ۰ تا ۱۰۰ پروژه
  • طراحی سازه و بهینه سازی سازه
  • طراحی تأسیسات الکتریکی و مکانیکی
  • آنالیز قیمت تمام شده ساخت و بهینه سازی اقتصادی پروژه متناسب با بودجه کارفرما

 

 • محصولات تولیدی مجموعه :
  • تأمین دیوارهای سبک، سوپر عایق ایران وال و حیات وال (محصولات تولیدی مجموعه)
  • تأمین قالب های سقف سازه ای وافل ایزی اسلب
  • نمای GFRC

۴ مرحله طراحی مجتمع مسکونی| طراحی پلان مسکونی| طراحی نمای ساختمان|طراحی نما مسکونی| دکوراسیون داخلی آپارتمان|فازدو مجتمع مسکونی

مسکن اسم مکان است بر وزن مفعل به معنای محل آرامش و سکونت که از ماده سکن می­آیند و در اصطلاح به مکانی می­گویند که انسان در آن زندگی می­کند. طراحی مجتمع مسکونی راهکار انسان، برای استفاده از فضاهای موجود در یک بستر و رفع نیاز به تعاملات اجتماعی و زندگی جمعی است. در طراحی مجتمع مسکونی پس از بررسی بستر سایت، به طراحی پلان مسکونی با توجه به دستور نقشه پرداخته می­شود.

برای طراحی پلان مجتمع مسکونی باید به وضعیت اجتماعی، اقتصادی و فیزیکی خانوار متفاوت است. قدم بعدی طراحی نمای مسکونی خارجی است که با توجه به کانسپت در نظرگرفته شده و بستر شهری انجام می­شود. پس از طراحی نما مسکونی، مهندس سازه و مهندس تاسیسات به تهیه نقشه­ های فاز دو می­پردازند.قدم نهایی در طراحی مجتمع مسکونی، طراحی داخلی مجموعه است که می­تواند به سبک­ های مختلف انجام شود.

امروزه افراد و شرکت های طراحی معماری زیادی مشغول به این حرفه می­باشند و قیمت طراحی پلان،  قیمت طراحی نما و داخلی با توجه به خواست کارفرما و شرایط محیطی و بستری متفاوت می­باشد.

طراحی مجتمع مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی شرکت سازه و معماری خانه ایرانی

 ۴ مرحله طراحی مجتمع مسکونی چیست؟

۱-طراحی پلان ساختمان مسکونی:

برای طراحی پلان مجتمع مسکونی باید به وضعیت اجتماعی، اقتصادی و فیزیکی خانوار متفاوت است. پیش از طراحی پلان مجتمع مسکونی باید دسته­ بندی فضاها و عرصه بندی انجام شود. برای دسته بندی باید معیارهایی ازجمله الگوهای اقلیمی، فرهنگی و اعتقادی را در نظر گرفت.

با توجه به موضوع محرمیت در ایران، دسته بندی براساس فضاهای خصوصی و زندگی و عمومی انجام می­شوند.

عرصه­ زندگی جمعی : فضای نشیمن، آشپزخانه و غذاخوری از عرصه ­های جمعی خصوصی هستند. این فضاها باید در ارتباط با هم باشند و با فضاهای ورودی و بالکن در ارتباط باشند. آشپزخانه باید در موقعیتی قرار بگیرد که از نور مناسب و تهویه برخوردار باشند و در نزدیکی درب ورودی باشد.

عرصه عمومی: براقراری ارتباط و معاشرت در این عرصه اتفاق می­افتد و شامل اتاق پذیرایی، غذاخوری، ورودی و سرویس بهداشتی مهمان می­شود. در خانه ­هایی با متراژ پایین نشیمن و پذیرایی یکی می­شوند. پذیرایی باید بهترین و مطلوب ­ترین نوری که ساختمان دریافت می­کند را داشته باشد.

عرصه­ خصوصی: این عرصه آرام­ترین بخش خانه است و به طور کامل مستقل از عرصه ی پذیرایی طراحی می­شود. این عرصه شامل اتاق­خواب­ها است که باید به فضاهایی از جمله حمام و سرویس­ها دسترسی داشته باشد. برای داشتن کیفیت در این فضاها باید نور مناسب و دید مناسب تامین شود.

طراحی مجنمع مسکونی

روند طراحی پلان ساختمان مسکونی

 

طراحی محتمع مسکونی

روند طراحی پلان ساختمان مسکونی

طراحی مجتمع مسکونی

روند طراحی پلان ساختمان مسکونی

 

۲-طراحی داخلی مسکونی:

طراحی داخلی مجتمع مسکونی یکی از مهم­ترین بخش ­های ساخت واحد مسکونی است. اولین گام در طراحی داخلی مجتمع مسکونی شناخت سبک­ های مختلف طراحی داخلی است. طراحی داخلی انواع مختلفی دارد که به دو دسته­ ی کلی مدرن و کلاسیک تقسیم می­شود.

۱-۲:طراحی داخلی مجتمع مسکونی مدرن:

سبک طراحی داخلی مدرن، با الهام از تحولات هنر مدرنیسم در قرن ۲۰ شکل گرفت. این سبک برخلاف سبک کلاسیک، از تجمل و تزیینات و جزییات خودداری می­کند و با در نظر گرفتن کارایی وسایل خانه، فضایی ساده و کاربردی فراهم می­کند.

از خصوصیت ­های سبک مدرن استفاده از خطوط صاف و مستقیم، استفاده از مصالح طبیعی مانند فلز، چوب چرم و الیاف طبیعی و پالت رنگی خنثی هستند. سادگی در این سبک موج می­زند به این شکل که تمامی مبلمان و اثاثیه­ی خانه دارای خطوط صاف و مستقیم هستند و هیچ­گونه خط منحنی دیده نمی­شود. در سبک مدرن چیدمان مبلمان و وسایل دکوری باید هدفمند باشند و در صورت غیر ضروری بودن حذف می­شوند.  این کار باعث می­شود تا در خانه، فضایی گرم، دلنشین، شیک و به دور از تجمل و زیاده­روی ایجاد شود.

با توجه به سادگی سبک مدرن، رنگ­هایی خنثی بهترین رنگ برای طراحی داخلی مجتمع مسکونی به سبک مدرن هستند. این رنگ­­ها به صورت تک رنگ در مبلمان و اثاثیه و دیوار کاربرد دارد. بهترین انتخاب برای کف خانه در این سبک، پارکت چوبی است، تا بافت طبیعی پارکت فضای سرد و خنثی ایجاد شده توسط رنگ­های خنثی را از بین ببرد.

مناسب ترین پلان برای اجرای سبک مدرن در طراحی داخلی، پلان­های باز هستند که دارای فضاهای بزرگ و گسترده هستند. از فلزات درخشان مانند استیل و کروم می­توان در مبلمان و اثاثیه استفاده کرد. برای ایجاد جذابیت می­توان یک دکوری یا مبلمان در رنگ و شکل متفاوت به عنوان نقطه کانونی در فضا قرار داد، تا سردی فضا را ازبین ببرد.

طراحی مجتمع مسکونی

طراحی داخلی مدرن شرکت سازه و معماری شرکت خانه ایرانی

طراحی مجتمع مسکونی

طراحی داخلی مدرن شرکت سازه و معماری شرکت خانه ایرانی

طراحی مجتمع مسکونی

طراحی داخلی مدرن شرکت سازه و معماری شرکت خانه ایرانی

۲-۲:طراحی داخلی ودکوراسیون کلاسیک یا نئو کلاسیک:

دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک، یک سبک شیک و راحت است. سبک کلاسیک هیچ­وقت از مد خارج نخواهد شد و در هر دوره­ای کاربرد دارد. برای رسمی کردن فضای خانه می­توان از مبلمان و اثاثیه­ای با چوب تیره استفاده کرد و در صورت خودمانی کردن فضای خانه از مبلمانی با رنگ­های روشن استفاده می­شود. در سبک کلاسیک برای پارچه­ها و کف می­توان از طرح و نقشه­های راه راه، گا دار، چهارخانه و شطرنجی که از طرح­های پر طرفدار هستند استفاده کرد. می­توان در سبک کلاسیک هم از رنگ­های خنثی استفاده کرد. سبک کلاسیک می­تواند مملو از جزییات و تزیینات باشد، استفاده از آینه­کاری، نقاشی، پتینه در این سبک دیده می­شود. از رنگهای پرطرفدار این سبک می­توان به رنگ سفید، کرم، قهوه­ای و زیتونی اشاره می­کند. تقارن، نظم و تعادل و خطوط منحنی (چه در گچ­کاری، چه در مبلمان و اثاثیه و ..)  از نشانه ­های سبک کلاسیک است.

طراحی مجتمع مسکونیطراحی داخلی کلاسیک شرکت سازه و معماری خانه ایرانی

طراحی مجتمع مسکونی

طراحی داخلی کلاسیک شرکت سازه و معماری خانه ایرانی

طراحی مجتمع مسکونی

طراحی داخلی کلاسیک شرکت سازه و معماری خانه ایرانی

طراحی مجتمع مسکونی

طراحی داخلی کلاسیک شرکت سازه و معماری خانه ایرانی

طراحی نمای ساختمان مسکونی:

اولین چیزی که باعث زیبایی یک ساختمان می­شود نمای ساختمان است، پس طراحی نما در طراحی ساختمان بسیار مهم است. در طراحی نما باید دقت شود که نما یک صفحه­ی دو بعدی نیست و باید به صورت سه بعدی طراحی شود تا ارتباط بصری ایجاد شود. نماهای ساختمانی عموما به سبک­های مختلف و با استفاده از متریال­های و مصالح متنوع اجرا می­شود. عوامل موثر در طراحی نمامی­توان به کاربری، ضوابط شهرداری و شهرسازی، بافت و اقلیم ، بودجه و سلیقه کارفرما اشاره کرد. سبک­های طراحی نما به دو دسته­ی کلی نمای مدرن و نمای کلاسیک تقسیم می­شوند.

۱-۳-طراحی  نمای مدرن ساختمان:

در طراحی نمای مدرن ساختمان باید کیفیت را اصل قرار داد. استفاده از عمق، فضا و خطوط افقی و عمودی در نمای مدرن بسیار کاربرد دارد. نورپردازی در نما بسیار حائز اهمیت است و باعث برجسته شدن قسمت­های مهم نما می­شود و می­توان در ایجاد بصری ساختمان از آن استفاده کرد. نمای مدرن اجازه­ی طراحی نما مطابق با اقلیم را به طراح می­دهد و می­توان در آن بیش از یک نوع متریال استفاده کرد و از پوشش گیاهی در کاهش آلودگی هوا استفاده کرد. مصالح ساختمانی متفاوت همانند شیشه، چوب، سنگ، بتن اکسپوز و … برای ایجاد نمایی مدرن و منحصر به فرد با یکدیگر ترکیب می­شوند.

طراحی مجتمع مسکونی

طراحی نمای مدرن شرکت سازه و معماری خانه ایرانی

 

۲-۳-طراحی نمای کلاسیک مجتمع مسکونی:

طراحی نمای کلاسیک، نمای پر طرفدار و مجللی است که معمولا در نماهای مسکونی کاربرد دارد. این سبک از نما به دو دسته­ی نئو کلاسیک ایرانی و کلاسیک رومی تقسیم می­شود.

۱-۲-۳: نمای کلاسیک یا نئو کلاسیک ایرانی در محتمع مسکونی:

در این نوع طراحی نمای مجتمع مسکونی که بیشتر در مساجد و اماکن مذهبی استفاده می­شود، دارای ویژگی منحصر به فرد و المان­های مشخصی دارد ازجمله قوس­ها، کاربندی­ها، مقرنس­کاری­ها و کتیبه­ها و ستون­ها و گره­ها. نمای کلاسیک ایرانی هم دارای تزیینات و جزییات دارد و از نقوش اسلیمی استفاده می­شود.

طرح کلاسیک ایرانی در واقع همان شکوه گذشته معماری ایرانی را درقاب جدید به تصویر می­کشد.که همخوان با فرهنگ ایرانی نیز می­باشد.

ایران از دورانهای قدیم دارای فرهنگ و معماری باشکوه بوده شاخص ترین دوره­های معماری را به طورمثال می توان به معماری دوره هخامنشیان،ساسانیان ،صفویان و…. اشاره کرد و در طراحی نما به این سبک می­توان از سر ستون­های تخت جمشید و ….. استفاده کرد.

طراحی مجتمع مسکونی

طراحی نمای کلاسیک شرکت سازه و معماری خانه ایرانی

۲-۲-۳: نمای کلاسیک رومی یاغربی درساختمان مسکونی:

معماری کلاسیک از دوران بعد از رنسانس، اواسط قرن ۱۹ در اروپا شکل گرفت. این سبک زیبا شامل شیوه­های گوناگونی مانند دوریک، یونیک و…. می­باشد و از المان­های آن می­توان به ستون­های بلند و کوتاه، کله گاوی­ها، مجسمه­های تزئینی، قوس، کتیبه و ….. اشاره کرد.

طراحی نمای رومی سبکی الهام گرفته ازمعماری روم باستان با ستوان­ها والمان­هایی مجلل است. به کار بردن انواع ستون از متریال­ های مختلف در طراحی مجتمع مسکونی و همینطور استفاده از سنگ و چوب به ساختمان زیبایی دو چندان می­دهد. در اجرای نمای رومی از سنگ­های طبیعی و گاهی اوقات از سیمان سفید استفاده می­شود. نورپردازی در طراحی نمای کلاسیک بسیار مهم است و باعث شکوه و تجمل نما می­شود.

طراحی مجتمع مسکونی

طراحی نمای کلاسیک شرکت سازه و طراحی خانه ایرانی

۴-طراحی فاز دو معماری مسکونی:

نقشه­های فاز دو نقشه های اجرایی مجتمع مسکونی هستند که توسط مهندس سازه، معماری، برق و مکانیک تهیه می­شود.

۱-۴:طراحی فاز دو نقشه­ های معماری داخلی :

در این نقشه­ های فاز دو طراحی مجتمع مسکونی مشخصات کامل مصالح و جزییات اجرایی قسمت­های مختلف مانند جزئیات کف سازی،کناف وروشنایی ،تیپ بندی درب ها داخلی،سرویس های بهداشتی،کابینت با شکل و برند آنها قرار دارد.

طراحی مجتمع مسکونی

نقشه فاز دو معماری

طراحی مجتمع مسکونی

 

نقشه فاز دو معماری

۲-۴:طراحی فاز دو نقشه های نمای ساختمان:

در این نقشه­های فاز دو مشخصات کامل مصالح و جزییات اجرایی نما و جزییات نبشی کشی نما، مصالح ، ابعاد و برند مشخص می­شود.

نقشه فاز دو معماری طراحی مجتمع مسکونی

طراحی مجتمع مسکونی
نقشه فاز دو معماری

نقشه فاز دو معماری