طراحی و خدمات BIM

در این مقاله سعی خواهیم نمود دیوارهای پیش ساخته سبک (بلوک سیمانی فوم دار) را که مناسب دیوارهای خارجی در تمامی مناطق به خصوص مناطق سردسیر و گرمسیر هستند، را بررسی نموده و سپس به بیان معایب و مزایای بلوک هوادار اتوکلاو شده، بلوک گازی بدون اتوکلاو، بلوک‌های بتنی سبک اسفنجی، بلوک سیمانی لیکا، بلوک سفالی، دیوار تریدی‌پانل و پانل گچی خواهیم پرداخت
“بلوک کامپوزیت سیمانی ایران وال در ابعاد ۵۰×۵۰ سانتی‌متر”
شاید در گذشته تصور بر این بوده است که استفاده از پنجره دوجداره می‌تواند مشکل عایق بودن ساختمان در برابر صدا و حرارت را حل نماید، ولی این واقعیت که ۷۰ درصد سطح تماس با محیط خارجی از یک ساختمان را دیوارها تشکیل می‌دهند، توجه سازندگان را به سمت دیوارهای ساختمان جلب نموده است.
تمام متخصصان در صنعت ساختمان، معتقد هستند که دیوارهای یک ساختمان به دلیل عملکردشان در زلزله، تعیین‌کننده بودن در قیمت تمام شده و هزینه‌های پس از ساخت و آسایش و امنیت ساکنین ساختمان از مهم‌ترین اجزاء تشکیل دهنده‌ی ساختمان محسوب می‌شوند. در ساخت دیوارهای کامپوزیت سیمانی سعی شده تمامی این موارد رعایت شود؛ و در عین حال از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه باشد.
نخستین مشخصه‌ی یک دیوار مناسب استحکام آن می‌باشد و این که هنگام زلزله مقاوم بوده و آوار نداشته باشد و همچنین ضربه‌های وارده را تحمل نماید. افزون بر این، یک دیوار مناسب باید عایق صوت و حرارت باشد. دیواری که بتواند به خوبی از خروج انرژی ساختمان جلوگیری نماید و به طور قابل توجهی هزینه‌ی انرژی مصرفی در ساختمان را کاهش دهد و سازگاری لازم با محیط زیست داشته باشد. از دیگر ویژگی‌های یک دیوار مناسب سرعت اجرا و تسهیل در نصب تأسیسات بر روی آن می‌باشد تا زمان ساخت کم گشته و سود ناشی از ساخت ساختمان افزایش یابد.
“دیوار کامپوزیت سیمانی سبک عایق حرارت و عایق صوت”
دیوارهای مقرون به صرفه ایران وال امتیازات زیادی برای صرف هزینه‌ی ساخت کمتر ساختمان به همراه دارند. این بلوک دیواری سیمانی بدون نیاز به زیرسازی‌های گران و با استفاده از چسب کامپوزیتی پایه جنس خود، بلوکی را به بلوک دیگر می‌چسباند و اجرای سریع بدون مصالح بنایی را آسان می‌سازد. این دیوار همچنین قابلیت اتصال با ملات معمولی را نیز دارا است. در این نوع از دیوار هزینه‌ی گچ و خاک دیوار حذف یا کاهش می‌یابد. همچنین زمان انتظار غیرمفید برای خشک شدن گچ بر روی دیوار نیز حذف می‌گردد.
اجرای ساختمان توسط بلوک‌های دیواری ایران وال نه تنها سریع‌تر می‌باشد، بلکه با استفاده از بلوک‌های ایران وال، ضخامت دیوارها کمتر شده و به فضای مفید ساختمان اضافه می‌گردد که منجر به فروش بهتر با سود بیشتر نیز می‌گردد. به عنوان یک قاعده، در ساختمان‌هایی که از بلوک‌های ۱۵ و ۱۲ سانتی‌متری حیات وال استفاده می‌گردد، به طور متوسط در هر ۱۰۰ مترمربع بین ۱ تا ۲ مترمربع به مساحت ساختمان اضافه می‌گردد.
“نمونه برش خورده و سالم مدل iran wall با نام مختصر (i1)”
“دیوار کار شده مدل iran wall”
“دیوارهای کار شده ایران وال در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه”
این عکس‌ها بسیار پرمعنا و مفهوم هستند. اگر از قبل، سیستم مناسب ساخت و ساز استفاده می‌کردیم، شاهد این همه وقایع ناگوار و تلخ و این حجم بالای تخریب ساختمان‌ها نبودیم.
“دیوارهای پیرامونی پنج لایه و سوپر عایق مدل iran wall 2 با نام مختصر(i2) ابعاد ۴۰×۲۰ در ضخامت ۱۷ سانتیمتر”
مزایای دیوار پنج لایه و سوپر عایق مدل iran wall 2 با نام مختصر(i2):
۱- به دلیل لایه اضافه هوا ضریب صوتی بالای ۵۰ دسی‌بل.
۲- عایق بالای حرارت.
۳- وزن هر متر مربع آن ۷۰ تا ۸۵ کیلوگرم است.
۴- مناسب جهت اقلیم کشور و مقاوم دربرابر رطوبت است.
“دیوارهای پنج لایه وسوپر عایق مدل iran wall 2 مناسب جهت دیوارهای پیرامونی مورد استفاده در مناطق گرمسیر، سردسیر و مناطق شمالی ایران به دلیل ممانعت از نفوذ رطوبت”
پس از زلزله کرمانشاه و آسیب دیدن منازل مسکونی و حتی اماکن عمومی مانند بیمارستان‌ها، حساسیت زیادی روی انتخاب دیوارها اعمال شد. یکی از بزرگترین بیمارستان‌های غرب کشور، پس از زلزله با ایران وال ۲ ساخته شد.
“دیوار i2 ایران وال بیمارستان خرم آباد”
فرآیند تولید:
بلوک‌های کامپوزیت سیمانی ایران وال شامل کامپوزیت پیشرفته‌ی سیمانی می‌باشد. در این ترکیبات از هیچ نوع حباب‌ساز یا سبک کننده هوایی که بعداً موجب ترک بشود، استفاده نشده است. عموماً در تولید دیوار سبک، برای سبک کردن بتن با بهره‌گیری از سنگ‌دانه‌ای طبیعی مانند لیکا، پوکه معدنی تبریز، پوکه معدنی قروه، پرلیت و… و یا از حباب‌سازها که باعث ایجاد حباب شده و بتن سبک می‌گردد، استفاده می‌شود. استفاده از سبکدانه‌ها معمولاً دارای مشکلات کمتری از قبیل ترک خوردن نسبت به سبک کننده‌های حباب‌ساز هستند. در ساخت ایران وال سعی شده از ترکیب سنگدانه‌هایی استفاده شود که برای محیط زیست کاملاً بی‌ضرری ‌باشند. این بلوک‌ها دارای اتصال از نوع نر و مادگی می‌باشند که پس از قرارگرفتن روی یکدیگر، با چسب مخصوص ایران وال استحکام بین بلوک‌های دیوار بسیار زیاد می‌شود.
تجهیزات به‌روز و پیشرفته‌ی ساخت بلوک‌های ایران وال، استاندارد بالای یکنواختی، کیفیت و عملکرد را تضمین می‌کند. بلوک‌های ایران وال بر اساس استاندارد ملی ایران شماره ۷۷۸۲ تهیه شده‌اند و نوع کاربری آن‌ها به عنوان دیوارهای غیرباربر می‌باشد.
مزایای ایران وال برای سازندگان:
۱- ابعاد بزرگ بلوک‌های ایران وال (۵۰×۵۰ سانتی‌متر) که هر چهار عدد از آن، یک متر مربع را ایجاد می‌کند، منجر به تسریع در ساخت می‌گردد.
۲- وزن پایین بلوک‌های سیمانی باعث کاهش وزن بار مرده‌ی ساختمان و بالتبع کاهش وزن فولاد و بتن خواهد شد.
۳- سود ناشی از اضافه مساحت ایجاد شده در راستای استفاده از بلوک‌های کم ضخامت ایران وال.
۴- دیوار یکپارچه با مقاومت بالا در برابر بارهای لرزه‌ای و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری.
۵- بازگشت هزینه‌ی صرف شده برای دیوار از طریق کاهش چشمگیر مصرف انرژی ساختمان.
۶- ذخیره‌سازی آسان در محل سایت با توجه به پالت و ابعاد بلوک‌ها.
۷- اجرای ساده و کم‌هزینه جانمایی‌های تأسیسات برقی و مکانیکی در دیوارها به علت شیارپذیری آسان دیوارها.
۸- ایجاد سطح تمام شده‌ی دیوار، بدون نیاز به گچ و خاک و نیز اطمینان از زمان ساخت کوتاه‌تر.
۹- انتقال رطوبت بسیار پایین دیوار سبب جلوگیری از انتقال رطوبت از طریق دیوار به طبقات زیرین می‌شود.
۱۰- به علت اجرای الاستیک لبه‌های بالایی و پایینی دیوار هنگام نصب، دیوارها در برابر ضربه میرایی خوبی از خود نشان می‌دهند.
۱۱- محافظت در برابر آتش که از نکات مهم طراحی می‌باشد، در دیوارهای ایران وال دیده شده زیرا کامپوزیت استفاده شده در آن، مقاوم در برابر آتش می‌باشد.
۱۲- سطح تمام شده بسیار صاف ناشی از دقت ابعادی بلوک‌ها و سطح صاف خود بلوک‌ها است.
“ابعاد دیوار سبک ایران وال”
انواع دیوارهای سبک ایران وال:
– دیوار سه طرف بسته ایران وال به ابعاد ۵۰*۵۰ و ضخامت ۱۵ سانتیمتر:
“دیوار سه طرف بسته کامپوزیت سیمان”
– دیوار سه طرف باز ایران وال به ابعاد ۵۰*۵۰ و ضخامت سانتیمتر:
“دیوار سه طرف باز کامپوزیت سیمانی”
مزایای ایران وال برای مصرف‌کنندگان:
۱- به دلیل استفاده از توری و نیز مصالح همگن امکان ایجاد ترک در دیوار از بین می‌رود. همچنین نیازی به تخصص و تمهیدات سازه‌ای مضاعف برای نصب مبلمان، دکورها، روشویی‌ها، کابینت‌ها و سرویس‌های بهداشتی نبوده و تنها با استفاده از پیچ مهارهای ساده قابل اجرا هستند.
۲- عایق صوتی بسیار قوی برای مقابله با آلاینده‌های صوتی در پیرامون خانه و در محل کار.
۳- آسایش در فصل‌های سرد و گرم سال به علت هدایت حرارتی بسیار پایین دیوارهای ایران وال که کاهش چشمگیر مصرف انرژی و هزینه‌های ناشی از آن را برای مصرف‌کننده به همراه خواهد داشت.
۴- به علت استفاده از مواد کاملاً معدنی در ساخت دیوارهای ایران وال این دیوارها عاری از آلودگی‌های بیولوژیکی می‌باشند.
مقایسه فنی دیوارهای رایج در ایران با ایران وال
انواع دیوار
ضخامت تمام شده
وزن خالص
وزن نهایی
مقاومت حرارتی
ضابطه‌ی مقاومت حرارت
میزان کاهش صوت
مقاومت در برابر آتش
مقاومت در برابر رطوبت
دیوارهای فوق سبک ایران وال
متناسب خوب دیوار سفالی cm15 خارجی خیر کم متوسط بلوک لیکا خیر متناسب خوب بلوک cm15 AAC خیر متناسب خوب بلوک‌های cm15 CLC با فوم بتن خیر کم خوب دیوارهای ۳D wall بله متناسب خوب
وزن بدون در نظر گرفتن ملات
وزن نهایی دیوار پس از گچ‌ و خاک و سفیدکاری
کنترل ضابطه مقاومت حرارتی بر اساس مبحث نوزدهم برای تهران برابر با حداقل ۱٫۵٫
بررسی بلوکAAC بلوک هوادار اتوکلاو شده (معایب و مزایای بلوک هبلکس)
بلوک سبک بتنی هوادار اتوکلاو شده یا بتن هوادار اتوکلاوی، بتن گازی سبک یا متخلخل می‌باشد که در سال ۱۹۲۴ میلادی توسط معماری از کشور سوئد ابداع و به جامعه مهندسین معرفی گردید. هبلکس نام تجاری است که برای بتن هوادار اتوکلاوی تولید شده در اروپا قرار داده‌اند.
بلوک‌های AAC بلوک‌هایی هستند که با ایجاد تخلخل ناشی از واکنش شیمیایی یک عامل حباب‌زا مانند پودر آلومینیوم، بعد از گیرش اولیه و برش و عمل‌آوری در محیط‌های تحت فشار بخار ساخته می‌شود. از این نوع بلوک‌ها می‌توان در سازه‌ها به‌عنوان دیوارهای غیرباربر خارجی و داخلی استفاده کرد. بلوک‌های ACC از نظر رده‌ی مقاومتی به سه دسته با مقاومت‌های ۲٫۵، ۵ و ۷٫۵ مگاپاسکال تقسیم می‌شوند. این بلوک‌ها دارای جرم حجمی اسمی ۴۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب هستند و در طبقه‌بندی بتن‌های سبک، در میان رده یک و دو قرار می‌گیرند.
ساخت بلوکACC:
ساخت بلوک ACC از طریق اختلاط و پخت مواد اولیه مانند ماسه‌ی سیلیسی، آهک، سیمان، پودر آلومینیوم و آب انجام می‌گیرد. برای این کار مصالح اولیه را با یکدیگر مخلوط می‌کنند و سپس در قالب می‌ریزند، این مخلوط پف می‌کند، داخل قالب بالا می‌آید و به شکل کیک می‌شود، بعد از این فرآیند، برای ساخت قطعات بنایی به ابعاد مورد نیاز قرار می‌دهند، سپس آن را با استفاده از فشار زیاد بخار در اتوکلاو، عمل‌آوری می‌کنند. از برندهای معتبر در تولید این بلوک می‌توان به هبلکس رضوی یا هبلکس بیرجند، بلوک پرین بتن نیشابور، بلوک اردکان یزد یا هبلکس اصفهان اشاره کرد. اتصال این نوع دیوارها با چسب مخصوص می‌باشد. مثلاً شرکت هبلکس چسب هبلکس اختصاصی یا پرین بتن چسب مخصوص به خود را تولید می‌کنند.
قیمت بلوک پرین بتن و قیمت هبلکس در مقایسه با سایر دیوارها نسبت به مزایایی که دارند، مناسب می‌باشد.
“دیوار AAC، بلوک هوادار اتوکلاو شده”
بلوک گازی بدون اتوکلاو N.AAC:
N.AAC بلوک سبک گازی از گروه بلوک‌های سبک گازی می‌باشد‌. این محصول پس از بتن‌ریزی در قالب‌های مخصوص به روش بدون اتوکلاو فرآوری می‌شود‌. بلوک بتن گازی اتوکلاو نشده در ابعاد (‌۳۰×۱۰×۶۰‌)‌، (‌۳۰×۱۲×۶۰‌) و (‌۳۰×۱۵×۶۰‌) سانتیمتر در بازار وجود دارد. شرکت خانه‌های پیش‌ ساخته‌ی ایران و گروه تولیدی نوین‌سازان، سما بتن‌، بتن سبک قدس، تکنیکال سازه و هارد بتن از جمله تولیدکنندگان بزرگ بلوک‌های بتن سبک می‌باشند. تفاوت بین بلوک سبک با بلوک AAC در اتوکلاو بودن یا نبودن است. قیمت بتن گازی N.ACC معمولاً در بازار کم‌تر از بلوک AAC می‌باشد.
“تصویر بتن سبک N.ACC”
بلوک‌های بتنی سبک اسفنجی CLC:
بلوک‌های بتنی هوادار یا CLC که مخفف بلوک سبک بتنی سلولار است از جمله بلوک‌های سبک به شمار می‌رود که متشکل از سیمان، ماسه، پوکه‌ی معدنی، فوم پروتئینه، آب و حباب هوا با اندازه‌های مختلف با شرایط دپوی خاص به دست می‌آید. تخلخل در این بلوک با استفاده از یک نوع ماده افزودنی کف‌ساز و یا در اثر یک فرآیند شیمیایی که منجر به تشکیل گاز در بتن، بدون فرآیند اتوکلاو می‌شود، ایجاد می‌گردد.
تاریخچه این بلوک‌ها مربوط به سال ۱۹۲۰ است که بلوک‌های اتوکلاو شده یا AAC تولیدشده‌اند. ایده‌ی تولید بلوک‌های AAC برای تولید بلوک‌های سبک‌وزن و مقاوم بسیار خوب بودند اما با گذشت زمان مشخص شد که بتن‌های AAC به جز در نواحی بسیار خشک و گرم کارایی ندارند چرا که این بلوک‌ها با جذب رطوبت محیط شکل اولیه خود را از دست داده و منجر به ترک خوردن دیوار یا جداره خواهند شد. مهندسین هلندی با رفع مشکلات و نقاط ضعف بلوک‌های سبک AAC و بهبود بخشیدن به خاصیت‌ها و ویژگی‌های مهم آن مثل سبک‌وزنی، نسل جدید بلوک‌های سبک یعنی CLC را ایجاد کردند.
بلوک‌های سبک اسفنجی یا بلوک‌های (CLC):
بلوک‌های سبک اسفنجی یا بلوک‌های (CLC) از نظر رده مقاومتی به چهار دسته با مقاومت‌های ۶٫۵، ۳٫۵، ۲٫۵، ۲ مگاپاسکال تقسیم می‌شوند. همچنین از نظر جرم حجمی خشک، این بتن می‌تواند دارای جرم حجمی اسمی ۴۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد.
“تصویر بتن سبک CLC”
بلوک‌های سلولی و سبک CLC نسبت به پدر خود یعنی AAC چند برتری مهم دارند. اولین و شاید مهمترین برتری بلوک CLC به نوع قدیمی‌تر آن AAC موضوع کارایی است. این بلوک‌ها هیچ محدودیتی در مورد محیط استفاده ندارند و به‌سادگی می‌توان آن‌ها را در اقلیم‌های آب و هوایی مختلف مثل مرطوب یا خشک استفاده کرد. مشکل دیگری که بلوک‌های AAC داشتند اما بلوک‌های CLC تا حد زیادی آن را ندارند، مسئله‌ی مستعد بودن جهت رشد انواع قارچ، باکتری و دیگر عوامل بیماری‌زا و حساسیت‌زا است. بلوک AAC به خاطر اینکه اصطلاحاً تشنه است، رطوبت محیط را به خود جذب می‌کند. رطوبت و محیط مرطوب و تاریک جداره‌های این دیوار، محل مناسبی برای رشد انواع باکتری و قارچ است. از طرف دیگر بلوک CLC به خاطر ماهیت سیمانی-فومی پس از گذراندن دوره‌ی بلوغ یک ماهه در کارگاه‌های تولیدی، دیگر رطوبت جذب نمی‌کند. متأسفانه هنوز ترک یکی از مشکلات عمده در دیوارهای CLC است که جزو معدود معایب دیوار با بلوک CLC محسوب می‌شود.
بلوک سیمانی:
انواع بلوک سیمانی بسته به نوع کاربری و نیز سبک و سنگینی آن می‌تواند تغییر کند. بلوک سیمانی با ترکیبی از سیمان، ماسه، آب و سنگدانه ساخته می‌شود که معمولاً در اجرای ساختمان‌ها، دیوارها و سقف‌ها کاربرد دارد. بلوک‌های سیمانی در اندازه‌ها و ابعاد بسته به نیاز، ساخته می‌شوند. ممکن است برای سبک کردن وزن بلوک از پوکه معدنی قروه، پوکه معدنی تبریز یا لیکا نیز استفاده شود.
بلوک سیمانی لیکا:
لیکا نوعی سنگدانه سبک می‌باشد که از خاک رس و حرارت دادن آن در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد ایجاد می‌شود.