۰تا۱۰۰ طراحی وساخت مجتمع گردشگری|اخذ تسهلات گردشگری|طرح توجیهی گرشگری

 

فراغت یک نیاز همگانی است از این جهت یکی از مسایل اساسی عصر حاضر است. در جامعه امروزی چگونگی گذران اوقات فراغت بسیار دارای اهمیت می باشد  بخصوص برای خانواده ها که می خواهند لحظاتی شاد و خوش را در اوقات فراغت و روزهای تعطیل در کنار یکدیگر داشته باشند.در طراحی مجتمع تفریحی اولویت در پر کردن اوقات فراغت اشخاص است و طراحی مجتمع تفریحی به چند زیر شاخه تبدیل می شود : طراحی مجتمع تفریحی توریستی، تفریحی اقامتی، تفریحی ورزشی و …

به طور کلی فراغت از زمانی معنی و مفهوم پیدا می کند که زمان کار از زمان بیکاری جدا می شود انسان براساس یک تقویم زمانی روزانه به کار می پردازد بدین جهت وقتی در تاریخ می نگریم محلی برای اوقات فراغت به شکل امروزی نمی یابیم.

بنابراین وجود مکان هایی که دارای امکانات تفریحی باشند هر روز ضروری تر به نظر می رسد و چنین مکانهایی با تفریحات گوناگون و سالم با مدیریت درست و هدفمند در گذران درست اوقات فراغت مردم جامعه تاثیر به سزایی دارد و جامعه از سلامت بیشتری برخوردار خواهد بود.

طراحی مجتمع تفریحی

طراحی مجتمع تفریحی

طراحی مجتمع تفریحی توریستی :

گردشگری، صنعتی گسترده، عظیم و رو به رشد در عرصه فرهنگ و اقتصاد جهان است که به عنوان صنعتی نوپا در سال های اخیر تاثیرات زیادی بر وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جهان داشته است. ایجاد اشتغال، ارز آوری، تعادلمنطقه ای، کمک به سرمایه گذاری در میراث فرهنگی، بهسازی محیط و … از جمله مزایای صنعت گردشگری می باشند .نیاز انسان به طبیعت، نیازیست انکار ناپذیر، سفر در طبیعت و هم اقامت در آن و مأنوس شدن با آن در ساختن روح انسان بسیار تأثیر گذارست و معماری از عوامل تعیین کننده نحوه اقامت و بی شک نحوه برخورد او در این اقامت باطبیعت است. جذب گردشگر از جمله امکاناتی است که توجه به معماری بومی در پی خود دارد که در نهایت منجر به پایداری اقتصادی و توسعه آنها میگردد. با توجه به ارتباط عمیق معماری با فرهنگ یک منطقه، ضرورت توجه به طراحی مطلوب مجموعه های تفریحی توریستی در راستای جذب توریست احساس می شود. با توجه به رشد روز افزون گردشگری و گسترش صنعت توریسم ایجاد فضاهایی برای پاسخ گویی به این منظور و همچنین ایجاد مکان هایی سالم برای گذراندن اوقات فراغت بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. لذا در این تحقیق به طراحی مجتمع های تفریحی و توریستی و گردشگری با رویکردی معماری بومی می پردازد.
طراحی مجتمع تفریحی توریستی

طراحی مجتمع تفریحی اقامتی :

طراحی مجتمع توریستی اقامتی :

مجتمع‌های تفریحی اقامتی مجتمع‌هایی هستند که جهت اسکان مسافرین و فراهم آوردن محیطی دلپذیر برای آنها ساخته می‌شوند. این مجتمع‌ها از امکاناتی نظیر سوئیت، اتاق‌های یک تا چند تخته، استخر، باشگاه، فضای باز، پارک، شهر بازی، سینمای چند بعدی، سالن همایش، سالن انتظار، سالن تئاتر و بسیاری از بخش‌های دیگر تشکیل شده اند. علاوه بر این گاهی سعی می‌شود در ساخت اینگونه مجتمع‌های تفریحی شرایط بومی محل ساخت نیز مد نظر قرار گیرد و در فرم و شکل ظاهری بنا لحاظ گردد و یا در هنگام ساخت از متریال‌هایی استفاده شود که بومی محل مورد نظر هستند. این کار نه تنها باعث جذب گردشگران بیشتری به سوی مجتمع‌ها شده بلکه هنر بومی هر منطقه ای را نیز ترویج می‌دهد. بنابراین بازدیدکنندگان در حین اینکه از مسافرتی لذت بخش و توام با تفریح برخوردار می‌شوند با هنر بومی و معماری اصیل منطقه نیز آشنا خواهند شد.

مجموعه توریستی تفریحی اقامتی

طراحی مجتمع تفریحی تجاری :

فضاهای داد و ستد و تجارت همواره رکنی اساسی در ساختار کالبدی شهر ها بوده و بازار های سنتی همواره بعنوان قسمتی از نمود فرهنگی شهر ها و قوم های مختلف مطرح بوده اند . در گذشته های نچندان دور ، بازار عنصری شهری با مکانی مشخص بوده و حیات شهر و بازار به هم گره خورده و شهر ها به واسطه بازارهایشان جایگاه منطقه ای خود را پیدا میکرده اند .

امروزه جایگاه بازار های سنتی در شهرهای جهان سوم بشدت تضعیف شده است. افزایش بیش از حد جمعیت شهر نشین و تغییر در شیوه های داد و ستد به از بین رفتن بسیاری از پیشه ها و خلق شغل هایی انجامیده است که حیات آنها دیگر در قالب های سنتی پیشین ممکن نمیباشد.مراکز خرید و فضاهای تجاری دوران مدرن را میتوان موج دوم محیط های تجاری قلمداد نمود که ماحصل دنیای صنعتی و ظهور معماری مدرن میباشد ، اما به هر حال ریشه در مراکز و بازارهای سنتی دارند . استقبال عموم شهروندان از مجتمع هایی چند منظوره که در آنها میتوان علاوه بر خرید ، ساعاتی را به تفریح و صرف غذا گذراند موجب شده است تا بازارها تنها نقاطی برای خرید و بازدید تبدیل گردند.مجموعه ی پیچیده ی زندگی شهری جهت ابقای حیات خود حوزه های خاصی را می طلبد که نقش بهبود دهنده و حتی تسریع بخش و یا اصطلاحا کاتالیزگر را به عهده دارند. بازارها جزء آن دسته از حوزه هایی هستند که توانسته اند به خوبی این نقش را ایفا کنند.

طراحی مجتمع تفریحی تجاری

طراحی مجتمع تفریحی ورزشی :

سالمندی به عنوان آخرین دوره زندگی انسان همواره مورد توجه متفکران علوم انسانی و زیست شناسی قرار داشته این دوره از زندگی که معمولا با بالا رفتن سن برای افراد مطرح می شود. در بسیاری موارد، مسائلی چون ضعف قوای جسمانی، تنهایی، از کار افتادگی، معلولیت، بیماری، افسردگی و احتمالا بی سرپرستی و فقر وتنگدستی را همراه دارد. بر خلاف تصور گروهی، پیری دوران انتظار مرگ نیست و آن طور نباید باشد که افراد سالخورده فقط به فکر زندگی پس از مرگ خود باشند. که انسان در هر زمان از زندگی باید طوری رفتار کند که هم دنیا و هم آخرت را در نظر بگیرد. پیری دوره ای از دوران زندگی است که همانند جوانی و میانسالی می تواند پر بار، خلاق و ارزشمند باشد. پیران می توانند همسو با روند تحولات اجتماعی، اقتصادی جامعه خود سهمشان را در تحقق هدف های توسعه ادا کنند.

جامعه سالمندان وقتی درگیر روانپزشکی، افسردگی و نسیان می شود نه صرفا به دلیل افزایش سنین عمر و کاهش توان جسمی – ذهنی است، بلکه بیشتر به عوامل تشدید کننده دشواری ها و بازدارنده زندگی طبیعی مربوط می شود.

از این رو پروژه در پی طراحی فضایی است که پاسخگوی نیاز های جسمی و روحی سالمندان باشد و با رفع نیاز های آن ها مانع کناره گیری آن ها شود و آن ها را در فعالیت های جامعه شریک بداند. این فضا در ارتباط با نیاز های فیزیکی و جسمانی سالمندان همسان با دوران کهولت انسان می باشد و در رابطه با نیاز های روحی و روانی سالمندان در صدد است که بیشترین تناسب برای شکل گیری رابطه سالم و منطقی میان سالمند و جامعه بر قرار سازد.

طراحی مجتمع تفریحی ورزشی

مشاهده نمونه پروژه هاي انجام شده ما :