قالب وافل یک طرفه|قالب پلاستیکی|تیرجه درجا|قالب جایگزین تیرجه وعرشه فولادی|

قالب وافل یک طرفه یا ایزی اسلب که در واقع نوعی قالب سقف پلاستیکی غیر ماندگار می‌باشد که قالب جایگزین تیرچه بلوک و از نوع قالب وافل ارزان است. انتخاب سقف سازه‌ای از اهمیت خاصی برخوردار است. از انواع سقف‌های رایج در ایران می توان به سقف تیرچه بلوک، تیرچه فوم، کرومیت، عرشه فولادی یا متال دک، کامپوزیت و… اشاره کرد. برای انتخاب یک سقف ایمن ابتدا باید آن را در مقابل خوردگی، آتش سوزی و مقاومت سازه‌ای سنجید. سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) جایگزین مناسبی برای تیرچه یونولیت و تیرچه بلوک همچنین عرشه فولادی می‌باشد. یکی از بهترین و اقتصادی‌ترین سقف در ساختمان اسکلت فلزی و بتنی می باشد. بررسی قیمت انواع سقف نیز مهم می باشد. گروه خانه ایرانی اولین و معتبرترین تولیدکننده قالب وافل می‌باشد که دارای قیمت رقابتی و مناسب برای فروش قالب وافل است. جهت مقایسه قیمت عرشه فلزی یا مقایسه قیمت تیرچه بلوک و تیرچه فوم با سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) می توانید با کارشناسان گروه خانه ایرانی تماس حاصل فرمایید.

ثبت اختراع و مالکیت صنعتی قالب وافل یک طرفه خانه ایرانی:

سقف سبک، یکی از مهمترین ارکان سازه در سبک سازی می باشد. در ایران سقف های سازه‌ای متفاوتی وجود دارد که اخیرا نیز استفاده از قالب وافل یک طرفه یا قالب جایگزین تیرچه بلوک در حال گسترش است. اما متأسفانه بسیاری از آن‌ها با مشکلات تئوری و اجرایی زیادی روبرو هستند. گروه خانه ایرانی با بررسی و آزمایشات فراوان موفق شده سقفی که از تمام جهات دارای مزایای متعدد باشد را در اداره مالکیت صنعتی (سازمان ثبت اسناد کشور) به ثبت برساند و استانداردهای آن را از مراجع ذیصلاح کسب نموده و آن را به تولید انبوه برساند. به طوریکه درآینده نزدیک به فضل خداوند قالب وافل یک طرفه گروه خانه ایرانی جایگزین اکثریت سقف های رایج شود. قالب جایگزین تیرچه بلوک بخصوص برای کارفرمایان و پیمانکاران، بسیار کارآمد و مقرون به صرفه می‌باشد.

گواهی ثبت اختراع و ثبت مالکیت صنعتی قالب وافل
گواهی ثبت اختراع و ثبت مالکیت صنعتی قالب وافل یکطرفه

 

قالب وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) دارای طراحی بسیار مستحکمی می باشد به گونه‌ای که قادر به تحمل چندین برابر بار طرح می‌باشد. همچنین در نوع مواد به کار رفته از نوعی پلیمر ترکیبی پیشرفته استفاده شده که در هر شرایط آب و هوایی کارآیی لازم را داشته باشد. ابعاد مختلف قالب وافل در گروه خانه ایرانی تولید می‌شود.

جزییات سقف ایزی اسلب در طبقات
جزییات سقف وافل یک طرفه در طبقات

از لحاظ اصول سازه و سبک سازی، سقف سازه ای EASY SALB مقاوم‌ترین، ایمن‌ترین، بهینه‌ترین، سریع‌ترین، سبک‌ترین و اقتصادی‌ترین سقف موجود نسبت به سقف‌های بتنی مشابه مانند تیرچه بلوک، یونولیت، کرومیت، کامپوزیت، عرشه فلزی، بادکنکی، توپی و… می‌باشد. برخی از مزایای این نوع سقف وافل این است که در زمان بسیار اندکی می‌توان سقف تیرچه درجا را قالب‌بندی و آرماتوربندی نمود و بدون نیاز به تیرچه و بلوک(بتنی، سفال و یونولیت) به طور درجا اجرا کرد. دراین روش به واسطه عبور لوله‌های تأسیساتی از داخل سقف، پوکه‌ریزی نیز حذف خواهد شد.

جایگذاری قالب وافل یکطرفه

ویژگی های سقف وافل Easy Slab در مقایسه با سقف های رایج در ایران:

۱- حذف تیرچه و بلوک (در سقفهای تیرچه بلوک) و تیر فرعی فولادی (در انواع سقفهای کامپوزیت) و همچنین حذف مراحل ساخت، حمل‌ونقل، تخلیه و انبارکردن، حمل به طبقات و …
۲- رهایی از مشکلات اجرایی و نظارت کیفی و کمی مانند تیرچه یا بلوک که خارج از کارگاه آماده می‌شود و در بسیاری اوقات استاندارد لازم را ندارد. همچنین حذف زمان تأخیر در تحویل، حمل‌و‌نقل به نقاط دوردست و… .
۳- قالب‌بندی بسیار سریع به دلیل استفاده از تجهیزات و قالب‌های مدولار سبک.
۴- قالب های سقف کاملاً واترپروف بوده، ویبراسیون در آن‌ها به صورت کامل انجام شده و از نشت شیرابه بتن به خارج جلوگیری می کند. در نتیجه بالاترین مقاومت فشاری بتن در این سقف حاصل می‌شود.
۵- مقاومت بالا در برابر زلزله (با اجرای درجای این سقف، دیافراگم با بالاترین صلبیت ایجاد می شود که باعث یکپارچگی عملکرد سازه و سقف و در نتیجه رفتار مناسب سازه در برابر زلزله می‌شود.
به دلیل رعایت مناسب کاور بتنی در تمام سطح سقف بالاترین مقاومت در مقابل آتش‌سوزی و خوردگی را داراست.
امکان افزایش ابعاد در دهانه تیرها.
امنیت و ایمنی نیروی کار به دلیل رعایت کامل ایمنی و سبکی تجهیزات.
امکان عبور تأسیسات از سقف وافل و به دنبال آن حذف پوکه ریزی در طبقات.
۹- کاهش ضرایب ایمنی در سازه به دلیل آنکه محاسبات تئوری و اجرای مصرف بتن در آن یکسان است(درسقف‌های تیرچه و بلوک و… گاه بتن به داخل بلوک‌ها می‌رود و وزن محاسبات اجرایی و تئوری آن دارای اختلافات شدید می گردد).
۱۰- کاهش وزن بار مرده سازه به واسطه کاهش وزن ناشی از حذف بلوک، پوکه‌ریزی و گچ و خاک.
مقاومت در تبادل حرارت و صوت به دلیل فضای خالی بین سقف کاذب و دال سقف وافل Easy slab و استفاده از هوا به عنوان عایق صوت و حرارت.
۱۲- نظارت دقیق مصرف میلگرد توسط دستگاه نظارت تا آخرین لحظه قبل از بتن‌ریزی.
۱۳- استفاده ازسقف سازه‌ای به عنوان سقف نمایان (اکسپوز) و همچنین امکان نصب لامپ‌های نور مخفی و هالوِژن و کاهش مقدار کناف مصرفی در نازک‌کاری.
۱۴- اجرای سریع سقف تیرچه درجا و همچنین کاهش عمل‌آوری بتن در سقف Easy slab که کاهش چشمگیر زمان اجرا را به دنبال خواهد داشت.
۱۵- حذف سقف‌های کاذب پرهزینه و یاسنگین وزن مانند(رابیتس،کناف، آلومینیوم و…) با سقف‌های کاذب تولیدی این گروه که بسیار سبک، مقاوم و مقرون به‌صرفه می‌باشد.
۱۶- کاهش هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم پروژه.

 
قابلیت اجرا سریع و آسان سقف وافل یک طرفه
قابلیت اجرا سریع و آسان سقف وافل یک طرفه

نمای داخلی اجرا شده سقف وافل یک طرفه
نمای داخلی اجرا شده سقف وافل یک طرفه

ویژگی‌های قالب سقف وافل یک طرفه Easy Slab در مقایسه با سیستم‌های مشابه:

وجه تمایز بزرگ Easy slab با سایرسیستم ها مشابه خارجی، امکان اجرای همزمان چند نوع ارتفاع سقف با یک نوع قالب می باشد. یعنی این قالب ها قابلیت اجرای سقف به ارتفاع های ۲۵، ۳۰ یا ۳۵ سانتی متر را به صورت همزمان دارد. همچنین می توان عرض تیرچه های متفاوت از قبیل ۱۰،۱۲،۲۰ سانتی متر و… را با استفاده از حرکت قالب بلوک برروی قالب تیرچه به طور همزمان در سریع‌ترین و راحت‌ترین شکل اجرا کرد. در این سیستم قالب به گونه ای طراحی شده که بسیاری از مهاری‌های زیرین سیستم سقف را حذف می نماید. لذا نیاز به خرید دو یا چند قالب با ارتفاع‌های متفاوت و هزینه اضافی در اجرا نیست. دراین سیستم شیارها و بست‌هایی نیزدرسقف تعبیه می شود که دارای مزایای زیر می‌باشد:
۱- سبک‌تر شدن قالب و افزایش چشمگیر مقاومت قالب. (از لحاظ سبک سازی)
۲- جدا شدن آسان بتن از قالب پلاستیکی سقف و عدم چسبیدن قالب به بتن.
۳- شیارهای به وجود آمده داخل بتن باعث مستهلک شدن بیشتر صوت می‌شود.
۴- شیارهای ایجاد شده باعث درگیری چسب یا ملات با سقف کاذب گچی می‌شود.(سقف کاذب گچی طراحی شده برای این سقف، بسیار سبک بوده و به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می‌باشد).
۵- شیارهای داخلی بتن سقف وافل یک طرفه Easy slab به زیبایی بتن نمایان (اکسپوز) در معماری داخلی کمک بسزایی می‌کند.
ایجاد نر و مادگی داخل بتن به دلیل راحت‌تر شدن اجرای قالب‌بندی و همچنین حذف خط اورلب در سیستم‌های مشابه و ایجاد صلبیت نسبی بیشتر سقف می‌شود و سقف یکپارچه به نظر می‌رسد.
طراحی مقطع قالب پلاستیکی سقف وافل به گونه‌ای است که باعث تقویت تیرچه شده و در ضمن باعث جدا شدن راحت‌تر از قالب می‌شود.
طراحی قالب با توجه به فرهنگ نیروی کار ساختمانی در ایران صورت پذیرفته است.
۹- حمل‌و‌نقل آسان و امکان استفاده از آن در تمامی نقاط ایران.

بازکرن قالب وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) و جدا شدن آسان بتن از قالب وافل یکطرفه سقف و عدم چسبیدن قالب به بتن.

اجرای ساده و آسان سقف وافل یک طرفه
اجرای ساده و آسان سقف وافل یک طرفه

یکی از ویژگی های  قالب وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) نسبت به دیگر سیستم های رایج حذف تیرچه و بلوک است.

قالب سقف جایگزین تیرچه بلوک
قالب وافل یک طرفه جایگزین سقف تیرچه بلوک

قالب وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) کاملاً واترپروف بوده، ویبراسیون در آن‌ها به صورت کامل انجام شده در نتیجه دارای بالاترین مقاومت در برابر رطوبت است.

مقایسه ارزش فنی-اقتصادی سقف وافل یک طرفه با سایر سیستم های رایج سقف
مقایسه مقاومت انواع سقف در برابر خوردگی و رطوبت

کاهش وزن بار مرده سازه با استفاده از وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) به واسطه کاهش وزن ناشی از حذف بلوک، پوکه‌ریزی و گچ و خاک.

مقایسه فنی بار مرده سقف وافل یک طرفه با سایر سیستم‌های رایج سقف
مقایسه فنی بار مرده سقف وافل یک طرفه با سایر سیستم‌های رایج سقف

سقف کاذب سبک Easy Slab

در این سقف پس از اتمام جایگذاری لوله‌های تأسیساتی می‌توان سقف کاذب را نصب کرد. سقف‌های کاذب رابیتس، کناف، پی‌وی‌سی و… دراین سقف نیز قابل نصب هستند.
اما گروه خانه ایرانی سقف کاذبی ابداع نموده که از لجاظ سبک سازی بسیار سبک و مقرون به صرفه بوده و از ترکیب نوعی خاص از گچ، افزودنی، الیاف پلیمری و توری که باعث حذف صدا، تأخیر در آتش‌سوزی، مقاومت دربرابر رطوبت و بدون آوار بودن در زلزله می‌گردد. به راحتی می توان با چسب یا مصالح بنایی آن را مابین تیرچه‌ها و هم تراز با آنها نصب کرد و باعث درگیری دوجهته سقف کاذب با سقف خواهد شد. این اتصال بسیار محکم بوده و هیچ‌گاه این سقف کاذب از سقف اصلی جدا نخواهد شد. بدون نیاز به گچ و خاک روی آن را با گچ سفید نصب می‌شود. همچنین امکان نصب پانل‌های طرح‌دار بر روی این سقف‌ها وجود دارد.

سقف کاذب ارزان مورد استفاده بر روی سقف وافل یک طرفه
سقف کاذب ارزان مورد استفاده بر روی سقف وافل یک طرفه

نمونه سقف کاذب اجرا شده بر روی سقف وافل یک طرفه
نمونه سقف کاذب اجرا شده بر روی سقف وافل یک طرفه

به دلیل سبک سازی فوق العاده، از این سقف در مواد مختلفی در طراحی مجتمع اداری استفاده می شود.

 

مراحل اجرای سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) درساختمان فلزی:

۱- جوشکاری نبشی‌های نگهدارنده تیرچه‌ها و جایگذاری قوطی‌های نگهدارنده تیرچه‌ها

 

۲- نصب قالب‌های ایزی اسلب

۳- بافت و جایگذاری تیرچه‌ها

۴- بافت میلگردهای حرارتی

۵- بتن‌ریزی

۶- درآوردن قالب‌های زیر سقف

مقایسه فنی سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) با سقف عرشه فولادی (متال‌دک) و کامپوزیت:

از نظر وزنی هر دو سقف حدودا دارای وزن نزدیک به هم هستند.
درسقف عرشه فلزی به تیر فرعی نیازمندیم اما سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) به تیر فرعی نیاز نداریم. برش‌گیری عموما درسقف‌های عرشه فلزی یا کامپوزیت به وسیله گل‌میخ یا برش‌گیر انجام می‌گیرد. اما در سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) جان تیرآهن نقش موثری دارد که در زلزله می تواند بسیار کارآمدتر باشد.
درسقف عرشه فلز عموما بحث ارتعاش مطرح می شود. درحالی که در سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) به دلیل استفاده از بتن این مورد کاهش می‌یابد.
طبق قوانین آتش‌نشانی می‌بایست حتما در زیر سقف عرشه فولادی از مواد آتش‌بند استفاده کرد. در حالی که سیستم سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) به دلیل استفاده از بتن این مورد حذف می‌شود.
سقف‌های عرشه فلز یا کامپوزیت عموما در معرض و تهدید خوردگی هستند.

مقررات بین‌المللی نگهداری سازه‌های فولادی
مقررات بین‌المللی نگهداری سازه‌های فولادی

مکانیزم جذب رطوبت در سقف‌های کامپوزیت یا عرشه فولادی
مکانیزم جذب رطوبت در سقف‌های کامپوزیت یا عرشه فولادی

اثرات خوردگی در اثر رعایت نکردن استاندارد پوشش ساختمان فلزی
اثرات خوردگی در اثر رعایت نکردن استاندارد پوشش ساختمان فلزی

عدم مقاومت سازه‌ای در اثر خوردگی
عدم مقاومت سازه‌ای در اثر خوردگی

خطر تخریب در برابر آتش‌سوزی (نیازمند پوشش ضدآتش)
خطر آتش‌سوزی و عدم مقاومت در تیرچه های فلزی (نیازمند پوشش ضدآتش)

تخریب سقف کامپوزیت در زلزله
تخریب سقف کامپوزیت در زلزله

ضرورت استفاده از مواد آتش‌بند
ضرورت استفاده از مواد آتش‌بند در سقف عرشه فولادی

خطر خوردگی در سقف‌های عرشه فلزی
خطر خوردگی در سقف‌های عرشه فلزی

مقایسه فنی-اقتصادی سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) و سقف عرشه فولادی
مقایسه حدودی سقف ایزی اسلب با سقف عرشه فلزی دریک برج مسکونی پانزده طبقه

مقایسه فنی سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) با تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت:

وزن کمتر به دلیل حذف بلوک همچنین فاصله بیشتر آکس به آکس تیرچه.تیرچه‌های بتنی پیش ساخته معمولا در شرایط مطلوبی ساخته نمی‌شوند و آرماتورهای مصرفی داخل آن دارای کیفیت مطلبوبی نمی‌باشند همچنین نظارت کافی روی آن صورت نمی‌گیرد.اما در سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) تیرچه‌ها به صورت سرد و بدون جوش بافته شده و تا لحظه بتن‌ریزی قابل نظارت می‌باشد.درسیستم‌های تیرچه بلوک و یونولیت عموما شیره بتن یا چسب آن از قالب‌ها خارج می‌شود. اما سیستم قالب وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) دارای سیستم پیشرفته کلیک می‌باشد.خوردگی در تیرچه‌ها سنتی بسیار مشهود است. اما در سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) به دلیل استفاده از اسپیسر (فاصله نگهدار پلاستیکی) این مورد کمتر مشهود است.
استفاده از یونولیت درسقف بسیار در آتش سوزی خطرناک می‌باشد، اما در سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) یونولیت حذف می‌شود.

 

عیوب تیرچه‌ها (فوندوله)
عیوب تیرچه‌ها (فوندوله)

عیوب اجرایی تیرچه‌ها
عیوب اجرایی تیرچه‌ها

خطر خوردگی،آتش‌سوزی و عدم مقاومت سازه‌ای در تیرچه‌های فلزی
خطر خوردگی،آتش‌سوزی و عدم مقاومت سازه‌ای در تیرچه‌های فلزی

آتش‌سوزی
خطر آتش‌سوزی یونولیت حتی نوع کند سوز در سقف تیزچه بلوک

پروژه های اجرا شده با استفاده از سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱)

هتل ازنا (اجرا شده با سیستم سقف وافل یک طرفه)
هتل ازنا (اجرا شده با سیستم سقف وافل یک طرفه)

سازه هتل ازنا در حال اجرا با سیستم  قالب وافل یک طرفه

سازه برج آرامش در حال اجرا با سیستم قالب وافل یک طرفه

برج ۲۷ طبقه آرامش بابلسر در ابتدا با سقف عرشه فلزی طراحی و حتی یک سقف آن با عرش فولادی اجرا شد. اما پس ازتوجیهات اقتصادی و فنی سقف وافل یک طرفه (ایزی اسلب۱) مابقی سقف‌ها با ایزی اسلب۱ ادامه یافت

 

برای مطالعه مشخصات فنی و مزایای قالب وافل دو طرفه کلیک کنید.

 

برای مشاهده نمونه کارهای معماری گروه خانه ایرانی کلیک کنید.