مهندسی ارزش

 

مهندسی ارزش می­‌تواند به عنوان یک اقدام در جهت تحلیل ویژگی­‌های طراحی ساختمان، سیستم­‌ها، تجهیزات و انتخاب مواد به منظور دستیابی به توابع ضروری در کمترین هزینه چرخه زندگی سازگار با عملکرد مورد نیاز، کیفیت، قابلیت اطمینان، ایمنی تعریف شود.تعریف مهندسی ارزش

 

"<yoastmark

مهندسی ارزش مجموعه‌­ای آگاه و صریح از روش­‌های منظم طراحی شده با هدف پیدا کردن مقدار بهینه برای هر دو سرمایه ­گذاری اولیه و بلند­مدت است. برای اولین بار در صنعت ساخت در طول جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفته، سپس برای سال­‌های متمادی به طور گسترده­‌ای در صنعت ساخت و ­ساز استفاده شده است.

 

"<yoastmark

مهندسی ارزش یک روش طراحی، بررسی و یا یک تمرین کاهش هزینه نیست. این مهندسی یک تلاش خلاق، سازمان یافته، که تحلیل مورد نیاز از یک پروژه به منظور دستیابی به توابع ضروری در کمترین هزینه کل (سرمایه، نیروی انسانی، انرژی، تعمیر و نگهداری) در طول عمر پروژه است. از طریق یک تحقیق جمعی، با استفاده از تجربه، تیم چند­رشته‌ای، ارزش و اقتصاد از طریق مطالعه مفاهیم متناوب طراحی، مواد، و روش بدون به خطر انداختن اهداف عملکردی و ارزش مشتری بهبود یافته است.

"<yoastmark

مهندسی ارزش یک روش منسجم برای رسیدن به بالاترین ارزش به ازای هر واحد پولی که هزینه شده است می‌باشد ، در حالی که کیفیت ، ایمنی ، قابلیت اطمینان ، قابلیت نگهداری حفظ و یا ارتقاء یابد .
میزان موفقیت بنگاههای اقتصادی در یک بازار رقابتی به تلاش آنها در جهت شناخت نیازهای مشتریان( مصرف کنندگان ) و پاسخگویی به این نیازها بستگی دارد. مشخصات محصولات و خدماتی که بنگاه به بازار عرضه می‌کند باید رضایت مشتری را جلب نماید . این رضایت ممکن است از طریق قیمت مناسب ، کیفیت مطلوب ، تحویل به موقع ، خدمات مناسب پس از فروش و … و یا ترکیبی از آنها حاصل شود . محدودیت منابع امکان پاسخگویی به تمام خواسته‌های مشتریان را سلب می‌کند . این مساله ایجاب می‌کند تا بنگاهها مشخصاتی از محصول /خدمت را که نزد مشتری دارای ارزش بیشتری هستند ، شناسایی کرده و بهترین راه حل (از نظر هزینه و کیفیت ) را برای دستیابی به آن مشخصات تعیین کنند.