یوبوت چیست؟

یکی از فناوری‌های جدید مورد استفاده در صنعت ساختمان که در سال ۱۳۸۸ به تایید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن رسیده است، دال مجوف دوپوش (U-boot) می‌باشد که کاربرد آن در سقف و فونداسیون ساختمان‌ها است و از ترکیب نوآورانه بتن، میلگرد و قالب‌هایی از جنس پلی‌پروپیلن ساخته می‌شود.


مقطع فونداسیون و دال مجوف دوپوش پس از بتن‌ریزی به شکل زیر خواهد بود همچنین ضخامت تمام شده این دال‌ها با توجه به دهانه‌ها و بارگذاری‌های مختلف، متفاوت است. در جدول زیر مشخصات اولیه برای دهانه‌های مختلف ارائه شده است. اطلاعات این جدول به صورت تقریبی بوده و برای بدست آوردن ضخامت دقیق نیاز به محاسبات سازه‌ای می‌باشد.یوبوت محصولی پلیمری با پایه پلی‌پروپلین است که با هدف سبک سازی دال‌ها در سقف و پی‌های گسترده‌ی بتنی طراحی شده است.دال یوبوت از نوع دال‌های مجوف متشکل از تیرچه‌های عمود بر هم می‌باشد و بار را به صورت دو طرفه منتقل می‌کند.دال‌های یوبوت جزو سیستم‌های دوطرفه مشبک (دال دو طرفه مجوف) با قالب‌های ماندگار می‌باشند.

نوارهای باربر طراحی شده در دال‌های مشبک یوبوت در حقیقت تیرهای I شکل متعامدی هستند که به جهت سختی بالای خود و سبکی دال قادر به باربری در دهانه‌های بلند و کنترل مناسب خیز در این دهانه‌ها می‌باشند.در ساختمان‌های بلند مرتبه و یا دارای سقف با ارتفاع بلند جهت جلوگیری از تغییرشکل و بوجود آمدن خیز، لازم است دیافراگم سقف به صورت سخت عمل کند لذا نیاز به دال بتنی با سختی بالا همواره مورد توجه مهندسین محاسب بوده است.تا چندی پیش به دلیل نیاز به کنترل خیز و ترک‌های بوجود آمده در دال‌های بتنی استفاده از دال‌های بتنی محدود به دهانه‌های کوچک بوده و در صورت اجرا در دهانه‌های بزرگ وجود تیر با آویزهای بلند و مسایل اجرایی مشکل مهندسین و مجریان را دوچندان می‌نمود ولی سیستم دال مجوف تمام این اشکالات را مرتفع نموده است.


مزایای سیستم دال دو طرفه مجوف:


– کاهش مصرف بتن و میلگرد در مقایسه با سیستم‌های جایگزین.


– امکان استفاده بهینه از فضای داخل ساختمان با کاهش تعداد ستون‌ها.


– امکان تأمین پارکینگ‌های بیشتر به جهت حذف ستون‌های اضافی.


– هزینه کمتر قالب‌بندی نسبت به سایر سیستم‌های تیردال به جهت حذف آویز تیرها در دهانه‌های بلند.


– مسطح بودن تراز زیرین دال که منجر به سهولت و کاهش هزینه‌های مربوط به لوله‌کشی و نازک‌کاری در زیر سقف می‌گردد.


– عدم احتیاج به سقف کاذب و کاهش هزینه‌های مربوط به نصب سقف کاذب در صورت لزوم.


– امکان حذف تیر بین ستون‌ها و یا استفاده از تیرهای پنهان بدون آویز که مکان‌یابی بهینه ستون‌ها را فراهم می‌آورد.


– کاهش تعداد و ابعاد ستون‌ها.


– به دلیل حذف تیرهای میانی امکان طراحی بهتر میسر است.


– افزایش قابل ملاحظه سختی دال سقف با افزایش جزئی وزن آن که کنترل خیز سقف را تسهیل نموده، امکان افزایش فاصله ستون‌ها و اجرای سازه‌های با دهانه بزرگ را فراهم می‌آورد.


-عملکرد بهتر از نظر لرزش‌های صفحه‌ای و عایق صوتی.


– کاهش بارهای وارده بر خاک (در صورت استفاده از یوبوت درفونداسیون) و امکان حذف یا کاهش تعداد و ابعاد شمع‌ها در خاک‌های سست.


– ایمنی بالا در برابر آتش‌سوزی و تأمین نیازهای فنی مطابق استاندارد REI 180 اروپا.


– تأمین فضاهای بزرگتر


– آزادی عمل بیشتر در طراحی معماری.


– امکان تغییر فضاهای کاربری پس از طراحی و ساخت.


– حذف سرستون‌ها و تیرهای آویزدار.


– امکان قالب‌بندی با روش‌های متعارف.


– قابلیت تحمل بارهای حین اجرا (۱۰۰ کیلوگرم در هر مربع به ابعاد ۸ سانتی متر) و امکان تردد آسان کارگران.


– باربری فوق العاده سقف.


– مقاومت فوق العاده در برابر زلزله.


– کاهش جرم مؤثر دال در زلزله و به تبع آن کاهش نیروی برشی مؤثر زلزله بر سازه.


وجود دو لایه دال بالا و پایین به شکل کاملاً متصل و مشبک که باعث تأمین صلبیت بسیار بالای دال و انتقال متوازن نیروهای جانبی زلزله به المان‌های باربر جانبی می‌شود.

نحوه اجرا:


۱. تمام سطح دال بر روی سطح قالب پوشیده می‌گردد و سپس میلگردهای زیرین دال در دو جهت عمود بر هم طبق آنچه محاسبه شده است قرار داده می‌شود.


۲. قالب‌های یوبوت با فواصل مشخص که توسط اتصال‌دهنده‌های افقی تأمین می‌شود در کنار یکدیگر قرار داده می‌شوند. به علت وجود پایه‌های مخروطی در زیر قطعات یوبوت، ضخامت مورد نیاز زیر یوبوت تأمین می‌گردد. در صورتی که از قالب‌های یوبوت به صورت دوبل استفاده شود، این قالب‌ها باید قبل از نصب به هم متصل شوند.

۳. با قرار دادن میلگردهای افقی بالای یوبوت در دو جهت عمود برهم به همراه میلگردهای تقویتی جهت کنترل برش و خمش، مراحل میلگردگذاری به پایان می‌رسد.

۴. ریختن بتن باید در دو مرحله انجام پذیرد و برای جلوگیری از شناورشدن یوبوتها لایه اولیه به عنوان پرکننده فضاهای خالی ضخامت سقف به صورت عمودی تخلیه می‌شود. مرحله نخست بتن‌ریزی با استفاده از فوق روان کننده انجام می‌شود. غلظت بتن در حدی است که تمام لایه زیرین را پر می‌کند و در مرحله دوم پس از گیرش اولیه بتن لایه زیرین، بتن‌ریزی لایه فوقانی انجام می‌شود.


۵. در زمان تکمیل فرآیند بتن‌ریزی، یوبوت در این فضا کاملاً دفن و سطح فوقانی به شیوه سنتی با تخته ماله و شمشه تراز و صیقلی شده تحویل می‌گردد.


۶. پس از طی زمان گیرش بتن (مطابق آیین‌نامه) قالب از زیر سقف خارج و سطحی کاملاً صاف و صیقلی تحویل می‌گردد.

یک پاسخ بگذارید