مشارکت در ساخت

 

مشارکت در ساخت باید بر مبنای تجربه، خوش نامی، توانایی مالی وفنی، وفاداری و پیمان داری، دانش و تخصص بنا نهاده شود. گروه فنی و مهندسی خانه ایرانی وتیم ایران بنا با پشتوانه ی و ساخت و اجرای بهینه در طرح ها و سوابق اجرایی اعم از مسکونی ، تجاری ، برج و هتل در شهرهای تهران ، اصفهان ، مشهد ، شیراز ، قشم ، کیش ، بابلسر ، بندر عباس و … در درازای این امر همواره و در تمامی مراحل کنار شما خواهد بود. گروه سازه و معماری خانه ایرانی با انجام اعمالی نظیر سبک سازی تخصصی سازه و اجرای تخصصی سقف و دیوار سبک در کاهش هزینه های اضافی و مدیریت منابع مالی در عین حال طراحی ساختمان اصولی و استاندارد با پلان های معماری و دکوراسیون داخلی جذاب ، نماسازی و انواع فضا سازی های ویژه متعهد میباشد.

مشارکت در ساخت به طور خلاصه

قرارداد مشارکت در ساخت سرمایه گذاری مشترکی برای ساخت آپارتمان است بین مالک و یا مالکین از یک طرف و مجری و یا مجریان (سازندگان) از طرف دیگر که گروه اول زمین و گروه دوم هزینه ها را پرداخت میکنند.
ملاک انتخاب سازنده
پشتوانه مالی یک سازنده
رزومه و سوابق کاری سازنده
نقشه های معماری سازه های قبلی
متعهد بودن به وظایف و تعهدات خود
متریال استفاده شده در پروژه های قبلی
پرداخت مبلغ بلاعوض یا قرض الحسنه
یکی از مهم ترین پارامترهای یک سازنده خوب پشتوانه مالی ایشان می باشد . از ابتدا که کلنگ تخریب ساختمان زده می شود هزینه ها شروع می شود و اگر سازنده پشتوانه مالی قوی نداشته باشد اجرا با تاخیر مواجه خواهد شد و مالک درگیر مسایلی چون پیش فروش آپارتمان ها با قیمت پایین تر از محدوده قیمتی مناسب خواهد شد که بعد ها بر قیمت کل آپارتمان ها نیز میتواند تاثیر گذار باشد.

 

 

 

مشارکت در ساخت

رزومه سازنده

رزومه سازنده نیز بسیار مهم می باشد .تعداد و سطح پروژه های قبلی انجام شده در کدام سطح کاری قرار میگیرد و آیا طراحی ها اصولی و مهندسی هستند یا خیر . سبک و سلیقه ی دیزاین و مدارک و مدارج تحصیلی سازنده دارای اهمیت هستند . مطمعنا سازنده ی باتجربه در روند اجرا مالکین را درگیر مسایل اضافی ناشی از کم تجربگی نخواهد کرد . اگر مصالح تزئینی ساختمان دچار اشکال باشد و یا کیفیت خوب نداشته باشد با یک باز سازی ساده می توان تغییراتی در آن ایجاد نمود ولی در مورد اجرای غلط نقشه به هیچ عنوان نمی توان تغییراتی انجام داد و یا اگر هم بشود با هزینه گزاف و مزاحمت برای همسایگان خواهد بود .
متعهد بودن
یکی از مشخصه های یک سازنده خوب متعهد بودن به وظایف و تعهدات خود در قبال شریک خود می باشد . استفاده از متریال قید شده در قرارداد مشارکت، استفاده از مصالح مرغوب جهت سفت کاری ساختمان و زیر کار، رعایت کامل قوانین ساختمان سازی و الگوی مصرف و از همه مهمتر تحویل دادن ساختمان بصورت تمام و کمال در زمان مقرر که در قرار داد مشارکت قید شده است.
پرداخت میزان مبلغ بلاعوض حداکثری به هیچ عنوان نمیتواند ملاک مناسبی برای انتخاب سازنده باشد چرا که با توجه به بودجه بندی متناسب با ارزش زمین و هزینه هایی که سازنده در قبال متریال مصرفی در ساختمان انجام میشود این مبلغ تعیین میگردد . به زبان ساده هر چقدر سازنده متریال لوکس تر و مرغوب تری استفاده کند هزینه اجرا بالاتر رفته و مبلغ فوق کاهش میابد .
نکات مهم قرارداد مشارکت :
برای قرارداد های مشارکت در ساخت ضمانت اجرایی قابل قبولی باید تعریف و توافق کرد. (در صورتیکه وکیل داشته باشید این ضمانت های اجرایی را اعمال خواهد کرد.)
پس از اتمام سقف وستون و دیوارچینی حتما بین شریک سازنده و مالک، تقسیم نامه ای شفاف و صریح با توجه به میزان قدرالسهم، کیفیت و زمان فروش واحدهای متعلق به خود تنظیم شود.
انتخاب یک ناظر دلسوز و مجرب جهت نظارت برکیفیت اجرایی شریک سازنده نباید فراموش شود.
به جای برهم خوردن و اقاله قرارداد مشارکت در ساخت، قرادادی مطمئن و اصولی تنظیم شود. فسخ و اقاله قرارداد، پس از شروع عملیات تخریب و یا گود برداری دیگر معنا و مفهومی ندارد.
اجازه گرفتن وام به هر عنوان به شریک سازنده داده نشود.
واحدهای شراکتی فی مابین مالک و شریک سازنده با توجه به میزان سهم آنان و نحوه بهره برداری و نحوه فروش و اجاره صریحاً مشخص شود.
قبل از فک رهن ملک توسط مالک، هیچ گونه اقدامات اجرایی و اداری انجام نشود.
برای حل اختلاف احتمالی، داور باید تعیین شود.
در ضمن قرارداد مشارکت در ساخت میتوانند شرط کنند که اگر فروشنده در اجرای تعهد خود تاخیر کند، علاوه بر اجرای تعهد و الزام به تنظیم سند، باید مبلغی را به عنوان وجه التزام پرداخت کند.

 

 

مشارکت در ساخت

 

تعریف برخی اصطلاحات :

مسولیت تضامنی در قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟
قرارداد هایی که در آن سازنده بیشتر از یک نفر میباشند ویا در املاک تجمیعی که یکی ویا هردو ملک دارای چند مالک باشد قرارداد باید بصورت تضامنی انجام گردد یعنی هریک از آنها به تنهایی در قبال عدم ایفای تعهدات توافق شده نسبت به طرفها ی دیگر مسئول میباشد.
تقسیم نامه عادی چیست؟
تقسیم نامه عادی توافق نامه کتبی است از یک طرف بین مالکین و از طرف دیگر بین مالکین و سازنده . در تقسیم نامه متراژ ، موقیعیت وطبقه واحد های نوساز و موقعیت پارکینگ و انباری هر یک از مالکین و سازنده بصورت شفاف روشن می گردد .
وجه التزام چیست؟
رخی از سرمایه‌گذاران، اجرای عملیات ساخت را در موعد مقرر انجام نمی‌دهند یا به تعهدات خود در قبال تحویل در موعد مقرر عمل نمی‌کنند، باید یادآوری کرد هزینه الزام سرمایه‌گذار به انجام تعهد بسیار زیاد بوده و در حالت‌هایی غیرممکن است و امکان دارد پروژه ساخت ، سالها طول بکشد و یا حتی به پایان نرسد. با هریک از روش های انتقال مالکیت، سرمایه‌گذار نیز خود را موظف به انجام تعهد در موعد مقرر می‌داند، زیرا در غیر اینصورت، چیزی به دست نخواهد آورد .