قالب سقف وافل دوطرفه|فروش قالب۲ دو طرفه|اجرای قالب وافل درتمامی سایزها ،اجاره قالب درتمام نقاط ایران

سقف وافل یکی از سقف‌های بتنی مناسب برای سازه‌ها با طول دهانه بلند و یکپارچه می‌باشد که از نظر قیمت جزو سقف‌های با قالب ارزان محسوب می‌شوند. قالب ۲ طرفه وافل جزو قالب‌های مناسب برای سقف‌های بتنی می‌باشد که از نظر قیمت، زیبایی، صلبیت و سختی، موارد اجرایی و … قابل رقابت با سایر سیستم‌های سقف می‌باشد. گروه خانه ایرانی جزو اولین و بزرگترین تولیدکنندگان قالب وافل می‌باشد.گروه خانه ایرانی ارائه دهنده انواع قالب های سقف وافل در تمامی سایزها می باشد.این گروه ازمحاسبات سقف وافل،آنالیز قیمت سقف وافل،اجرای سقفوافل،فروش قالب سقف وافل ویا اجاره قالب وافل آن درتمامی اقصی نقاط ایران آماده همکاری با کارفرمایان محترم می باشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر واطلاع از میزان قیمت قالب وافل با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

نمونه قالب وافل گروه خانه ایرانی
نمونه قالب وافل دو طرفه گروه خانه ایرانی

سقف وافل دو طرفه Easy slab2 (دال دو طرفه) 

سقف مشبک, قابلمه‌ای و یا همان سقف‌های وافل نوع دیگری از سقف‌ها هستند که برای پوشاندن قسمت زیادی از سقف که بار کمتری به آن اعمال میگردد اجرا می شود. سیستم قالب‌بندی این نوع دال قابلمه‌ای است و این سقف دارای وزن کمتری نسبت به بقیه دال‌ها می‌باشد. این نوع دال برای پوشاندن دهانه‌های وسیع مناسب است و چون دو طرفه می‌باشد، در هر چهار طرف خود دارای تکیه‌گاه می‌باشد. در این نوع اجرا برای کاهش بار مرده سقف در آن حفره‌هایی ایجاد می‌گردد، اما در انتهای ستون‌ها و در بعضی موارد در انتها و در امتداد تیرها نیز توپر میگردد. از آنجا که این سقف دال دو طرفه می‌باشد، در دو سو باربری انجام میگردد.

سقف وافل اجرا شده و نحوه چینش قالب‌های وافل در سقف
سقف وافل اجرا شده و نحوه چینش قالب‌های وافل و طرفه در سقف

در سقف وافل دو طرفه، تیرچه‌ها در دو جهت متعامد قرار میگیرند و دیگر نیازی به تیر تکیه‌گاهی نیست وسقف می تواند فقط متکی به ستون ها باشد. در سقف وافل دو طرفه در هر چهار طرف سقف تیر وجود دارد و بار وارده به سقف به وسیله دو ردیف آرماتورهای عمود بر هم به تیرهای کناری چهار طرف منتقل می شود.

در سقف وافل دو طرفه نسبت کلی دهانه بزرگتربه دهانه کوچکترسقف ،کمتر ازدو می باشد پس سقف وافل دوطرفه برای اجرای دهانه های بلند مناسب تر     می باشد.با حذف ستون های اضافه در نقشه میتوان فضای پارکینگ و به طور کل فضای معماری را گسترش داد و پلان های معماری را بهبود بخشید.

در این نوع سقف انتقال بارها در دو جهت صورت می گیرد به همین دلیل آرماتورها باید در راستای دهانه بزرگتر و در راستای دهانه کوچکتر اجرا شوند.

در سقف های وافل به دلیل آرماتور بندی آسان و مدولار بودن قالب بندی و حذف تیرهای میانی سرعت نصب و اجرا بیشتر و به تجهیزات کمتری نسبت به دیگر سیستم های رایج همچون سقف های تیردال و یا سقف های پیش تنیده نیاز است. مقدار آرماتور مصرفی در ساختمان های با سیستم سقف وافل کمتر از سیستم های مشابه می باشد .همین امر موجب کاهش هزینه های اجرای سقف می گردد.

چیدمان قالب وافل دو طرفه

نمای زیرین سقف وافل دو طرفه دارای حفره های منظمی می باشد که برای طراحی داخلی مورد توجه معماران می باشد و حتی می توان از این سطوح بتنی به عنوان سطح نهایی کار استفاده شود. همچنین می توان از این حفرات برای نورپردازی و تزیینات معماری استفاده نمود. سقف های وافل دو طرفه دارای ایمنی بسیار بالا در اجرا، مقاومت در برابر آتش وعدم آوار در برابر زلزله می باشند .

سقف وافل دو طرفه اجرا شده بدون سقف کاذب با نمای رنگ و نورپردازی شده

حفره های مربعی شکل قالب وافل دو طرفه عملکرد بهتری در جذب، انعکاس و انتقال صوت دارند پس باعث می شود که سقف های وافل دوطرفه در برابر انتقال صوت عملکرد بهتری داشته باشند.

نمونه سقف اجرا شده با قالب وافل
نمونه سقف اجرا شده با قالب وافل دو طرفه

مزایای سقف وافل دو طرفه

۱- سقف وافل دارای وزن کمتری از سایر سیستم‌های سقف بتنی می‌باشد،

۲- امکان اجرای دهانه‌های بلند و در نتیجه معماری بهتر در سقف وافل وجود دارد،

۳- زیبایی و راحتی اجرا سقف وافل،

۴- عدم ارتعاش سقف به دلیل صلبیت بالا سقف وافل،

۵- امکان اجرای استخر در طبقات،

سقف وافل دو طرفه اجرا شده جهت سقف استخر با نمای باز
سقف وافل دو طرفه اجرا شده جهت سقف استخر با نمای باز

۶- فاصله زیاد ستون­‌ها از هم و یا کاهش تعداد ستون­‌ها با اجرای سقف وافل،

۷- زیبایی بخشیدن به دلیل شکل تمام شده­‌ی سقف پس از برداشتن قالب وافل،

۸- تأمین فضای مفید بیشتر برای معماری با استفاده از سقف وافل،

۹- کنترل سر و صدای محیط به دلیل مجوف یا حفره‌حفره بودن و نیز پایین آمدن هزینه­‌ها به دلیل بتن حذف شده­‌ی حفره‌­ها قالب وافل،

۱۰- استفاده از قالب غیرماندگار با قابلیت استفاده در پروژه‌­های بعدی و سازگار با محیط زیست،

۱۱- نصب و اجرای سریع سقف وافل و چینش و باز کردن سریع قالب وافل،

چینش سریع و ساده قالب وافل دو طرفه

۱۲- بررسی شبکه‌ی آرماتورها قبل از بتن‌ریزی سقف وافل،

۱۳- مقاومت بسیار بالای قالب‌ وافل گروه خانه ایرانی در برابر ضربه،

۱۴- نشت نکردن شیرابه‌ی بتن از لابه‌لای قالب وافل،

۱۵- سطح صاف تمام شده­‌ی بتن (نمایان یا expose) پس از قالب‌برداری سقف وافل،

۱۶- یکپارچگی بسیار خوب سقف وافل با اجزای انواع سازه‌­های بتنی یا فولادی،

۱۷- قابلیت اجرای آسان بازشوهای مورد نیاز قبل و بعد از بتن‌ریزی سقف وافل،

۱۸- سختی و صلبیت خمشی قابل ملاحظه در برابر زلزله و نیز کنترل خیز ناشی از بارهای مرده و زنده،

۱۹- مقاوم در برابر آتش‌­سوزی به دلیل بتنی بودن سقف وافل.

سطح صاف تمام شده­‌ی بتن (نمایان یا expose) رنگ شده سقف وافل دو طرفه

اجرای سقف وافل دو طرفه

۱-ابتدا باید عملیات شمع بندی و زیرسازی سقف وافل دو طرفه با استفاده از جک ، لوله یا قوطی، به طور کامل انجام شود.قالب های وافل دو طرفه را باید بر روی جک ها و قوطی ها قرار داد. قوطی ها نقش تکیه گاه را برای قالب های وافل دو طرفه دارند.

۲-پس از قوطی کشی و اطمینان از اتصال مناسب قوطی ها قالب گذاری آغاز می شود.

۳-پس از قالب گذاری آرماتور بندی انجام می شود. آرماتورها دربین قالب ها با فواصل و تعداد مشخص گذاشته می شوند.

۴-سپس بتن ریزی آغاز می شود. دراین مرحله چون نیازی به نفوذ بتن به زیر قالب ها نیست، بتن ریزی سقف های وافل دو طرفه به سهولت انجام می شود.

۵-پس از سفت شدن بتن با توجه به ضوابط آیین نامه می توان شروع به باز کردن قالب های وافل دو طرفه نمود.

مزایا سقف وافل دو طرفه نسبت به دیگر سیستم های رایج

کاهش وزن مرده

عامل تعیین کننده بار مرده ساختمان، وزن اجزای سازه ای بتنی و بتن مصرفی که در دال ها متمرکز شده است. کاهش بتن مصرفی در دال ها علاوه بر صرفه جویی در هزینه بتن مصرفی موجب کاهش بارهای وارد بر ساختمان می شود و در نتیجه ابعاد و اندازه و حجم مصالح مصرفی برای اعضای باربر سازه نظیر فونداسیون، تیرها، ستون ها و … نیز کاهش می یابند. سقف های وافل دو طرفه به گونه ای طراحی شده که حداکثر صرفه جویی در بتن مصرفی انجام شود و بتن ناحیه کششی عمدتا حذف شده است. جنس قالب وافل دو طرفه این امکان را می دهد که حداکثر بهینه‌سازی وزن مصرفی صورت پذیرد. از این رو تا حدود قابل توجهی صرفه جویی در مصرف بتن سقف ها صورت گرفته است. کاهش مصرف بتن غیرسازه ای تقریبا به گونه ای انجام می شود که سختی و مقاومت بدون تغییر باقی می ماند و صرفه جویی قابل توجهی در مصرف بتن بدون کاهش مشخصات کلیدی سازه ای صورت می پذیرد.

سختی خمشی زیاد و کاهش قابل ملاحظه تغییر شکل

به علت حذف هوشمندانه بتن کششی غیرسازه ای و حذف بتن تار خنثی مقطع، با توجه به تفاوت قابل توجه ممان اینرسی مقطع Tشکل در دال مشبک نسبت به ممان اینرسی مقطع مستطیلی با وزن معادل در دال تخت، سختی دال مشبک به دال بتنی تخت با وزن معادل، حدود ۴ برابر بیشتر می‌باشد. این امر کمک شایانی در کاهش تغییر شکل‌های دال خصوصا در دهانه‌های بزرگ دارد. هم چنین مشکلات ناشی از تغییر شکل‌های بلند مدت که در اثر خزش و جمع‌شدگی ایجاده شده و چالش بزرگی در طراحی دال های تخت و پس تنیده می‌باشد، در دال دو طرفه با توجه به سختی قابل ملاحظه آن، به سادگی از بین رفته است.

قابلیت تحمل بارهای بسیار سنگین

قالب وافل دو طرفه دارای مقاوم ترین سیستم از لحاظ سختی خمشی می‌باشد، هم چنین قابلیت تحمل بارهای زنده بسیار سنگین از نوع گسترده (بیش از یک تن بر متر مربع) و یا متمرکز (بیش از ۵ تن) را دارا می‌باشد.

ضخامت ثابت دال و عدم وجود کتیبه ستون

با توجه به مشبک بودن دال، در نواحی اطراف ستون و یا نواحی که در آن بار متمرکز بزرگی وارد می‌شود، به سادگی با پر کردن چشمه‌های زیرین می‌توان الزامات سازه‌ای را بدون تغییر در ضخامت دال برآورده کرد. لازم به ذکر است که در دال های تخت و پس تنیده، افزایش مقاومت دال در نواحی مذکور با تعبیه کتیبه در اطراف ستون که منجر به افزایش ضخامت دال در این نواحی می‌گردد، جبران می‌شود. وجود کتیبه علاوه بر کاستن زیبایی معماری منجر به بروز مشکلاتی در عبور لوله‌های تاسیسات از زیر دال می‌گردد.

سرعت بالای اجرا

با توجه به مدولار بودن قالب‌ها و پوشش هر متر مربع سقف با حدود ۲/۱ قالب، و همچنین حجم اندک میلگردهای به کار برده شده در سقف، سرعت اجرای آن  بسیار سریع تر از دال های پس‌تنیده یا سایر سیستم های دال بتنی می‌باشد.

زیبایی خاص معماری و بی‌نیاز از پوشش زیر سقف

سقف وافل دو طرفه این امکان را فراهم می‌سازد که در اغلب فضاها بدون نیاز به هر گونه آماده‌سازی و یا عملیات پرداخت، از بتن نمایان (Exposed Concrete) به عنوان سطح نهایی استفاده شود. در مقابل، با توجه به وجود تیرهای فرعی در زیر سقف های کامپوزیت و عرشه فولادی، نمای نهایی جالب نبوده و استفاده از سقف کاذب در آنها اجتناب‌ناپذیر است. با توجه به اینکه قالب وافل دو طرفه مقاوم‌ترین دال از لحاظ سختی خمشی محسوب شده و نحوه آرایش قالب ها تنوع بالایی دارد، لذا مهندسان بدون وجود محدودیت خاصی از لحاظ ابعاد دهانه و یا شکل هندسی چشمه‌ها، قادر به آرایش ستون ها برای تطبیق هر چه بیشتر با نیازهای معماری فضا می‌باشند.

اجرا تمام شده سقف وافل دو طرفه

سهولت اجرا

با توجه به سادگی اجرای وافل دو طرفه نیازی به نیروی انسانی با مهارت خاص وجود ندارد و پیمانکاران ساختمانی که تجربه اجرای دال تخت را دارا باشند، با اندکی آموزش قادر خواهند بود تا وافل دو طرفه را با کیفیت مناسبی اجرا کنند. لازم به ذکر است که نیاز به تکنولوژی خاصی نداشته و برخلاف دالهای پس تنیده حساسیت‌های مربوط به تکنولوژی و مصالح کابل، تاندون، گیره و گوه و … وجود ندارد.

کنترل بهینه سر و صدا و آکوستیک بودن سقف

چشمه‌های توخالی زیر سقف باعث عدم انعکاس صوت شده و این امر در پارکینگ‌ها، آمفی تئاترها، سالن‌های اجتماعات و … بسیار مفید بوده و به کارایی و آرامش محیط بسیار کمک می‌کند.

مقاومت در برابر آتش‌سوزی

سقف وافل دو طرفه مقاومت قابل قبولی در برابر آتش‌سوزی از خود نشان می‌دهد، که با تغییر ضخامت دال و تیرچه می‌توان مدت زمان مقاومت در برابر آتش‌سوزی را به میزان دلخواه افزایش داد. در سقف های کامپوزیت و عرشه فولادی به دلیل وجود تیرهای فلزی فرعی و اصلی، سیستم سقف در مقابل حریق بسیار آسیب‌پذیر بوده و بدون اعمال پوشش ضدحریق بر روی عناصر فلزی که هزینه بالایی را تحمیل می‌کند، سیستم سقف مقاومت بسیار اندکی در برابر آتش سوزی خواهد داشت. علاوه بر موراد مذکور، عدم استفاده از مواد پرکننده پلی‌استایرن، مشکلات این ماده در آتش‌سوزی نظیر بخارات سمی و شعله‌ورشدن که در سقف های تیرچه یونولیت وجود دارد به طور کامل از بین می‌رود.

عملکرد موثر لرزه‌ای

با توجه به کاهش  وزن نسبت به گزینه‌های دال تخت، پس تنیده، تیردال و تیرچه بلوک، نیروی اینرسی وارد به سازه ناشی از زلزله کاهش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت. همچنین، به دلیل وجود دال یکپارچه ۵ تا ۷ سانتیمتری بر روی تیرچه‌ها عملکرد کف به صورت دیافراگم کاملا صلب بوده و توزیع برش طبقه بین المان های مقاوم به شکل مناسبی صورت می‌گیرد.

قابلیت بازیافت قالب ها و سازگار با محیط زیست

جنس قالب ها از موادی ساخته شده که ۱۰۰% قابل بازیافت بوده و از این رو سازگار با محیط‌ زیست می‌باشند. از طرف دیگر، عدم استفاده از مصالح پرکننده نظیر پلی‌استایرن در ساخت سقف، که قابل بازیافت نبوده و آلودگی‌های زیست‌محیطی به همراه دارد، انطباق بیشتر سقف وافل دو طرفه با محیط‌ زیست را نشان می‌دهد.

نورپردازی سقف وافل دو طرفه

کاهش هزینه ساخت

با توجه به کاهش مصالح مصرفی نظیر بتن و میلگرد نسبت به گزینه‌های دال تخت، تیر دال، تیرچه بلوک و دال پس تنیده، قیمت تمام شده هر مترمربع از سقف Easy Slab نسبت به گزینه‌های ذکر شده کمتر می‌باشد. در صورت استفاده از سقف Easy Slab در طبقات زیرزمین سازه‌های فلزی، نظر به حذف کلیه تیرهای فلزی فرعی و اصلی و سبک شدن اسکلت سازه، صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در هزینه ساخت حاصل می‌شود.

ارائه طرح سازه سقف و مشاوره بهینه‌سازی سازه

مهندسین محاسب شرکت با داشتن سابقه طولانی در طرح سازه‌های بتنی و فولادی، متناسب با هر پروژه، خدمات طراحی سازه سقف را به کارفرما ارائه می‌کنند. علاوه بر این، در صورت درخواست کارفرما، مشاوره لازم در خصوص بهینه‌سازی طرح کل سازه نیز قابل انجام می‌باشد.

سهولت تعبیه و اجرای بازشو حتی پس از اجرای سقف

با توجه به سختی خمشی قابل ملاحظه وافل دو طرفه اجرای بازشو در محل چشمه‌ها به ابعاد ۵۰ در ۵۰ سانتیمتر حتی بعد از بتن‌ریزی بدون ایجاد کوچکترین خللی در باربری سقف میسر است. همچنین، در صورت نیاز به اجرای بازشوهای بزرگتر، این امر با تقویت اندک میلگردهای اطراف بازشو میسر بوده و به صورت کلی محدودیتی در ابعاد بازشو برای این سقف وجود ندارد.

امکان اجرا در سازه‌های فلزی

اجرای سقف وافل دو طرفه محدود به سازه‌های بتنی نبوده و سازه‌های با اسکلت فلزی نیز می‌توانند از قابلیت‌های این سقف بهره‌مند شوند.

 

 

 

برای مطالعه مشخصات فنی و مزایای قالب وافل دو طرفه کلیک کنید.

 

برای طراحی سقف وافل و طراحی مجدد وسبک‌سازی سازه کلیک کنید.

 

برای مشاهده نمونه کار‌های معماری گروه خانه ایرانی کلیک کنید.