طراحی هتل و رستوران

طراحی هتل و رستوران

طراحی هتل رستوران

استانداردها و اصول معماری متنوعی با توجه به کیفیت و سطح خدمات برای انواع طراحی هتل وجود دارد. به طور مثال می توان تفاوت در شرایط خاص و ویژه هتل های زنجیره ای را با هتل های مستقل در نظر گرفت. برای طراحی هتل های داخل شهر، طراحی دکوراسیون هتل آپارتمان ها، طراحی دکوراسیون متل و کلوپ ها با توجه به خدمات و نیازهای مخاطبان، باید استانداردها و اصول خاصی را طراحی، اجرا و پیاده سازی کرد.

باید درصد مشخص و خاصی از فضای موجود را به هر یک از قسمت ها اختصاص دهید. قوانین و استانداردهایی در طراحی داخلی هتل وجود دارد که باید قسمت های مشخصی را حتما در طراحی داخلی هتل داشته باشیم. به طور مثال طراحی بخش های خاصی مثل دکوراسیون اتاق سمینار، پله فرار، مراکز بهداشتی و خدمات اسپا و امکاناتی در فضای باز هتل از جمله مواردی هستند که با توجه به سبک هتل و خدمات آن باید یا نباید در طراحی آن ها وجود دارد.

این اصول و قواعد طراحی دکوراسیون هتل بر اساس الگوی سازمان جهانی جهانگردی بیشتر از ۱۰۰ سیستم برای طبقه بندی هتل ها در نظر گرفته است.

طراحی هتل

طراحی هتل

طراحی هتل ۵ ستاره

استانداردهای طراحی رستوران هتل

هنگام برآورد اندازه‌ی رستوران‌ها براساس تعداد نفرات در هر مترمربع باید دقت فراوانی صورت گیرد، زیرا شرایط رفت و آمد، طرح میزها و غیره به شکل قابل ملاحظه‌ای متنوع است. جدول زیر چند قاعده‌ی کلی را بیان می‌کند.

آشپزخانه‌ی رستوران هتل: اندازه‌ی آشپزخانه با توجه به تعداد محل‌های کار فردی، فضای مورد نیاز برای تجهیزات، تنوع غذا و مقدار غذایی که باید آماده شود تعیین می‌گردد، بنابرین تعداد صندلی‌ها معیار خوبی برای این منظور نیست. جدول زیر اساسی تقریبی برای تخمین اولیه‌ی فضاهای موردنیاز است:

 1. a) نیاز به ذخیره‌سازی داشته و به تناوب تحویل مواد بستگی دارد.
 2. b) شامل ظرفشویی در محل.
 3. c) 15/0 مترمربع افزایش در آشپزخانه‌ی اصلی، ۵۰/۰ مترمربع آبدارخانه‌ی مخصوص میهمانی.
 4. d) استفاده از برخی از غذاهای مقرون به صرفه.

طراحی آشپزخانه چهار مرحله دارد:

 1. یک پلان عملکردی دربرگیرنده‌ی تمام محل‌های فعالیت‌های اصلی؛
 2. کنترل حداقل و حداکثر نیازهای کارکنان در هر محل؛
 3. تعیین تجهیزات مورد نیاز برای هر محل؛
 4. تخصیص فضاها.

فعالیت‌ها و عملکرد هریک از سه قسمت یا محل اصلی را فهرست کنید: آشپزخانه، انبارها و خدمات. تقابل محوری میان قسمت‌های مهمانان، انبارها و خدمات، محل سرو و پیشخدمت‌ها وجود دارد. در اطراف این نقطه، امکانات سرو غذا و نوشابه و امکانات دفع ظروف کثیف و مواد زاید وجود دارد. خدمات هر طبقه به سمت مسیرهای منتهی به اتاق‌های مهمانان است، اما برای کارایی حداکثر، باید مسیرهای میان آشپزخانه، محل سرو و رستوران تا حد امکان کوتاه باشد. آماده‌سازی ‌غذای هتل و خدمات مربوط به نوشیدنی‌ها در سه گروه اصلی قرار می‌گیرند:

 1. انتخاب کافه‌تریاها و رستوران‌ها، شامل محل‌های مهمانی و خدمات اتاق‌ها. این به معنای یک آشپزخانه‌ی اصلی و محل‌های انباری با آشپزخانه‌های اقماری در نزدیکی هر رستوران و اتاق مهمانی و آبدارخانه‌های خدماتی در هر طبقه از اتاق‌های مهمانان است.
 2. یک یا دو رستوران و اتاق‌های خاص در همان طبقه. در این صورت به یک آشپزخانه‌ی اصلی که به رستوران‌ها سرویس می‌دهد احتیاج است.
 3. حداقل سرویس غذادهی در هتل. اما رستوران‌های جداگانه‌ای موجود هستند. برای هتل‌های ارزان و دهکده‌های مخصوص تعطیلات، می‌توان از ماشین‌های مرکزی ارائه‌ی غذا به صورت پولی یا امکانات طبخ انفرادی نیز استفاده کرد.

انواع چیدمان رستوران هتل: پیش از آنکه هرگونه رستوران یا مهمانسرایی ساخته شود، باید توالی سازمانی را به دقت طراحی کرد. تعیین کیفیت و کمیت انواع غذاهایی که  سرو می‌شود، ضروری است. همچنین ضروری است نسبت به اینکه آیا غذا طبق صورت‌غذای ثابت یا روزانه ارائه می‌شود، در بشقاب یا سر میز ارائه می‌گردد، سلف سرویس است یا یک  سیستم مختلط، تصمیم‌گیری شود. پیش از تصمیم‌گیری درمورد طرح کلی، دانستن تعداد، نوع و ترکیب مشتریان از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم است از متخصصان طراحی آشپزخانه و طراحان سیستم‌های انبارهای سرد، برق، گرمایش و تهویه و امکانات دستشویی/ توالت نیز استفاده شود. موقعیت محل مجموعه، گویای این است که چه نوع مهمانسرا یا رستورانی مناسب است. تالار اصلی یک رستوران، اتاق غذاخوری مشتریان است و امکانات آن باید با نوع کار ارتباط و هماهنگی داشته باشد. باید برای سرهم قرار دادن میزها در مواقع لزوم، تعدادی میز و صندلی اضافی در اختیار باشد. اگر مناسبت داشته باشد، باید میزهای خاصی را برای مشتریان دائمی مهیا کرد.

زمانی که قصد طراحی داخلی هتل ۵ ستاره را دارید، باید به این موضوع توجه کنید که استاندارها و قوانین این هتل شامل ارائه خدمات زیادی می شود. ارائه مجموعه بزرگی از تسهیلات، فضای بزرگ، طراحی سالن های مجلل، طراحی دکوراسیون رستوران و کافی شاپ لوکس و مدرن، از پایه ترین موارد طراحی دکوراسیون هتل ۵ ستاره است. توجه داشته باشید که برای دریافت ۵ ستاره قوانین و اصول طراحی و خدمات باید در سطح استاندارهای بین المللی طراحی، اجرا و پیاده سازی شود.زمانی که ۵ ستاره به طراحی دکوراسیون هتل و امکانات آن تعلق می گیرد، نشانی جز از رعایت استاندارها و اصول طراحی دکوراسیون نیست.

طراحی هتل ۴ ستاره

مسلما در هتل ۴ ستاره خدمات و امکانات بیشتری نسبت به هتل های دیگر ارائه می شود. طراحی دکوراسیون رستوران و کافی شاپ با کیفیت خدمات زیاد، طراحی اتاق های لوکس، مراکز بهداشتی، طراحی قسمت های ورزشی و تفریحی، مرکز تجاری، طراحی سالن کنفرانس و ضیافت و فضاهایی برای استراحت مسافران و سرو غذا و نوشیدنی از جمله امکاناتی هستند که باید حتما در طراحی داخلی هتل ۴ ستاره وجود داشته باشد.

نیاز مشتری و تقاضای آن ها اولین گزینه در ارائه خدمات هتل ۴ ستاره است. زمانی که طراحی دکوراسیون هتل و خدمات آن ۴ ستاره را دریافت می کند، مسلما مدیریت برای افزایش کیفیت و امکانات برای دریافت ستاره پنجم اقداماتی را انجام می دهد.

طراحی هتل ۳ ستاره

امکانات، خدمات، تسهیلات و کیفیت همه این موارد در طراحی هتل ۳ ستاره شرایط بهتری نسبت به هتل ۱ ستاره و هتل ۲ ستاره دارند. بیشتر برای طراحی دکوراسیون هتل در حاشیه شهرها و مناطق خارج شهر، هتل های ۳ ستاره در نظر گرفته می شود. در هتل ۳ ستاره نیز بر راحتی مسافران و خدماتی که ارائه می شود تمرکز وجود دارد. به همین دلیل دسترسی عمومی و راحت به بخش های داخلی هتل و وجود بیش از ۲۰ اتاق خواب با رعایت اصول آرامش مسافران، جز حداقل مواردی هستند که باید در طراحی داخلی هتل ۳ ستاره رعایت شود.

طراحی هتل آپارتمان

ضوابط معماری ساختمانی و درجه بندی هتل آپارتمان های کشور، جزو مصوبات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور است. در این دستورالعمل، کلیه ضوابط و الزامات قانونی که هتل آپارتمان های کشور ، برای گرفتن درجه بندی سازمان، باید رعایت کنند را ذکر کرده است.

ضوابط معماری ساختمانی و درجه بندی هتل آپارتمان

چه ضوابطی را هتل آپارتمان های کشور باید رعایت کنند و در این آیین نامه ها آمده است؟

۱- کسب موافقت اصولی و و مدارک مورد نیاز هتل آپارتمان
۲- تایید معاونت نظارت و کمیسیون فنی نظارت هتل آپارتمان
۳- شرایط مکانی هتل آپارتمان
۴- حداقل مساحت های زمین هتل آپارتمان
۵- حداقل مساحت زیربنا هتل آپارتمان
۶- فرآیند ارائه نقشه های سازه و معماری به سازمان
۷- مشخصات ریز فضاها، در ورودی، دامپ معلول، پذیرش، تلفخانه، حسابداری، لابی، سرویس های بهداشتی، نمازخانه، رستوران، آشپزخانه، پارکینگ هتل آپارتمان
۸- مساحت آپارتمان ها در هتل آپارتمان
۹- تعداد واحدها در هتل آپارتمان
۱۰- حداقل تعداد آپارتمان های هتل آپارتمان
۱۱- مساحت فضاهای آپارتمانی و ریز فضاها و مشخصات آنها در هتل آپارتمان
۱۲- مساحت طول و عرض و مشخصات راه پله و پله فرار و آسانسور
۱۳- مشخصات رختشویخانه یا لاندری هتل آپارتمان
۱۴- سالن اجتماعات هتل آپارتمان
۱۵- سیستم سرمایش و گرمایش آب سرد و گرم مصرفی هتل آپارتمان

ضوابط معماری ساختمانی و درجه بندی هتل آپارتمان های کشور برای چه افرادی کاربرد دارد؟

این ضوابط طراحان معماری که اقادام به طراحی هتل آپارتمان می‌کنند و همچنین سرمایه گذارانی که تمایل دارند از ضوابط و قوانین هتل آپارتمان ها اطلاع کسب نمایند کاربرد دارد.

 

طراحی دکوراسیون داخلی هتل و رستوران

طراحی دکوراسیون داخلی هتل ها باید طوری باشد که با سلیقه های مختلف مطابق باشد، سلیقه های مدرن، سنتی و دیگر چیزها، طراحی دکوراسیون هتل ها نقش بسزایی در جذب مشتری دارد و باید به گونه ای باشد که با سلایق امروزی مطابقت داشته و شیک و مدرن باشد.

مهم ترین بخش در طراحی داخلی هر هتل بخش لابی آن است.لابی هر هتل نشان دهنده طراحی کلی هر هتل است که نقش مؤثری در جذب مشتری ها دارد.در لابی هر هتل از تلویزیون با سایز مناسب، مبلمان و لوستر های شیک و همچنین برای احساس آرامش برای مشتریان از گیاهان طبیعی، آکواریوم ها با ابعاد مناسب و دیگر چیزها استفاده می شود.

اغلب مهمان های هتل های مدرن انتظار دارند تا دکوراسیون داخلی اتاق های هتل متفاوت و جذاب باشند بنابراین بهتر است طراحی داخلی اتاق های هتل را به صورتی انجام دهید تا مهمان ها با مشاهده دکوراسیون اتاق ها سورپرایز و شگفت زده شوند. در طراحی داخلی اتاق هتل های مدرن اغلب از تلویزیون و مبلمان شیک و راحتی و تخت خواب لوکس و در سایز بزرگ استفاده می شود. وجود وسایل تزیین کننده نظیر مجسمه ها و تابلوهای زیبا و آثار هنری مختلف و گیاهان طبیعی را در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق هتل نباید نادیده گرفت زیرا هر کدام از این وسایل می توانند زیبایی و جذابیت طراحی داخلی اتاق های هتل را بیشتر کنند.

طراحی داخلی هتل

طراحی دکوراسیون داخلی هتل

مشاهده نمونه پروژه هاي ما :