قالب وافل

Easy slab3 سقف وافل (دال دوطرفه)

سقف وافل یکی از سقف‌های بتنی مناسب برای سازه‌ها با طول دهانه بلند و یکپارچه می‌باشد که از نظر قیمت جزو سقف‌های با قالب ارزان محسوب می‌شوند. قالب وافل جزو قالب‌های مناسب برای سقف‌های بتنی می‌باشد که از نظر قیمت، زیبایی، صلبیت و سختی، موارد اجرایی و … قابل رقابت با سایر سیستم‌های سقف می‌باشد.

سقوف مشبک, قابلمه ای و یا همان سقف های وافل نوع دیگری از سقف ها هستند که برای پوشاندن قسمت زیادی از سقف که بار کمتری به آن اعمال میگردد اجرا می شود. سیستم قالب بندی این نوع دال قابلمه ایست و این سقف دارای وزن کمتری نسبت به بقیه دالها میباشد. این نوع دال برای پوشاندن دهانه های وسیع مناسب است و چون دو طرفه میباشد در هر چهارطرف خود دارای تکیه گاه می باشد. در این نوع اجرا برای کاهش بار مرده سقف در آن حفره هایی ایجاد میگردد اما در انتهای ستونها و در بعضی موارد در انتها و در امتداد تیرها نیز توپر میگردد. از آنجا که این سقف دال دو طرفه میباشد در دو سو باربری انجام میگردد.

سقف وافل اجرا شده
سقف وافل اجرا شده
مقایسه ارزش انواع سقف های رایج با سقف وافل
مقایسه ارزش انواع سقف های رایج با سقف وافل
مقایسه بار مرده انواع سقف های رایج با سقف وافل
مقایسه بار مرده انواع سقف های رایج با سقف وافل

 

سقف کاذب سبک Easy Slab

 

دراین سقف پس از اتمام جای گذاری لوله های تأسیساتی می توان سقف کاذب را نصب کرد. سقف های کاذب رابیتس، کناف، پی وی سی و… دراین سقف نیز قابل نصب هستند. اما گروه خانه ایرانی سقف کاذبی ابداع نموده که از لجاظ سبک سازی بسیار سبک و مقرون به صرفه بوده و از ترکیب نوعی خاص از گچ، افزودنی، الیاف پلیمری و توری که باعث حذف صدا، تأخیر در آتش سوزی، مقاومت دربرابر رطوبت و بدون آوار بودن در زلزله می گردد و به راحتی می توان با چسب یا مصالح بنایی آن را مابین تیرچه ها و هم تراز با آنها نصب کرد و باعث درگیری دوجهته سقف کاذب با سقف خواهد شد. این اتصال بسیارمحکم بوده و هیچ گاه این سقف کاذب از سقف اصلی جدا نخواهد شد و بدون نیاز به گچ و خاک روی آن را باگچ سفید نصب می شود. همچنین امکان نصب پانل های طرح دار بر روی این سقف ها وجود دارد.

سقف کاذب مورد استفاده در سقف وافل
سقف کاذب مورد استفاده در سقف وافل
سقف کاذب استفاده شده در سقف وافل
سقف کاذب استفاده شده در سقف وافل

به دلیل سبک سازی فوق العاده، از این سقف در مواد مختلفی در طراحی مجتمع اداری استفاده می شود. مقایسه فنی ایزی اسلب ۱با سقف عرشه فولادی (متال دک) وکامپوزیت: ٫از نظر وزنی هردوسقف حدودا دارای وزن نزدیک به هم هستند. درسقف عرشه فلزی به تیر فرعی نیازمندیم اما ایزی اسلب ۱ به تیرفرعی نیاز نداریم. ٫برش گیری عموما درسقف های عرشه فلزی یا کامپوزیت به وسیله گل میخ یا برش گیر انجام می گیرد.اما درسقف ایزی اسلب جان تیرآهن نقش موثری دارد.که درزلزله می تواند بسیار کارآمدتر باشد.