طراحی ساختمان BIM،طراحی معماری،طراحی تاسیسات،فاز دو با bim

طراحی BIM یا مدلسازی اطلاعات ساختمان روشی است که در آن تمام اجزای ساختمان، اجزای معماری، سازه، مکانیکی و برقی از شالوده گرفته تا بام بصورت مجازی ساخته میشوند. اجزای ساختمان به صورت واقعی وجود دارند و دارای اطلاعات مخصوص خود مانند وزن و حجم و انتقال حرارت هستند، و به صورت یکجا جمع شده اند و تمام افرادی که با ساختمان در ارتباط هستند می توانند از این اطلاعات جهت طراحی، تحلیل و مدیریت پروژه خود استفاده کنند.

طراحی و خدمات BIM

مزایای BIM

توسط مدلسازی BIM، تمامی اطلاعات ساختمان، تمام نقشه ها؛  طراحی ها و اطلاعات اجزای ساختمان در یکجا جمع می شوند، تداخلات رفع شده و کار اجرا سریعتر و کم هزینه تر پیش می رود، توسط روش BIM، یکبار ساختمان به طور کامل به صورت مجازی ساخته می شود و تمامی سوالات و مشکلات برطرف می شود و نقشه ها و رندرهای خروجی را عینا” می توان اجرا نمود.

طراحی BIM

طراحی با BIM

روح تازه روش BIM در فرآیند طراحی ساختمان باعث شده است تا طراحی بر اساس واقعیت بوده و ساخت پذیری بالایی داشته باشد. معماران و مهندسین پیش از شروع ساختمان به تمام اجزای ساختمان واقف هستند. تغییرات طراحی سریع‌تر و جزئیات دقیق‌تر خواهد بود. با استفاده از سیستم کنترل کیفیت و استانداردهای BIM میتوان به طرح و نقشه هایی بی‌نقص رسیده تا ساختمانی بی‌نقص را بسازیم.

bim-collaboration_0

BIM در کارگاه

با بکارگیری مدل‌سازی BIM در کارگاه میتوان سرعت و دقت عملیات ساخت و ساز را افزایش داد. جانمایی کارگاه سه بعدی، انیمیشن تجهیز کارگاه در طول زمان، فاز بندی اجرا و استفاده از تکنولوژی‌های واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) میتواند به مدیریت پروژه و پیمانکاران کمک بسزایی نماید. متره و برآورد دقیق، مدیریت سفارشات و خرید، پشتیبانی و توجیه فنی پیمانکاران نیز از مزایای BIM در کارگاه است.

ایزومتریک تاسیسات مکانیک کارخانه داروسازی سربیشه - کارفرما شرکت داروسازی هربی فارمد

در این روش طراحی سه بعدی می توان المان های به کار رفته در ساختمان مانند درب، دیوار، پنجره ، لوازم معماری، لوله ها و اتصالات، شیر آلات، تجهیزات تهویه مطبوع، گرمایش و سرمایش، عایق ها، کانال ها، ساپورت ها، تجهیزات موتورخانه، تجهیزات روشنایی و برقی و …. را مدل کرد.نکته جالب توجه این است که مدل سازی در این روش منحصر به ابعاد و اندازه نیست. مدل سازی در این روش به معنی پیاده سازی تمامی اطلاعات ابعادی، فیزیکی، حرارتی، مالی و زمانبندی برای اجرا می باشد. مشخصاتی مانند ضریب انتقال حرارتی، فشار استاتیکی و دینامیکی، وزن، قیمت واحد تنها بخشی از اطلاعاتی است که از تجهیزات مدل سازی شده می توان استخراج کرد. مدل سازی ساختمان با روش BIM در حقیقت یک نمونه از پروژه تمام شده است که به صورت مجازی تمام ویژگی ها و خصوصیات، مدل سازی می شود.

در طراحی مرسوم زمان زیادی صرف مستند سازی و جمع بندی و ارائه اطلاعات مربوط به طراحی میشود، به علاوه به علت جدا بودن طراحی سیستم های مختلف ساختمان تغییر هر بخش از طرح ساختمان طراحان دیگر، ملزم به اعمال تغییرات در طرح خود و بررسی تاثیر تغییر انجام شده در طرح ارائه شده میشوند. اما در مدل سازی به روش BIM تغییر در هر بخش در بخش های دیگر طراحی نیز اعمال می شود و مستقیما می توان تاثیرگذاری تغییرات طراحی را بر قسمت های دیگر بررسی کرد.

طراحی BIM

طراحی و خدمات BIM

 

طراحی BIM